Mājas būvniecība ir ilgs process, kura laikā jāpieņem simtiem lēmumu, jākonsultējas ar neskaitāmiem speciālistiem un dažkārt arī jāmaina sākotnējās ieceres. Tad, kad viss jau aiz muguras, var ar smaidu atcerēties šo procesu. Taču tiem, kam tas viss vēl priekšā, visai iespējams gribas dzirdēt, vai, vēl labāk, redzēt citu pieredzi. Šis nepilnais četru minūšu video materiāls ļauj ielūkoties, kā tapusi māja no pašiem pamatiem līdz gatavai būvei.

Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, kāds entuziasts gan sev par piemiņu, gan citiem pieredzes gūšanai iemūžinājis mājas būvēšanas procesu no pašiem pamatiem (skatīt zemāk). Lai arī šī būve tapusi otrā okeāna pusē, ir šādas un tādas lietas, kas ir visai līdzīgas arī mūsu būvniecības pamatprincipiem. Ar video materiālu iepazīstinājām arī vietējo arhitektu no ''GV Birojs'' – Gundaru Vīksnu. Arhitekts piekrīt, ka šajā video uzņemta diezgan tipiskas amerikāņu ''skalu'' mājas būvniecība, jeb visai plaši sastopama koka karkasa ēka ar vates siltumizolāciju.

Latvijā ļoti līdzīgā manierē tiek ražotas koka paneļu mājas, ko būvlaukumā saliek no ražotnē izgatavotiem sienu paneļiem ar koka karkasa konstrukciju un minerālvates siltumizolāciju.
Gundars Vīksna, arhitekts

Ja salīdzina ar to, kā mājas būvē pie mums un kā tas parādīts šajā video, arhitekts skaidro, ka atšķirība ir tikai karkasa elementu dimensijās un to konstruktīvajā solī, vai cik bieži elementi izvietoti. ''Latvijā ļoti līdzīgā manierē tiek ražotas koka paneļu mājas, ko būvlaukumā saliek no ražotnē izgatavotiem sienu paneļiem ar koka karkasa konstrukciju un minerālvates siltumizolāciju. Amerikā viņi to tradicionāli dara uz vietas būvlaukumā. Protams, arī tur ir pieejamas paneļu mājas, bet konstruktīvais risinājums ir principā tāds pats, kā filmiņā redzamajai mājai. Esmu pirms pārdesmit gadiem vairākus šādus būvlaukumus apmeklējis Bostonas apkārtnē, un varu teikt, ka nekas īpaši kopš tā laika mainījies nav.''

Lai arī nedaudzi, tomēr arī Latvijā ir cilvēki, kas izvēlas saliekamās mājas – visai līdzīgas tai, ko redzam klipā. ''Tie cilvēki, kas Latvijā māju būvē tradicionālā manierē, parasti vēlas nopietnāku konstrukciju, kas parasti ir mūra sienas ar atbilstošu siltinājumu, betona plātņu vai kārtīgu koka siju pārsegums, tradicionālas jumta konstrukcijas. Citiem vārdiem sakot, mūsu cilvēkiem patīk, ja māja ir tāda stabila, fundamentāla vērtība. Un arī šādam viedoklim es piekrītu,'' stāsta arhitekts.

Video:

Starp citu, ļoti interesantu video materiālu vari iepazīt arī šeit, kur latvietis atrāda, kā no izzāģētiem kokiem top māja. Meistars padalās arī saviem padomiem, kā ar darbiem ticis galā, kādus materiālus izmantojis un kā notikusi darba gaita.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!