Kāda loma ir ventilācijai mājas būvniecībā – skaidro speciālists
Foto: Shutterstock

''Pēc kara jau visi gudri'' – tieši tā varētu teikt visiem tiem, kas kritizē citu izvēlētos risinājumus mājas siltumizolācijā, kad saimnieki saskaras ar kādām problēmām. Tad, kad nonāk izvēles priekšā – ko un kā darīt, nemaz nav tik viegli izvēlēties to piemērotāko risinājumu, turklāt it īpaši laikā, kad piedāvājums ir tik plašs, jo nekad nevar zināt, kā teorija saskanēs ar praksi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tieši ziemā saskaramies ar mājas siltumizolācijas pārbaudi – vieni sūdzas, ka nebūt nav izvēlēts tas labākais risinājums, vēl kāds saskaras ar blakusparādībām, kas nemaz netika gaidītas. Bet vai maz ir iespējams apvienot patīkamu komfortu, proti, siltumu mājās, nesaņemot par to astronomiskus rēķinus? Vaicājam apkures un ventilācijas sistēmu projektētājam Uldim Jansonam, kāds ir viņa skatījums uz šo jomu un ko der ņemt vērā tiem, kam šajā jomā viss vēl priekšā.

Arvien biežāk rodas pārdomas, ka mūsdienās vairs komforts nav apvienojams ar energoefektivitāti un ekonomisku dzīvošanu, jo kaut kas ir jāupurē. Speciālists manam apgalvojumam nepiekrīt, oponējot – komforts ir apvienojams ar ekonomisku dzīvošanu. ''Es esmu par tā saucamo ekonomiju, saglabājot cilvēkam patīkamu mikroklimatu viņa dzīvesvietā. Tā ir gaisa temperatūra telpās, ventilācija, telpu skaņas izolācija no apkārtējas vides – arī šis ir būtisks faktors. Katrai mājai būs savs iespējamais energoefektivitātes līmenis un līdz ar to arī izmaksas. To nosaka ēkās konstrukcijas veids un būvniecības kvalitāte.''

Četru cilvēku ģimenei, normāli mazgājoties, karsto ūdeni sildot ar elektrību, pie šodienas elektrības tarifa 10 gados tiktu iztērēti 10000 eiro. Pareizi izvēloties tehnoloģijas, šo skaitli var samazināt uz pusi. Uldis Jansons

Visa sākums

Skaidrs, ka nekas nenotiek tāpat vien un māja nebūs silta pati no sevis. To ietekmē gan izvēlētie būvniecības materiāli, gan apkures veids, taču nereti pat izvēloties šķietami piemērotāko risinājumu, rodas kādas problēmas jeb zemūdens akmeņi, par ko agrāk nemaz nevarējām iedomāties. Speciālists skaidro, ka šie zemūdens akmeņi veidojas jau pašā sākumā, projektējot ēku. ''Jāsaka, ka mājas kvalitāti nosaka arhitekta kompetence par ēkas galvenajiem raksturlielumiem, lai tā būtu droša dzīvošanai no visiem būvniecības virzieniem: konstrukcijām, apkures, ventilācijas u.c.

Liela daļa ļoti bieži aizmirst par ventilāciju ēkā, tā teikt, kam tas vajadzīgs, tas tikai interjeru bojā! Taču arī likumdošanā par dzīvojamo ēku apkuri un ventilāciju ir konkrēti punkti, kas to pieprasa. Piemēram, Ministru kabineta noteikumi Nr.310 Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 231-15 "Dzīvojamo un publisko ēku apkure un ventilācija":

3.2. Ventilācijas sistēmu projektēšana
3.2.1. Vispārīgās drošuma prasības
75. Ventilācijas sistēmas projektē un ierīko tā, lai:
75.1. izmantojot telpas paredzētajiem mērķiem, netiktu apdraudēta cilvēku veselība.

Tags

Apkure Būvniecība Siltumizolācija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form