Koka mājas – neaizstājamas? Arhitekta viedoklis par dabai draudzīgo arhitektūru
Foto: Shutterstock

Laikā, kad arvien parādās jauni un pārsteidzoši mājas būvniecības paņēmieni, piemēram, no kaņepēm, salmiem un pat konteineriem, daļa tomēr atzīst pārbaudītas vērtības, proti – koku. Mītus un patiesību par šo materiālu mājas būvniecībā atklāj arhitekts Gints Sūna.

Iesākumā arhitekts skaidro, kas viņa izpratnē ir koka arhitektūra vai māja. Vai koka karkasa māja, kas aizpildīta ar neelpojošu putupolistirolu vai citu siltinājumu un apšūta skaidu platēm, uzskatāma par ekoloģisku un laikmetīgu koka māju? Arhitekts min, ka par koka arhitektūru piedien dēvēt māju, kurā koka klātbūtne ir būvkonstrukcijās un ēku norobežojošajās konstrukcijās, turklāt lielā daudzumā.

''Viena no mūsdienu efektīvākajām un ekoloģiskākajām ir frēzbaļķu guļbūve ar laikmetīgiem ražošanas un montāžas risinājumiem. Protams, arī stāvbūves vai karkasa tipa mājas būvniecību nedrīkst noniecināt. Ir iespējami labi un energoefektīvi risinājumi. Visai veiksmīgs risinājums ir arī izmantot kokšķiedras vai lina šķiedras siltinājumu. Koks ir atjaunojams dabas resurss, turklāt tas ticis izmantots būvniecībā gadu tūkstošiem, tāpēc tā labās īpašības nevar noliegt. Ticu, ka arī nākotnē koka izmantošana ēku būvniecībā pieaugs. Vārdiem grūti ir aprakstīt labās sajūtas, mieru un acīm tīkamo dabisko koka izskatu, dzīvojot koka mājā.''

Koks – vai vienmēr labākais?

Nevarētu noliegt, ka pieņēmumi par to, ka tieši koka arhitektūra ir tā labāka, neizskanētu. Te arhitekts gan uzsver, ka katram būvmateriālam ir savas labās īpašības un trūkumi. ''Nav tāds pats labākais būvmateriāls, kas derētu jebkurai dzīves situācijai. Ražojot, būvējot un ekspluatējot kādu materiālu, ir jāņem vērā gan ražošanas, būvniecības sarežģītība, izmaksas, mehāniskā izturība, ekoloģija, ilgmūžība un citi faktori. Katrā ziņā koka konstrukcijām visu šo faktoru kopums ir ļoti labs. Un, kas svarīgi, koka konstrukciju māju labākā īpašība ir labs telpu klimats, mājiniekiem veselīgs gaiss. Koks ir dabisks materiāls, kas var uzņemt telpas mitrumu, kad tas ir par daudz, gan atdot, turklāt kokam ir labas siltumuizolācijas īpašības.''

Tags

Arhitektūra Būvniecība Ekomāja Lasāmgabali
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form