Zeme iegādāta – ko tālāk? Arhitekts par darbu secību mājas būvniecībā
Foto: Shutterstock

Tiem, kam agrāk nav bijusi saistība ar šādu lietu kārtību, noteikti nav daudz zināšanu, ar ko vispār sākt savas mājas būvniecību. Kādas birokrātiskās lietas vispirms jānokārto, ar ko būs jāsaskaras tālākajā procesā u.t.t., skaidro arhitekts Oskars Brokāns no ''Sand Architecture and Design''.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Darbu secība, vispirms iegādāties zemes pleķi un tad meklēt būvniecības uzsākšanas iespējas, neesot pareiza. Arhitekts skaidro, ka jau pirms zemesgabala iegādes ir jāsaprot apbūves iespējas. Bieži cilvēki iegādājas zemi steigā, bez kārtīgas izpētes, kas būtiski ietekmē projektēšanu un pašu ēkas būvniecību. Tāpēc pats pirmais solis ir kārtīgi izvērtēt zemes gabalu. Ir gadījumi, kad zemes gabalā apgrūtinājumu dēļ nemaz nedrīkst celt kādas konkrētas funkcijas ēku vai nedrīkst pārsniegt noteiktus ēkas apjomus vai to daudzumu.

''Ir pārdomāti jāizsver no apbūves brīva zemesgabala iegāde, jo visu inženierkomunikāciju pieslēgšana ir dārga. Ņemot vērā, ka Latvijā ir ļoti daudz neapdzīvotu ēku, kā arī būvniecības izmaksas globālajā tirgū ir augstas, arvien vairāk ir nepieciešams pirms sava mitekļa izveides sākt domāt par esošo ēku vieglu un ekonomiski pārdomātu adaptēšanu savām vajadzībām,'' stāsta arhitekts.

Pieturoties pie nacionālās būvniecības īpašībām, tālāko darbību pēc zemesgabala iegūšanas var iedalīt šādās daļās: plānotas un pārdomātas rīcības, un nepieciešamības.

Plānotas un pārdomātas ēkas būvniecības darbības plāns ar tradīciju ievērošanu:

  • Precīzi nodefinēta vajadzība, izsverot visus apkārtējos faktorus, ģimenes stāvokli, lokāciju.
  • Rīkstnieka apsekots zemesgabals, kurā tiek noteikts āderu, avotu un lūzumu atrašanās vietas.
  • Atzīmēts dabā, lai mērnieki datus varētu iezīmēt inženiertopogrāfijā. Inženiertopogrāfijas un ģeotehniskās izpētes izgatavošana. Būtiski, ka jauna zemesgabala iegādes gadījumā labāk uzmērītu tik lielu teritoriju, cik lielu plānots veidot nožogojumu. Latvijā vēl līdz galam neizmantota tehnoloģija inženiertopogrāfiju izstrādē ir plānotā apbūves zemesgabala skenēšana, kas ir augstas kvalitātes un precizitātes darba materiāls jebkuram speciālistam.

Tags

Būvniecība Būvniecības izmaksas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form