Nepērc kaķi maisā! Kas jāizvērtē, pirms iegādājies lauku īpašumu
Foto: Shutterstock

Arvien biežāk dzirdam stāstus par cilvēkiem, kas izvēlas aizbraukt no kūsājošas enerģijas pilnās pilsētas uz dzīvi laukos – pavisam. Tāpat aizvien vairāk cilvēku tepat Latvijā novērtē iespēju dzīvot ārpus pilsētas un izbaudīt katra gadalaika sniegtās priekšrocības atpūtas iespējām tuvāk dabai. Ja esi lauku īpašuma meklēšanas jūtīs, bet prātā ņirb simt un viens jautājums, un tāpat nav īsti skaidrs vai noskatītais ir tas piemērotākais un vēlāk neliks vilties, iespējams, skaidrību viesīs arhitekta Ginta Sūnas stāstītais.

Būtu jau skaisti, ja pats mājas vizuālais izskats, plašās lauku āres vai iespaidīgais dārzs būtu tie galvenie pavedieni lēmumam par to – iegādāties vai neiegādāties konkrēto īpašumu. Protams, var vadīties arī pēc tā, taču, neizvērtējot citus aspektus, var nopirkt vien ''kaķi maisā'' un pēc tam meklēt pēc padomiem, ar kuru galu lai sāk atjaunošanā. Speciālisti uz šādām situācijām raugās pavisam citādāk, izvērtējot dažādus aspektus, ar kuriem agri vai vēlu nāktos saskarties katram mājas saimniekam. Tad nu arī vaicājam arhitektam Gintam Sūnam, kas tad būtu tie svarīgākie pieturpunkti, izsverot īpašuma vērtību.

Arhitekts uzreiz saka, cik dažādi ir lauku īpašumi, tikpat dažādas būs atjaunošanas vai jaunbūves metodes, tāpēc ne visi ieteikumi derēs katram un noteikti nevajadzētu visu vispārināt. ''Ja ir radusies vēlme dzīvot vai pavadīt brīvdienas laukos, tam ir jāļaujas. Es uzskatu, ka ir jāklausa savai sirdsbalsij, tomēr jāizvērtē visi ieguvumi un trūkumi, dzīvojot laukos. Ja īpašums jau ir noskatīts, pirms iegādes būtu labi uzaicināt arhitektu vai būvinženieri apskatīt ēku. Ar vēsu prātu ir jānovērtē gan ēkas esošais tehniskais stāvoklis, gan jāpārbauda ēkas dokumenti, gan jāizpēta atjaunošanas vai pārbūves iespējas, gan jānovērtē vietas potenciāls un enerģētika. Šāda konsultācija noteikti atmaksāsies un būs mazāk nepatīkamu pārsteigumu pašiem vēlāk,'' rosina Sūna.

Nepērc kaķi maisā! Kas jāizvērtē, pirms iegādājies lauku īpašumu
Foto: Shutterstock

Lauku īpašuma smalkā analīze

Bez tā, ka potenciālais lauku īpašums novērtēts cita acīm, arhitekts Sūna iesaka pēc iespējas detalizētāk izpētīt visu par ēku, tās apkārtni un pat kaimiņiem. Var pat šim procesam pieiet pavisam vienkārši, uz papīra lapas uzrakstot visus plusus, mīnusus, aptuvenās būvniecības izmaksas un laika patēriņu. Skaidrs, ka jebkurš īpašums prasa rūpes un ieguldījumus, viens lielākas, cits mazākas, bet bez tā neiztikt, turklāt pēc iegādes un atjaunošanas darbiem nekas nebeidzas. Arhitekts uzsver, ka dzīve laukos ir ilgtermiņa attiecības, iespējams, pat vairāku paaudžu garumā, tieši tāpēc būtiski izvērtēt dažādus apstākļus.

Ne mazāk svarīga ir vietas enerģētika, āderu tīkls. Iespējams uguns un ūdens āderu tīkls ir ļoti blīvs, un tad var būt grūtības atrast piemērotāko vietu gultas vietām. Starp citu, par āderēm un to ietekmi uz mājas iemītniekiem plašāk lasi šeit.

Ir jānoķer sajūtas, kuras rodas, esot šajā vietā. Jāmēģina vizualizēt, vai spēj vizualizēt sevi, ģimeni, savus radus un draugus konkrētajā lauku sētā, mājā. Jācenšas iztēloties, ko varētu darīt šajā vietā. Ko mājas iekšpusē, ko pagalmā un tuvākajā apkārtnē, konsultē arhitekts.

Source info

DELFI Tava Māja


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl


Tava Māja iesaka