Foto: Shutterstock
Pavasaris ir ne tikai aktīvs laiks dārza darbos, bet arī mājas fasādes un žoga uzfrišināšanā. Mēdz teikt, ka žogs ir mājas vizītkarte. Kādam tiek uzstādīts pirmais žogs un kokmateriāli jau stāv sagatavoti, bet citam ir vēlme atjaunot žoga izskatu.

Kad žogs nupat uzstādīts, ir vēlme to uzreiz nokrāsot, bet krāsošanas process nemaz nav tik vienkāršs. Kad, kā krāsot un kādi darbi jāveic pirms otas paņemšanas rokā, konsultē "Tikkurila" mācību centra vadītājs Arnis Pastars.

Viens no svarīgākajiem krāsota koka žoga ilgmūžības priekšnoteikumiem ir kvalitatīva krāsa. Virsējā, redzamā krāsas kārta ir tikai neliela daļa no kopējā krāsošanas procesa. Vispirms jāveic virsmas sagatavošana, kam seko gruntēšana. Un tikai tad – krāsas kārtas uzklāšana.

Koka apstrāde pirms krāsošanas darbiem

Pirms virsmas krāsošanas nepieciešams koku īpaši sagatavot. Koksni piesūcina ar šķidru, caurspīdīgu, bezkrāsainu antiseptiķi jeb impregnantu, kas iesūcas dziļi koksnē, aizpilda tās poras, neļaujot koksnei turpmāk uzņemt mitrumu, īpaši piesūcinot dēļu galus. Antiseptiķa vietā var izmantot arī gruntskrāsu.

Foto: DELFI

Apstrāde ar impregnantu ir ļoti svarīga, jo šķiedru virzienā koksne uzsūc aptuveni 20 reizes vairāk šķidruma nekā perpendikulāri šķiedrai. Koks daļēji zaudē spēju mitrumā piebriest un sausumā, izžūstot, sarauties. Šī koksnes īpašība nav labvēlīga krāsai, tāpēc šo apstrādes posmu nevajadzētu izlaist, uzsver Pastars. Turklāt, nobloķējot mitruma iekļūšanu, kokmateriālā vairs nerodas labvēlīgi apstākļi mikroorganismiem un baktērijām, kas veicina pelējumu un sēnīšu veidošanos.

Ja kokmateriāli sagatavoti, bet žogs vēl nav uzlikts, tad nepieciešams to apstrādāt ar antiseptiķi, lai koks nesāktu pelēt vai palikt zilganpelēks. To ieteicams darīt ēnā, ja tas nav iespējams, tad jāizvēlas dienas agrās vai vakara vēlās stundas. Svarīgi, lai šis darbs nenotiktu karstā saulē.

Krāsas un otas izvēle

Pirmkārt, krāsai jābūt paredzētai tieši fasādes un koka apstrādei. Otrkārt, jāizvēlas, vai koksni krāsot ar sedzošu krāsu vai ar koksnes aizsargpārklājumu. Ar sedzošo krāsu dēlīšiem vizuāli būs tikai viegli redzama koka faktūra, bet šāds pārklājums kalpos ilgi un par pārkrāsošanas darbiem varēs sākt domāt tikai pēc vairāk nekā 10 gadiem.

Turpretī koksnes aizsargpārklājums izcels koksnes dabīgo faktūru. Šādas krāsas izvēles gadījumā jārēķinās ar pārkrāsošanas darbiem jau pēc trīs līdz pieciem gadiem.

Krāsas uzklāšanai jāizmanto labas kvalitātes ota. Koka materiālu krāsošanai nevajadzētu izmantot rullīti, jo uz koka šķiedras veidojas tai neatbilstoša ruļļa radīta faktūra. Vislabāk izvēlēties otu, kas paredzēta tieši fasādes krāsošanai, jo tā neiesūc tik daudz krāsu saros un līdz ar to ātrāk noritēs krāsošanas darbi. Ja jākrāso liela kvadratūra, tad iespējams iegādāties otu ar izliektu rokturi, kas neļaus tik ātri nogurt rokai.

Soli pa solim – kā krāsot jaunu koka žogu

Foto: DELFI
  1. Virsmu piesūcina ar impregnantu vai nogruntē. Pagaida, kamēr nožūst.
  2. Apstrādā vietas pret rūsēšanu, piemēram, redzamās skrūves un naglas daļas. Ja tās ir no nerūsējošā tērauda, tad šo posmu var izlaist.
  3. Uzklāj divas kārtas ar krāsu, lai neveidotos redzamas salaiduma vietas. Vislabāk vienā piegājienā krāsot vienu vai pat vairākus dēļus un uzreiz visā garumā.

Soli pa solim – krāsota žoga atjaunošana

Foto: Shutterstock
  1. Krāsa jānokasa tikai tajās vietās, kur tā lobās nost.
  2. Virsmu nomazgā ar ūdeni. Ideāli, ja ir iespējams izmantot kādu no speciālo koka virsmas mazgāšanas līdzekļiem, kas paredzēts pelējuma noņemšanai. Ļauj virsmai izžūt.
  3. Vietas, kas attīrītas līdz "tīram" kokam, noklāj ar impregnantu vai nogruntē.
  4. Uzklāj sedzošās krāsas kārtu.

Ja iepriekš lietota ūdens bāzes akrila krāsa, tad tāda pati krāsa jāizvēlas arī pārkrāsošanai. Ja iepriekš virsma krāsota ar eļļas vai alkīda krāsu, tad koksni var pārkrāsot arī ar eļļas vai ūdens bāzes krāsu.

Ja pieņemts lēmums, ka veco eļļas krāsu jāpārkrāso ar ūdens bāzes akrila krāsu, tad visas virsmas gruntēšana ir obligāta. Gruntskrāsa pie "svešas" krāsas pielips daudz labāk nekā jauna krāsa pie vecās. Savukārt, līdzīga krāsa ar līdzīgu saķeras perfekti un nesāks lobīties.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!