Foto: Shutterstock
Grūti iedomāties kādu nepatīkamāku skaņu par to, kas rodas, čīkstot laminātam. Ar šo situāciju nav jāsamierinās, bet gan jānoskaidro čīkstēšanas iemesls un tas jānovērš. Iespējams, vēl montāžas laikā nav ievērots tehnoloģiskais process vai arī mājai radušies kādi citi bojājumi un čīkstošs lamināts ir tikai sekas.

Lamināts ir visai kaprīzs grīdas segums, kura ekspluatācijai nepieciešams ļoti līdzens pamats. Iespējams, tieši vēlme ietaupīt uz pamata izlīdzināšanas izraisījusi čīkstēšanu. Skaņa rodas vienai lamināta plāksnei beržoties gar otru, un šāda situācija iespējama vien tad, ja kāda iemesla dēļ lamināta loksnes var izkustēties.

Nelīdzena vai nenoturīga virsma

Foto: Privātais arhīvs

Pieredzējuši meistari zina teikt, ka tieši nelīdzena vai nestabila virsma ir viens no galvenajiem lamināta čīkstēšanas iemesliem. Virsmas nelīdzenumu (paaugstinājumu vai padziļinājumu) caurmērs nedrīkst pārsniegt divus trīs milimetrus. Ja tomēr lamināts uzklāts uz nelīdzenas virsmas, čīkstēšana būs vietās, kur ir visaugstākie izciļņi vai dziļākās bedrītes.

Ja problēma nav tik liela, pastāv iespēja saremontēt tikai atsevišķas vietas grīdā. Lai to paveiktu, vispirms jādemontē sliekšņi un grīdlīstes, kas fiksē laminātu remonta vietas tuvumā. Jāatzīmē vieta, kur rodas troksnis, un pēc tam jādemontē attiecīgās lamināta plāksnes, tās obligāti sanumurējot (ja plāksnes samontētas pareizi, atstājot atstarpi starp laminātu un sienu, tās iespējams pabīdīt gareniski virzienā uz sienu, kā arī atvienot vienu no otras), lai grīdas segumu varētu salikt atpakaļ.

Izcilni atliek noslīpēt, bet padziļinājumu aizpildīt ar ātri cietējošu sastāvu, ko izlīdzina ar špakteļlāpstiņu. Pēc masas nožūšanas remonta vietu un salaidumus ar pārējo grīdu slīpē, jo pat nelieli nelīdzenumi situāciju var pasliktināt, nevis uzlabot. Ierīko jaunu amortizācijas slāni un laminātu samontē atpakaļ.

Ja nepatīkamā skaņa dzirdama nevis atsevišķā vietā, bet vai uz katra soļa, nekas cits neatliks kā izlīdzināt pilnīgi visu pamatu. Lai to paveiktu, lamināts būs jādemontē pilnībā.

Visērtāk virsmu izlīdzināt, izmantojot pašizlīdzinošos sastāvus. Sastāvs aizpildīs visus padziļinājumus, un tiks izveidota ideāli gluda virsma.

Ja apakšā dēļu grīda

Foto: Shutterstock

Ja lamināts uzklāts uz dēļu grīdas, iespējams, tieši dēļu grīdas bojājuma dēļ rodas nevēlamās skaņas. Dēļi varēja savērpties vai atdalīties no lāgām, pie kurām tie piestiprināti. Šādā gadījumā darba vairāk un jau sākotnēji jādemontē sliekšņi, grīdlīstes un viss lamināts, protams, demontāžas gaitā to sanumurējot.

Tad rūpīgi jāpārbauda koka grīda. Īpaša uzmanība jāpievērš vietām, kur redzamas kaut vismazākās koksnes bojājuma pazīmes: pelējuma sēnīšu infekcijas izraisītas koksnes krāsas izmaiņas, trupe, citi defekti. Dēļi, kuriem ir bojājuma pazīmes, obligāti jānomaina. No jauna jāpiestiprina dēļi, kuri vairs cieši nepiegulst lāgām. Kad grīda pārbaudīta un salabota, to vēlams pilnībā noslīpēt. Ja tas nav iespējams, virsma jāizlīdzina ar vismaz 10 mm biezām finiera loksnēm, kuras piestiprina gan ar montāžas līmi, gan kokskrūvēm. Uz finiera klāj putupolietilēna pamatni un pēc tam montē laminātu, ievērojot visas tehnoloģijas nianses. Montējot atpakaļ grīdlīsti, jāraugās, lai tā nebūtu pārāk piespiesta. Iespējams, tieši tas bija lamināta čīkstēšanas iemesls.

Izraudzīts nepareizs apakšklājs

Foto: Shutterstock

Jau pērkot laminātu, jānoskaidro, kādu apakšklāju tam paredzējis ražotājs. Diemžēl lētā gala apakšklāji, ar ko bija iecerēts ieekonomēt, ļoti ātri zaudē savas īpašības un burtiski sabrūk. Šis process notiek nevienmērīgi, veidojas nelielas bedres, un lamināts sāk čīkstēt.

Aplams ir priekšstats, ka grīdas pamatnes nelīdzenumus var kompensēt ar biezāku apakšklāju. Ar laiku lielākajās slodzes vietās šāds materiāls sāks lūzt. Neiesaka iegādāties apakšklāju, kurš biezāks par trim milimetriem.

Arī šādā situācijā ir tikai viens risinājums – pilnīga lamināta demontāža. Tad var noņemt nekvalitatīvo vai nepareizi izvēlēto apakšklāju. Protams, jāpārliecinās, lai pamatam, uz kura klāts lamināts, nav nepieciešama izlīdzināšana.

Gruži, veci gruži…

Foto: Shutterstock

Lamināts var čīkstēt arī kāda visai banāla iemesla dēļ – zem tā nav bijis pietiekami labi izslaucīts un palikuši sīki akmentiņi, smiltis vai sīku citu celtniecības materiālu gabaliņi. Gruži čīkstēšanu var izraisīt arī pēc kāda laika – sākotnēji to nepieļauj tikko ieklātais apakšklājs, kas nav nosēdies.

Šādi cieta materiāla gabaliņi var ne tikai izraisīt nepatīkamas skaņas, bet pat sabojāt lamināta paneļus.

Ja čīkstēšana gružu dēļ ir tikai kādā noteiktā vietā, laminātu izjauc tikai tur, izgriež apakšklāju, ar putekļsūcēju savāc gružus. Tad ieklāj jaunu apakšklāja gabalu un samontē laminātu. Pretējā gadījumā atkal jāizjauc viss lamināts…

Mitrums, temperatūra un vieta

Foto: Shutterstock

Lamināta čīkstēšanu un pat deformāciju var izraisīt arī būtiskas temperatūras un mitruma režīma izmaiņas telpā. Piemēram, kad pēc salīdzinoši garas un mitras rudens sezonas tiek sākta apkure, laminātam nepieciešams laiks, lai pierastu. Ja čīkstēšana ir tikai sezonas maiņas laikā (noteiktos brīžos pavasarī un rudenī), tas ieklāts korekti, un vienīgā iespēja ir nodrošināt pēc iespējas vienmērīgāku klimatu telpā, izmantojot papildu apkures un ventilācijas ierīces.

Vēl viens iemesls, kāpēc lamināts čīkst, ir nepietiekama atstarpe starp materiālu un sienām – tai jābūt 10–12 mm lielai, bet lielākās telpās pat 20–30 mm, kur to var nosegt ar masīvākām grīdlīstēm. Atstarpe nepieciešama, lai dažādos mitruma režīmos lamināts varētu izplesties. Ja atstarpes neatstāj, čīkstēšana būs mazākā problēma – ar laiku lamināta paneļi deformēsies un grīda pacelsies.

Ja atstarpe nav atstāta, jānoņem grīdlīstes, jādemontē malējās lamināta loksnes un nepieciešamais garums jānozāģē. Ja ir speciāls griezējinstruments, zāģēšanu var veikt, lamināta loksnes atstājot savā vietā.

Čīkstēt var arī nekvalitatīvs lamināts. Izvēloties materiālu, labāk pirkt atzītu ražotāju izstrādājumus. Lēti un labi visbiežāk tomēr nemēdz būt.

Padomi problēmas novēršanai

Foto: Shutterstock

Tikko ieklātam laminātam jāpierod ne tikai pie temperatūras un mitruma, bet arī pie grīdas pamata un apakšklāja. Tikko ieklāts materiāls var nedaudz čīkstēt un knikšķēt, taču skaņas parasti pazūd viena divu mēnešu laikā.

Dažkārt čīkstēšanas novēršanai iesaka šuves apstrādāt ar talku. Šis padoms nav pareizs – talks iekļūst arī lokšņu savienojuma vietās, un ar laiku čīkstēšana kļūs tikai skaļāka.

Lamināts, kas pielīmēts ar līmi, čīkst mazāk. Taču, ja nepieciešams remonts nelīdzena pamata dēļ, to izjaukt būs daudz grūtāk.

Pirms lamināta montāžas tas jānovieto telpā, kur paneļus ieklās, un bez polietilēna iesaiņojuma jāļauj nostāvēt vismaz divas dienas, lai mitrums izlīdzinātos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!