Interjera dizainera ieteikumi, kā radīt restorāna atmosfēru mājās
Foto: Publicitātes foto

Jau ilgāku laiku vairāk esam mājās un turpat ieturam arī maltītes – ne pašu izvēles, bet iespēju trūkuma dēļ. Tāpēc arvien vairāk sākam ilgoties pēc pārmaiņām un neikdienišķas, pacilājošas pieredzes restorānā. Kam gan nepatīk doties uz mīļāko restorānu, kur sagaida mājīgs interjers, klusināts apgaismojums, neuzbāzīga mūzika un skaisti klāts galds, kas palielina prieku par gaidāmo maltīti? Pašlaik tas nav iespējams, bet tāpēc nav jānokar deguns – restorāna cienīgu noskaņu var radīt arī mājās! Tas ir iespējams gan tad, ja vēlies pavadīt romantisku vakaru divatā, ieturēt sirsnīgas vakariņas ģimenes lokā, gan arī, ja iepriecināsi tikai sevi pašu. IKEA interjera dizainers Dariuss Rimkus stāsta, kā padarīt ikdienas maltīti par krāšņu notikumu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Slavenu restorānu šefpavāri bieži mēdz teikt, ka panākumu atslēga nav tikai izcila ēdienkarte, tā meklējama arī prasmē radīt noskaņu, kas liktu apmeklētājam justies kā mājās. Tieši tā – kā mājās!

IKEA pētījumā "Dzīve mājās" noskaidrots, ka 37 % Latvijas iedzīvotāju valstī noteikto ierobežojumu laikā ir gatavojuši ēdienu biežāk, nekā to darītu parastos apstākļos. Tomēr, vienmēr gatavojot un ieturot maltītes tikai mājās, ir viegli iestigt rutīnā un aizmirst, ka patiesībā ļoti īpaša maltīte ir iespējama, pat nesperot kāju ārpus mājokļa. IKEA interjera dizaina nodaļas vadītājs Dariuss Rimkus ir pārliecināts – īstā noskaņa slēpjas šķietamos sīkumos.

"Tāpēc vien, ka aiz loga lielāko dienas daļu valda tumsa un ierobežojumi neļauj dzīvot, kā ierasts, nevajadzētu liegt svētkus sev un saviem mīļajiem. Svinēt dzīvi var visur un katru dienu, arī esot mājās. Dažreiz vajag pavisam nedaudz – var dažās minūtēs pilnībā izmainīt ēdamistabas vai virtuves tēlu un radīt noskaņu, kas ļaus atpūsties un vismaz uz brīdi aizmirsties no ikdienas raizēm," saka Rimkus. Viņš arī uzskata – ja reiz velti pūles īpašai maltītei, tad vajadzētu arī pienācīgi saposties un noskaņoties, tieši tāpat, kā ejot uz restorānu.

Mājīguma stūrakmens – apgaismojums un interjera priekšmeti

Ja plāno ielūgt pašus dārgākos viesus – otro pusīti, visu ģimeni vai varbūt tikai sevi pašu – uz ekskluzīvu maltīti mājas restorānā, kas vēris durvis šim vienam īpašajam gadījumam, noteikti izplāno atbilstoši svinīgu apgaismojumu.

"Ienākot restorānā, mūs parasti sagaida klusināts, romantisks apgaismojums un nomierinoša gaisotne. Arī šoreiz aizmirsti par spilgtu vispārējo apgaismojumu – mājīgai atmosfērai daudz labākas ir dažādu krāsu un formu sveces un galda lampas. Var izvietot apgaismojuma avotus dažādās telpas vietās," Rimkus iesaka.

Lai zona ap ēdamgaldu būtu vēl mājīgāka un vilinošāka, vai arī vienkārši skatienu piesaistītu kaut kas jauns un nebijis, krēslus var pārklāt ar dabiska toņa vai krāsotām aitādām – aukstajā gada laikā tas izskatīsies īpaši omulīgi. Ja tavā gaumē ir nelielas pārmaiņas, izvēlies vienkārši jaunus spilvenus un paliktņus.

"Izvēloties jaunus interjera priekšmetus un dekoratīvos elementus, ir jāapsver, vai tie saderēs ar grīdas un sienu krāsu un vai pieskaņosies aizkariem, mēbelēm un citām mājās esošajām lietām. Pieskaņot var arī galda klājumu, lai tas kļūtu par interjera papildinājumu," saka Rimkus.

Knifi svinīgam galda klājumam

Lai maltīte priecētu gan garšas kārpiņas, gan acis, saklāj galdu pavisam citādi nekā ikdienā. Galda piederumi nav tikai rīks ēdiena pasniegšanai – tie ir elements, kas papildina kopiespaidu, parāda stilu un palīdz radīt īsto noskaņu. IKEA interjera dizainers atgādina, ka nav uzreiz jāpērk jauni trauki, tikai jāliek lietā radošums un jāpapildina jau mājās esošais ar nedaudziem atsvaidzinošiem elementiem.

"Ja vēlies kaut ko jaunu, var pietikt ar mazumiņu. Varbūt ir gana ar pavisam nedaudziem akcentiem, piemēram, efektīga dizaina krūzītēm vai šķīvjiem vai varbūt beidzot iegādātiem sen plānotajiem galda piederumiem. Šādi, ienesot mājās pārmaiņas maziem solīšiem, var ietaupīt naudu, taču arī iepriecināt sevi ar svaigu galda klājumu. Antīkas vai retro stila glāzes kombinācijā ar moderna dizaina šķīvjiem un galda piederumiem izskatīsies neparasti un izsmalcināti, bet daži jauni trauki košā krāsā uzreiz atdzīvinās visu galda klājumu. Ja krāsas nav tava stihija un vēlies radīt atturīgāku noskaņu, izmēģini variēt tekstūras – iegādājies vairākus šķīvjus ar interesantu virsmu un kombinē ar jau esošajiem traukiem tādā pašā vai nedaudz atšķirīgā tonī," iesaka dizainers.

Atjautīgs paņēmiens harmoniska kopiespaida radīšanai, kombinējot dažāda stila priekšmetus, ir grupēt vairākus vienādus aksesuārus vai saskaņot galdautu, paliktņus un galda celiņus. Tas nemaksās daudz, bet izskatīsies ļoti efektīgi. Interjera dizainers gan liek pie sirds izvēlēties galda aksesuārus rūpīgi, lai tie spētu iepriecināt vēl daudz reižu.

Tekstila nozīme

"Šķiet, kas tur liels – jauns galdauts vai paliktņi. Tomēr tekstils var pilnībā izmainīt gan galda klājuma izskatu, gan kopējo noskaņu. Piemēram, pavisam vienkāršs, balts galdauts uzreiz rada svinīgu atmosfēru. Tā ir klasika, kas nekad neiziet no modes un vienmēr iederas svētkos. Tomēr jāņem vērā, ka uz tāda fona nav nemaz tik viegli izveidot klājumu. Piemēram, tava skaistākā baltā servīze uz tāda galdauta vienkārši "pazudīs", tāpēc, ja trauki ir balti, ieteicams izvēlēties vismaz tumšākus, vienkrāsainus galda paliktņus. Ja trauki ir vienā krāsā, paveras plašākas iespējas apspēlēt galdauta krāsu," saka Rimkus.

Dizainers atzīst, ka svētku noskaņas radīšanai nav obligāti nepieciešams galdauts. Modernā interjerā tikpat eleganti un mājīgi izskatīsies arī nedārgs galda celiņš, galda paliktņi vai pat tikai salvetes. Krāsas izvēlē gan vajadzētu ņemt vērā interjera kopējo gammu.

Sīkumi kā odziņa

Grieztie ziedi vienmēr liek cilvēkiem justies īpašiem. Svaigus ziedus var vienkārši likt vāzē vai rotāt ar tiem salvetes un šķīvjus. Krāšņu kopiespaidu rada arī kaltētie ziedi un mežā savākti zari.

"Noskaņu noteikti veido svečturi, vāzes un īpašiem gadījumiem paredzēti galda piederumi, bet, ja arī izmanto jau esošās mantas, atceries, ka, ietinot galda piederumus auduma salvetē un rotājot ar dabas materiāliem vai kartīti, uz kuras rakstīts mīļš vēlējums tuvākajiem, arī var radīt īstu svētku noskaņu," rosina Rimkus.

Vienmēr atceries par kopiespaidu

IKEA interjera dizainers brīdina, ka viena no biežākajām kļūdām svētkos ir saklāt galdu pārspīlēti krāšņi, nokraujot to ar tik daudziem rotājumiem, šķīvjiem un ēdiena traukiem, ka galds sāk izskatīties haotiski. To var risināt, piemēram, ar ratiņiem. Visi esam redzējuši filmas, kur greznā restorānā viesmīlis pieved desertu elegantos ratiņos, un tāds risinājums ir iespējams arī mājās! Tā var ietaupīt vietu uz galda un, liekot lietā iztēli, radīt galda klājumu, kas būs piemiņas foto cienīgs.
"Virtuves ratiņos var salikt traukus vai lietas, kas nebūs vajadzīgas visu vakaru. Tajos var, piemēram, glīti un ērti sakārtot tējkannu, tasītes vai deserta traukus. Šādus ratiņus var viegli pārvietot tur, kur nepieciešams," saka Rimkus.

* IKEA pētījums "Dzīve mājās" ir ikgadēja, starptautiska aptauja, kurā mēs uzzinām vairāk par to, kā cilvēki dzīvo mājās un ar kādiem izaicinājumiem viņiem ir jāsastopas. Pētījums "Dzīve mājās 2020" tika veikts 2020. gada jūlijā un augustā. Latvijā šajā pētījumā piedalījās 1000 iedzīvotāju.

Tags

IKEA
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form