SADARBĪBĀ AR IKEA
Sapņo par lielāku virtuvi? Uzzini, kā iegūt vairāk vietas, nenojaucot sienas
IKEA IESAKA
Sapņo
Šobrīd, kad restorāni ir slēgti, un visi mājokļa iemītnieki biežāk uzturas mājās, virtuve ir kļuvusi par vienu no visintensīvāk lietotajām telpām. Kāds tur brīnums, ka trešā daļa Latvijas iedzīvotāju IKEA pētījumā "Dzīve mājās" atzinuši, ka vēlētos plašāku virtuvi! Bet kā īstenot šo vēlēšanos, nenojaucot sienas un neiztukšojot ģimenes maciņu? IKEA interjera dizainerim ir vairāki atjautīgi ieteikumi.
Šībrīža situācija rosina uz pārmaiņām m ā joklī
Vairāk nekā trešā daļa Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka valstī noteikto ierobežojumu dēļ ir kaut ko mainījuši mājokļa iekārtojumā. Pēc 2020. gada pieredzes, kad daudzi sāka biežāk gatavot mājās, 3 . . . . 5. . Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka viņu sapnis ir plašāka virtuve. Par laimi, ir veidi, kā ātri tikt pie ērtākas telpas. IKEA Interjera dizaina nodaļas vadītājs Dariuss Rimkus dalās ieteikumus, kas neprasīs lielus ieguldījumus un pūles, bet dos labu rezultātu.
Šībrīža situācija
rosina uz pārmaiņām m ā joklī
Vairāk nekā trešā daļa Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka valstī noteikto ierobežojumu dēļ ir kaut ko mainījuši mājokļa iekārtojumā. Pēc 2020. gada pieredzes, kad daudzi sāka biežāk gatavot mājās,
3 . . . 5 % Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka viņu sapnis ir plašāka virtuve. Par laimi, ir veidi, kā ātri tikt pie ērtākas telpas. IKEA Interjera dizaina nodaļas vadītājs Dariuss Rimkus dalās ieteikumus, kas neprasīs lielus ieguldījumus un pūles, bet dos labu rezultātu.
Tiecies
augstāk
Daudzās virtuvēs ir raksturīgi neizmantot vienas un tās pašas vietas, piemēram, vietu starp skapīšiem un griestiem. Ir prātīgi izplānot virtuves iekārtojumu tā, lai skapīši sniegtos līdz pašiem griestiem – tā var iegūt dažus papildu plauktus. Pašā augšā var salikt retāk lietotas mantas.

"Lai pavisam ātri iegūtu vairāk vietas, pie brīvajām sienām var pielikt sienas plauktus. Diezgan bieži neizmantota paliek arī vieta starp sienas skapīšiem un darba virsmu. Liekot lietā stangas, magnētiskus nažu turētājus un pakaramos, var ērti turēt pa rokai, piemēram, garšvielas vai krūzītes, tā atbrīvojot vismaz vienu atvilktni!
Šādi risinājumi maksā pavisam nedaudz, bet nelielās telpās tie spēj paveikt brīnumus," interjera dizaineris iesaka.
Izmanto pilnvērtīgi
plauktus un atviktnes
Atvilktņu sadalītāji ir lieliski, lai optimāli izmantotu virtuvē pieejamo vietu. Katlu vākus un virtuves dēlīšus ir ērtāk glabāt vertikāli, tā tie arī aizņems mazāk vietas. Virtuves piederumu organizatoros viss ir labāk pārskatāms, un priekšmeti nesaskrāpējas, mētājoties atvilktnē. Ar plauktu ieliktņiem var efektīvāk izmantot arī plauktus, radot tajos vairāk vietas.
Burkas,
burciņas...
Nevienam nepatīk, ja atvilktnēs un plauktos izbirst putraimi vai garšvielas. Ja glabā pārtiku caurspīdīgos traukos ar cieši piegulošu vāku, no tā var izvairīties, un šāds risinājums nepavisam nav dārgs.

"Tā ir vieglāk atrast vajadzīgo un ietaupīt vietu. Pārtikas traukus var likt citu uz cita vai cieši blakus, lai tie aizņemtu mazāk vietas skapītī vai atvilktnē.
Caurspīdīgi trauki palīdz samazināt pārtikas atkritumu daudzumu – ja uzreiz redzi, kas ir mājās, tu par to neaizmirsti, un izlieto produktus, iekams tie sākuši bojāties," paskaidro Rimkus.
Saliekamas, kompaktas,
mobilas mēbeles
Viena no nereti pieļautām kļūdām nelielās virtuvēs – pārāk masīvas mēbeles. To vietā izvēlies praktisku izvelkamo galdu vai pie sienas stiprināmu galdu, tā ietaupot daudz vairāk vietas. Nelielā virtuvē lieti noderēs arī mēbeles, ko var kompakti likt kopā vai salocīt. Vietu ietaupa arī daudzfunkcionālas mēbeles un ierīces, piemēram, cepeškrāsns, kas vienlaikus ir arī mikroviļņu krāsns.

"Labs risinājums, kas dod papildu vietu, ir ratiņi. Tos var izmantot kā plauktu vai likt blakus galdam ar nepieciešamākajiem traukiem, salvetēm un tamlīdzīgi.
Tā kā ratiņi ir ērti pārvietojami uz ritenīšiem, tos var pārbīdīt pēc vajadzības un izmantot arī citās telpās."
Jo vairāk gaismas,
jo labāk
Gaišas krāsas vizuāli paplašina telpu. Lai virtuve šķistu lielāka, izvēlies skapīšus, kas ir gaišāki par sienām vai tādā pašā krāsā. Telpa izskatās plašāka arī tad, ja lieto spīdīgus materiālus, marmoru un gaišu koku. Noder arī gaiša toņa aizkari.

Virtuvē ir ļoti liela nozīme labam apgaismojumam. Jāpadomā gan par vispārējo apgaismojumu, gan darba virsmas apgaismojumu, gan akcenta lampām. Gaišā virtuvē būs prieks gatavot, ieturēt maltītes un pavadīt laiku ar bērniem zīmējot vai spēlējot galda spēles. Ja pietrūkst kontaktligzdu, var lietot lampas ar baterijām.
* IKEA pētījums "Dzīve mājās" ir starptautiska aptauja, ko veic reizi gadā, lai noskaidrotu, kā cilvēki dzīvo mājās un ar kādiem izaicinājumiem viņi sastopas ikdienā. Aptauja "Dzīve mājās 2020" tika veikta 2020. gada jūlijā un augustā. Latvijā šai aptaujā piedalījās 1000 iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 55 gadiem.

Uzlabo savu dzīvi mājās

Projekta ''Visa dzīve mājās'' veidotāji: saturs – IKEA, dizains – Inga Čujevska, video - Patriks Pauls Briķis, izstrāde – Emīls Cinītis, redaktore – Kristīne Melne, projekta vadītājs – Ēriks Radželis.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.