Kāpēc Sardīnijā ir tik daudz simtgadnieku? Latvietes stāsts par dzīvi Itālijas salā
Foto: Shutterstock

Sardīnija ir vienīgā vieta pasaulē, kur vīrieši vecumā virs 100 gadiem ir vairāk nekā sievietes. Sardīnija ieņem otro vietu pasaulē (aiz Okinavas salas) pēc ilgdzīvotāju skaita. No 1,6 miljoniem iedzīvotāju vairāk nekā 300 cilvēki ir vecāki par 100 gadiem! Visi zinātniskie pētījumi noved pie viena un tā paša secinājuma: cilvēka mūža ilgumu ietekmē veselīga pārtika, svaigs jūras gaiss, zems stresa līmenis un gēni.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šo rakstu esmu gribējusi uzrakstīt jau vairākus gadus, jo lieta, kas mani Sardīnijā vienmēr pārsteidza, ir cilvēku vecums. Sardīnija ir pārsteidzoša ar daudzām lietām, un cilvēku garais, skaistais un veselīgais mūžs ir viens no lielākajiem pārsteigumiem ne tikai man, bet arī zinātniekiem pasaulē.

Pazīstu šeit ļoti daudz cilvēku ap 50 gadiem un praktiski visiem no viņiem joprojām ir dzīvi abi vecāki. Mana pirmā satikšanās ar simtgadnieci bija pavisam nejauša. Braucām uz vienu kalnu ciematiņu pēc dabīgajām ziepītēm, un, ieejot ražotnē, kas ir ģimenes uzņēmums, ieraudzīju starp vairākām tantiņām vienu sieviņu – kā izceltu no pagājušā gadsimta gleznas. Viņa sēdēja galda galā un ap ziepītēm tina papīru. Skatījos uz viņu – mazu, tipisku sardu sieviņu un lūdzu atļauju viņu apskaut. Turot to cieši savās rokās, likās, ka dzirdu viņas enerģiskos sirdspukstus.

Sardi ir ļoti rosīgi un enerģiski cilvēki. Šeit ir ļoti grūti noteikt vecumu, jo lielākā daļa iedzīvotāju izskatās daudzus gadus jaunāki. Ja vēlaties skaisti novecot – brauciet to darīt uz Itāliju/Sardīniju, jo te vecums nav šķērslis, lai turpinātu baudīt dzīvi. Te ir normāli pēc 50 gadiem staigāt arī uz disenēm, jo viņi nenoveco… iekšēji nē.

Kāpēc Sardīnijā ir tik daudz simtgadnieku? Latvietes stāsts par dzīvi Itālijas salā
Foto: Heather Cowper / cc

Gadiem ilgi vācu un amerikāņu zinātnieki pēta sardu vīriešu DNS, apkārtējās vides ietekmi uz veselību un viņu ēšanas paradumus. Amerikāņi ir ieguldījuši vairāk nekā 50 miljonus dolāru, lai kopētu sardu ēšanas stilu un pieeju dzīvei. Pasaulē ir divas vietas, kurās ir ļoti daudz ilgdzīvotāju, viena no tām ir Oliastras reģions Sardīnijā un otra ir Okinavas sala Japānā (tālāk seko Grieķija, Kostarika un Kalifornija).

Amerikāņu zinātnieki ļoti smalki izpētījuši, ko ikdienas uzturā lieto sardi, jo īpaši Oliastras reģionā, kur ir visvairāk ilgdzīvotāju. Lietojot Sardīnijai raksturīgo pārtiku, kā viņi apgalvo, par visiem 100 % paildzinās dzīves ilgums. Cilvēki te elpo svaigu gaisu (gaisā virmo mirtes un jūras sāls savienojums), uzturā lieto mājās spiestu olīveļļu, ēd dažādos veidos izturētas olīvas, ko nolasa no sava koka, visur piespiež klāt citronu, kas, neprasot atļauju, birst pagalmā visa gada garumā, tāpat visa gada garumā ēd vietējos dārzeņus un augļus, dzer sarkanvīnu Cannonau, ēd svaigas jūras veltes, nelieto nekādas veikalos nopērkamās mērces, majonēzi u.tml. Dzīvei patiešām ir cita vērtība!

Un es tam pilnībā piekrītu! Dzīve sešu gadu garumā uz šīs brīnišķīgās auras salas mani ir atbrīvojusi no dažām alerģijām, kas man bija, dzīvojot Latvijā. Tas noteikti ir, pateicoties gan veselīgajam gaisam, gan ēdienam, kas satur veselībai noderīgus vitamīnus. Nu es atkal, tāpat kā Vinnijs Pūks, reizēm mielojos ar medu. Runājot par vīnu, esmu iemīlējusi šo Cannonau sarkanvīnu. Dzīvojot Latvijā, man vīns negaršoja, jo īpaši sarkanvīns, jo man vienmēr sāka sāpēt galva un uznāca miegs. Biju pret sarkanvīnu. Pirmos gadus to nelietoju arī te, bet, redzot, cik ļoti tas ir iecienīts ikvienas ģimenes ēdienkartē, to novērtēju un sāku baudīt arī es.

Tags

Dzīve Itālija Maize Sardīnija Itālija Eiropa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form