Lētās studentu brīvdienas Igaunijā: ko divās dienās apskatīt kaimiņzemē
Foto: DELFI

Patīkamās nedēļas nogales, kad saulīte silda, tā vien vilina doties kādā garākā izbraukumā uz kaimiņvalstīm. Turklāt lieliski, ja izbraucienu var īstenot plašākā kompānijā vai apvienot ar kādu vietējā vai pasaules mēroga mūziķu koncertu, kuru, piemēram, Rīgā nevar apmeklēt. Šoreiz galamērķis bija slavenās grupas "Queen" un mūziķa Ādama Lamberta koncerts svētdienas vakarā, taču sapratām – grēks neizmantot nedēļas nogali pilnībā. Ko divās dienās var paspēt apskatīt Tartu un Tallinā?

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

1. diena. Tartu

Tā kā ir brīvdiena, no Rīgas izbraucam īsi pirms desmitiem no rīta un pulksten 12 esam Valkā. Pāris metri – un esam Valgā!

Jau laikus zinājām, ka vajadzēs naktsmājas, tāpēc tās meklējām mājaslapā "Booking.com". Mums, studentēm, vajadzēja kaut ko vienkāršu un nedārgu, ideālajā gadījumā – ar iespēju novietot automašīnu. Jāsaka, ka piedāvājums ir daudzveidīgs, un mums izdevās atrast naktsmājas aptuveni 20 minūšu gājienā no Tartu centra.

Protams, teju vai zināmākais un populārākais Tartu apskates objekts – 2011. gadā atklātais zinātnes centrs "AHHAA" – bija arī mūsu dienaskārtībā. Centrs piedāvā ieejas biļešu atlaides, tāpēc kā studentiem mums apmeklējums izmaksāja desmit eiro. Un centrā tiešām var pavadīt ilgu laiku! Pie katra objekta ir atrodams arī skaidrojums latviešu valodā, tāpēc nav jābīstas, ka no zinātnes neko nesapratīsi. "AHHAA" apmeklējums būs interesants gan pašiem mazākajiem, kuri varēs grozīt apskates objektus un spēlēties īpaši izveidotajos laukumos, gan arī pieaugušajiem, kuri varēs saprast it kā parastu lietu likumsakarības. Jāsaka, ka zinātnes centrā laiks skrien nemanāmi, tāpēc pāris stundas pazudīs vienā mirklī.

Lētās studentu brīvdienas Igaunijā: ko divās dienās apskatīt kaimiņzemē
Foto: DELFI

Interesanta un saistoša ir izstāde "Ahhaa, kubā!", kuras galvenā tēma ir skaitļi. Neuztraucieties, matemātiskas formulas pašam nebūs jāizdomā, taču ekspozīcija piedāvā radoši paskatīties uz reizēm tik nesaprotamajiem aprēķiniem. Piemēram, varēsi noskaidrot, cik daudz vai maz vietas tu aizņem vienā kubikmetrā.

Ieteikums: Zinātnes centrs piedāvā vērot arī cālēnu šķilšanos no oliņām. Tā kā mēs oliņas pamanījām tikai apmeklējuma beigās, iesaku jau sākumā ielūkoties, vai oliņas nav sākušas šķilties. Oliņu skapis atrodas Dabas zāles otrajā stāvā, un tajā ik dienu tiek ievietotas oliņas, kurām attiecīgajā dienā jāizšķiļas. Ja tās būsiet redzējuši jau apmeklējuma sākumā, varat pie tām atgriezties vēlreiz, noskaidrojot, vai ir kādas izmaiņas. Iespējams, ka tur jau čiepstēs mazi cālēni!

Zinātnes centra "AHHAA" adrese: Sadama 1, 51004, Tartu, Igaunija. Plašāk par centru lasi mājaslapā.

Blakus zinātnes centram atrodas arī akvaparks "Aura", kurā ir vairāki peldbaseini, ūdens atrakciju parks un veselības centrs. Tāpat līdzās atrodas arī ātrās ēdināšanas restorāns, benzīntanks un iepirkšanās centrs, tāpēc atpūtu var pielāgot jebkurai gaumei.

Tartu vecpilsēta piedāvā ne mazums iespēju izbaudīt gan dažādas skulptūras un pieminekļus, gan arhitektūras brīnumus, gan arī nesteidzīgas maltītes un atspirdzinošus dzērienus. Ja dienu iecerēts sākt ar zinātnes centra vai akvaparka apmeklējumu, nav pat tālu jādodas, lai izdotos interesanta pastaiga pa pilsētu. Piemēram, sākumā var apskatīt Vanemuines teātri, kas ir vecākais Igaunijā. Pretī teātra ēkai atrodas piemineklis igauņu komponistam Eduardam Tubinam. Jāpiebilst, ka teātra ēka dienas tumšākajās stundās tiek skaisti apgaismota, tāpēc, izstaigājot pilsētu, vērts pie ēkas vēl atgriezties.

Lētās studentu brīvdienas Igaunijā: ko divās dienās apskatīt kaimiņzemē
Foto: Shutterstock

Dodoties no teātra tālāk pa Rīgas ielu jeb Riia centra virzienā un nogriežoties nākamajā krustojumā pa labi uz Küüni ielu, var atpūsties kādā no āra kafejnīcām vai līdzās esošajā parkā. Turklāt nepalaid garām arī neparastu skulptūru, kas veltīta tēvam un dēlam un ko veidojis skulptors Ilo Euna (Ülo Õuna). Mākslas darbs īpašs un neparasts ar to, ka abi – tēvs un dēls – attēloti vienādā izmērā. Tiek vēstīts, ka Euna šajā darbā attēlojis sevi un savu tolaik pusotru gadu veco dēlu Kristianu.

Ja būsi apstājies pie šīs skulptūras, iesaku doties Vallikraavi ielas virzienā, kas izriet no Küüni ielas. Ejot aptuveni pusotru kvartālu uz priekšu, redzēsi pieminekli diviem dižgariem – Vaildiem. Tiešām – Tartu ir piemineklis īru dramaturgam un rakstniekam Oskaram Vaildam!

Lētās studentu brīvdienas Igaunijā: ko divās dienās apskatīt kaimiņzemē
Foto: Shutterstock

Neuztraucies, ja neesi dzirdējis par Vailda saikni ar Tartu, jo tieša saistība literatūras klasiķim ar kaimiņzemes pilsētu tiešām nav. Taču igauņiem ir savs "Vailds" – rakstnieks Eduards Vilde, kas bijis Oskara Vailda laikabiedrs. Tāpēc, spēlējoties ar abu vīriešu uzvārdiem "Wilde" un "Vilde", lai gan katru izrunā nedaudz citādi, tapusi kopīga piemiņas vieta. Lai arī abi rakstnieki dzīves laikā, visticamāk, nav tikušies, viņu bronzas skulptūras sēž uz viena soliņa, un abus vieno šķietama saruna.

Tālāk var doties atpakaļ, taču ne vairs pa Vallikraavi ielu. Ej cauri mazajam parciņam, kura vidū atradīsi Krievijas karavadoņa Mihaila Barklaja de Tolli pieminekli. Napoleona kara laika vadonim veltītais piemineklis ir arī Rīgā, Esplanādē.

Tālāk var doties uz priekšu, līdz jau atkal nokļūsi uz Küüni ielas. Ejot uz priekšu, nonāksi Rātslaukumā (Raekoja Plats). Šeit gan vari uzkavēties ilgāk, baudīt kādu dzērienu daudzajās kafejnīcās un aplūkot dažādus objektus. Viens no tiem ir saistāms ar Tartu kā studentu pilsētu. Kāpēc? Skulptūra, kas ir daļa no strūklakas, attēlo divus studentus, kas vienojušie skūpstā. Strūklaka Rātslaukumā atrodas jau kopš 1948. gada, taču skulptūra tai pievienota vien pirms nepilniem 20 gadiem. Gan agrākos laikos, gan tagad šī vieta ir populārs galamērķis gan jaunlaulātajiem, gan studentiem un pilsētas viesiem.

Lētās studentu brīvdienas Igaunijā: ko divās dienās apskatīt kaimiņzemē
Foto: Shutterstock

Turpat, Rātslaukumā, vērojams arī vietējais Pizas tornis – slīpa māja. Ēka būvēta 18. gadsimta beigās, taču tās pamati bija slikti ielikti, tāpēc ar laiku māja ieguva mūsdienās redzamo stāvokli. Tiek vēstīts, ka ēka pat varējusi sabrukt, taču padomju laika inženieri spēja nodrošināt mājas pastāvēšanu un nesabrukšanu. Šobrīd slīpajā mājā atrodas Tartu Mākslas muzejs.

Lētās studentu brīvdienas Igaunijā: ko divās dienās apskatīt kaimiņzemē
Foto: Shutterstock

Rātslaukuma galā, veroties ar skatu pret Emajegi upi, var redzēt Loka tiltu ar augstu, baltu arku. Šķiet – kas tur tik īpašs? Taču vairākas leģendas vēsta par šīs arkas nozīmi studenta dzīvē. Viena no tām liecina, ka topošais students tiks uzņemts Tartu Universitātē tad, ja veiksmīgi pāries pāri baltajai arkai. Savukārt cita vēsta, ka jāpāriet pāri arkai virzienā uz universitātes pusi tās sākšanas gadā, bet absolvējot jāpāriet pār arku pretējā virzienā, proti, no universitātes. Tiesa, veiksmīgi vajadzēs arī izvairīties no drošībsargiem, kuri šo studentu paradumu cenšas izskaust.

Lētās studentu brīvdienas Igaunijā: ko divās dienās apskatīt kaimiņzemē
Foto: DELFI

Lēnā garā baudot Tartu apskates objektus, noteikti nedrīkst aizmirst arī par vēderu un gardām pusdienām. Ja vēlies ietaupīt, vari izvēlēties kādu no mazākām un nedārgām ēstuvītēm. Jāsaka, ka tādu Tartu ir daudz un ne tikai vecpilsētā. Turklāt Rüütli iela, kas ir pavisam tuvu studentu skulptūrai, ir bagāta ar dažādiem maziem krodziņiem, restorāniem un bāriem. Vasaras vakari būs lieliski piemēroti nesteidzīgai dzēriena baudīšanai.

Kad būsi atpūties, vari doties pa Rüütli ielu uz priekšu, līdz nonāksi Küütri ielā. Pāris soļi pa kreisi un – lūk, priekšā jau daudziem Latvijas un pasaules studentiem pazīstamās augstās, baltās kolonnas. Tartu Universitāte. Tā dibināta 1632. gadā, taču ēka celta no 1805. līdz 1809. gadam pēc arhitekta Johana Vilhelma Krauzes projekta. Kopš tās atklāšanas 1809. gadā galvenajā ēkā notiek visi svarīgākie studentu un universitātes dzīves notikumi.

Lētās studentu brīvdienas Igaunijā: ko divās dienās apskatīt kaimiņzemē
Foto: Shutterstock

Tā kā mūsu diena tuvojās noslēgumam, devāmies pa Rīgas ielu atpakaļ uz naktsmājām.

2. diena. Tartu – Tallina

Viens no šodienas galvenajiem uzdevumiem – nokļūt Ledus laikmeta centrā (Jääaja Keskus), kas atrodas aptuveni 20 kilometru attālumā no Tartu. Šķiet, šis centrs palicis "AHHAA" ēnā, kaut arī atklāts vien gadu vēlāk (2012. gadā), taču ir ne mazāk aizraujošs. Studentiem šī centra apmeklējums izmaksās vien piecus eiro.

Lai arī nav zinātnes centrs, šis apskates objekts ļauj interesantā un saistošā veidā uzzināt par planētas attīstību, senajiem dzīvniekiem, ledus ietekmi uz atmosfēru un dzīvi. Turklāt tiek piedāvāts ne mazums interaktīvu objektu, kas ļauj līdzdarboties pašam apmeklētājam. Piemēram, varēsi izbaudīt, cik auksts ir ledājs un cik spēji pūš tundras vēji.

Lētās studentu brīvdienas Igaunijā: ko divās dienās apskatīt kaimiņzemē
Foto: DELFI

Te redzēsi gan mamutu, gan mūsdienu lauvas priekšteci, gan dažādu klimata joslu tipiskākos iemītniekus. Gandrīz visa ekspozīcijas informācija ir tulkota latviešu valodā, tāpēc apmeklētājiem būs viegli saprotama. Tā ir tematiski sadalīta centra trīs stāvos, pirmo veltot ledus laikmeta pirmsākumiem, otro – ledus laikmeta liecībām Igaunijas teritorijā, bet trešo – pieņēmumiem par to, kā pasaule izskatīsies nākotnē.

Ledus laikmeta centrā tā vien gribas izlasīt katru paskaidrojošo zīmi, jo ledāji, to kušana un dažādu fosīliju atrašana ir piesaistīta gan Igaunijas, gan arī pārējo Baltijas valstu teritorijai. Ja būsi vērīgs, uzzināsi, vai Latvijā ir atklāta kāda mamutu fosīlijas daļa. Turklāt centra veidotāji ir parūpējušies arī par kādu visai asprātīgu objektu, kas palīdzēs saprast, cik liels, pamatojoties uz eposu, ir igauņu mitoloģiskais varonis Kalevipoegs.

Ledus laikmeta parka adrese: Saadjärve 20, Äksi, 60543, Tartu apgabals, Igaunija. Plašāk par centru lasi mājaslapā.

Laiks jau atkal paskrien vēja spārniem, jo aizraujošo centru gribas izpētīt pilnībā. Apskatījušas visus trīs centra stāvus, uzreiz pēc tam dodamies pāris stundas ilgajā ceļā uz Tallinu. Tiesa, šajā pilsētā mums neko apskatīt neizdodas, jo esam ieradušās laikā, kad visas stāvvietas jau ir pilnas un automašīnas novietni nākas meklēt dažus kilometrus no Tallinas Dziesmu svētku estrādes, kas ir mūsu brauciena galamērķis. Tā kā viena no lielākajām ielām, kuras malā slejas gara rinda ar sabraukušo koncerta apmeklētāju automašīnām, sliecas gar Tallinas līci, varam izbaudīt skatu, kas paveras no krasta. Īpaši tumsā tas ir elpu aizraujošs, kad dodamies mājup pēc koncerta, un horizontu klāj saulrieta atstātās dzeltenās līnijas.

Taču par to, ka neizdodas apskatīt Tallinas vecpilsētu, neskumstam, vismaz tās torņus redzam no attāluma. Turklāt dažus apskates objektus redzam arī pa ceļam uz estrādi. Piemēram, tieši pie krasta atrodas piemineklis amerikāņu lidotājam Šarlam Lerū. Daži avoti vēsta, ka Lerū bijis ASV prezidenta Ābrama Linkolna māsasdēls, taču citos avotos tas tiek apstrīdēts. Ar Lerū vārdu saistāmi notikumi arī Latvijā, kad 1889. gada 24. augustā ar gaisa balonu lidotājs pacēlies virs Vērmaņdārza. Taču diemžēl pēc pavisam neilga laika, 1889. gada 12. septembrī, Lerū miris, lidojot un pēkšņi iekrītot ūdenī Igaunijā.

Lētās studentu brīvdienas Igaunijā: ko divās dienās apskatīt kaimiņzemē
Foto: John Menard / cc

Dodoties pa Piritas ielu virzienā uz Tallinas centru, kreisajā pusē būs pamanāms arī Mārjamē piemineklis – padomju laika objekts, kas izveidots 1918. gadā kritušo karavīru piemiņai. Pieminekļa ansamblis ir diezgan liels, turklāt daļu no tā veido obelisks.

Lētās studentu brīvdienas Igaunijā: ko divās dienās apskatīt kaimiņzemē
Foto: Taneel Teemusk / cc

Turpinot doties uz priekšu un paejot garām arī estrādes ieejas vārtiem, var redzēt pieminekli, kuras augšgalu rotā eņģelis, pret jūru pavērsis pareizticīgo krustu. Šis piemineklis, kas nosaukts par "Nāriņu" ("Russalka"), atklāts 1902. gadā un simbolizē 1893. gadā pa ceļam uz Somiju nogrimušo krievu karakuģi "Rusalka", kur bojā gāja 177 vīri. Šis ir pirmais Igaunijā radītais piemineklis, kura autors ir igaunis. Tiek vēstīts, ka piemineklis ir īpaši populārs pieturas punkts jaunlaulātajiem krievu tautības pārstāvjiem, kuri savā kāzu dienā dodas uz turieni nolikt ziedus.

Lētās studentu brīvdienas Igaunijā: ko divās dienās apskatīt kaimiņzemē
Foto: Shutterstock

Pārejot pāri Narvas ielai, kas krustojas ar Piritas ielu, var nonākt bagātīgi apzaļumotā un sakārtotā teritorijā, pa kuru, ja laiks ļauj, var pastaigāties vai pasēdēt uz soliņa un baudīt krūzi karstas kafijas. Kadrioru parks, viens no plašākajiem Igaunijas parkiem, ir teju 300 gadus vecs. To sāka ierīkot pēc Pētera I pavēles. Parkā atrodas arī vairāki muzeju un pieminekļi kultūras darbiniekiem.

Lētās studentu brīvdienas Igaunijā: ko divās dienās apskatīt kaimiņzemē
Foto: Shutterstock

Ar kafiju parkā mūsu Tallinas apskate diemžēl beidzas, tāpēc raitā solī dodamies uz Dziesmu svētku estrādi. Salīdzinot ar Mežaparka estrādi, Tallinas populārā koncertvieta ir daudz stāvāka, tāpēc skats uz skatuvi ir lielisks no jebkuras atrašanās vietas. Taču, ja arī plāno apmeklēt kādu kultūras pasākumu estrādē un vēlies nokļūt labākajās vietās, dodies uz estrādi jau laikus.

Pirms viesošanās Dziesmu svētku estrādes rajonā gan vērts padomāt par pusdienām, lai koncerta apmeklējumu vai turpmāko pastaigu nepavadītu kurkstoša vēdera skaņas. Jāsaka, ka plašas iespējas papusdienot šis rajons diemžēl nepiedāvā. Kad kādam no norīkotajiem drošības darbiniekiem pie estrādes jautājām, kur tepat netālu varētu būt kāds veikaliņš vai kafejnīca, viņš paraustīja plecus un noteica – iekšā, estrādē, arī var paēst. Savukārt pretī estrādes parkam, veroties pār Narvas ielu, var atrast mazu restorānu. Taču mēs, kā jau studentes, neapstājāmies pie šīm izvēlēm un devāmies uz priekšu centra virzienā, cerēdamas, ka pa ceļam kādu jauku vietiņu atradīsim. Un tā arī bija – paejot garām Kadrioru parkam pa Narvas ielu centra virzienā, kreisajā pusē būs neliels veikaliņš. Tur noteikti atradīsi ko gardu, veikala ēkā ir arī maza kafejnīca. Taču arī estrādē tirdzniecības vietas bija bagātīgas, par nemaz ne tik dārgām cenām piedāvājot pat suši un, protams, jau ierastos šašlikus un desiņas.

Tallina, līdzīgi kā Tartu, tevi noteikti gaidīs vēlreiz, jo apskates objektu skaits divās dienās ne tuvu nav izsmelts. Jāpiebilst, ka maksas apskates objekti šajās dienās bija vien "AHHAA" un Ledus laikmeta centrā, tāpēc vari būt drošs – degviela, pusdienas, naktsmājas un ieeja divos centros ir vienīgie tēriņi, ar kuriem jārēķinās. Pārējais, kā jau studentiem, ekonomiski, bet ne mazāk aizraujoši!

Tags

Igaunija Tallina Tartu Tartu Universitāte Tartu Igaunija Eiropa Tallina
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form