Kad tika paziņots par robežu slēgšanu saistībā ar Covid-19 izplatību, daudzi ceļotāji steidza meklēt veidus, kā ātrāk atgriezties Latvijā. Taču ne visi izmantoja iespējas, galu galā nolemjot "pārziemot" ārzemēs. Tas ir stāsts arī par Raudenieku ģimeni, kas šobrīd uz nenoteiktu laiku atrodas Šrilankā.

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.

Uldis Raudenieks ar bērniem – Marku un Kristianu – uz Šrilanku aizlidoja 20. februārī, bet sieva Liene pievienojās nedaudz vēlāk. Plāns bija atgriezties visiem kopā – 20. martā, bet, ņemot vērā pasaulē notiekošo, lidojums tika pārcelts uz 18. aprīli. "Izskatās, ka šis lidojums arī nenotiks," teic Uldis.

"Sākotnēji izvēle – neskriet atpakaļ – nemaz nebija tik smaga," vīrietis atceras. Kad ģimene uzzinājusi, ka ieplānotie reisi tiks atcelti, tā pārcēla tos uz nedaudz vēlāku laiku, un sākotnēji tas šķitis tīri pieņemami, tomēr tagad ģimene ir sapratusi – viss tik drīz, visticamāk, neatrisināsies. "Arī ar repatriācijas reisiem vienmēr bija problēma – nebija konkrētas informācijas. Teica, ka var braukt uz Stambulu, gaidīt un tad viņi organizēs lidojumus, bet nebija konkrētu datumu. Kad tie parādījās, bija problemātiski nokļūt līdz turienei. Tomēr ar diviem bērniem negribējās nekur skriet – drošāk šķita nogaidīt, palikt."

'Pārziemot' šo laiku Šrilankā. Raudenieku stāsts par pieredzi, kas paliks atmiņā uz mūžu
Foto: Privātais arhīvs

Ikdiena Šrilankā, kā stāsta Uldis, atšķiras no reģiona, kurā atrodies. "Tur, kur ir lielāks inficēto skaits, ir pilnīgs "lockdown" – pilnībā nevar iet ārā no mājas un pārvietoties, bet mūsu rajonā ik pēc divām trim dienām visi tiek "palaisti" ārā – var aiziet līdz veikalam, pludmalei un nedaudz izkustēties."

"Šī brīža plāns? Īsti nekāds. Esam iespējās diezgan limitēti. Mums jāpaliek vienā vietā. Ir tās dienas, kad var izrauties, bet tas arī viss. Ja godīgi, ja būs kāda iespēja un cenas būs diezgan sakarīgas, mēs arī apsveram ideju atgriezties Latvijā. Mums plānu nav, esam gatavi jebkuram izaicinājumam. Šobrīd biedē, ka tas var ievilkties uz pusgadu vai pat ilgāk. Līdz vasaras sākumam mēs esam gatavi gaidīt un te dzīvot. Bet, jā, vasaru jau tomēr gribētos pavadīt Latvijā."

Šī brīža plāns? Īsti nekāds. Esam iespējās diezgan limitēti. Mums jāpaliek vienā vietā. Uldis Raudenieks

Šobrīd ģimene apmetusies namā, kur šo laiku aizvada arī citi ceļotāji – turks un ukraiņu meitene, ar kuru Raudenieki tīri labi sadraudzējušies. Runājot par ikdienu, dzīves ritms ir visai ierasts – viņi dara tieši to pašu, ko darītu tad, ja būtu Latvijā. Brokastis, laiks sportam, attālinātas mācības un darbs, pa kādai kopīgai spēlei, atkal pievēršanās nepieciešamajiem darbiem pie datora, kā arī vakarā – atkal izkustēšanās. Uldis teic, ka sākotnēji ar attālinātajām mācībām bērniem tik viegli nav gājis. Grūtāk bijis tāpēc, ka viņu atrašanās vietā nav pietiekami laba interneta pieslēguma, kā arī nav bijis viegli pierast pie ikdienas kārtības, tomēr Uldis saka lielu paldies skolotājiem, jo viņu atbalsts šajā brīdī ir liels. Viņš teic, ka lielākais izaicinājums ir pašdisciplīna, tomēr ar laiku arī šī joma sakārtosies. "Manuprāt, tas padarīs bērnus tikai patstāvīgākus un labāk sagatavos turpmākajai dzīvei. Vēl nedēļa vai divas – un tad jau pavisam ieiesim ritmā un nebūs nekādu problēmu," rezumē Uldis.

'Pārziemot' šo laiku Šrilankā. Raudenieku stāsts par pieredzi, kas paliks atmiņā uz mūžu
Foto: Privātais arhīvs

Līdz ierobežojumiem ģimene jau bija paspējusi apceļot visas populārākās vietas, turklāt arī pērn mēnesi bija pavadījusi šajā skaistajā salā. "Esam pietiekami izbraukājuši visas tūristu "top" vietas, kā arī bijuši vietās, kuras tūristi, pirmajā reizē atbraucot, parasti neapskata." Tāpat Raudenieki sapazinušies ar vietējiem. Vareni skaista draudzība izveidojusies ar vietējo džudo treneri. Tā kā arī mazākie Raudenieki interesējas par šo cīņas sportu, bijis interesanti vairākas dienas patrenēties kopā. "Mūs ļoti silti uzņēma, un vietējie bērni bija sajūsmā. Caur džudo izveidojām ļoti labus kontaktus – mūs jau nākamgad aicina šeit uz sacensībām," teic Uldis.

'Pārziemot' šo laiku Šrilankā. Raudenieku stāsts par pieredzi, kas paliks atmiņā uz mūžu
Foto: Privātais arhīvs

Ģimene stāsta, ka, dzīvojot Šrilankā, par mājām nav aizmirsts – šajā laikā pat vietējā veikaliņa sortiments atgādinājis par Latviju. "Par latviešu produktu – šprotēm – uzzinājām no mūsu biedriem, kas dzīvo mājā. Ukraiņu meitene šprotes zināja, arī Ukrainā ir pirkusi. Viņa bija atnesusi no veikala un teica: "Re, ko es atradu, jūsu šprotes!" Arī turks bija sajūsmā, viņš tās nekad nebija ēdis, bet pēc tam katru dienu pirka. Mēs arī aizgājām uz veikalu un tās nopirkām – lai nedaudz atsauktu atmiņā Latvijas garšas, kuru jau palēnām pietrūkst. Tas bija patīkams pārsteigums, pirms tam es šeit nevienā veikalā tās nebiju redzējis."

'Pārziemot' šo laiku Šrilankā. Raudenieku stāsts par pieredzi, kas paliks atmiņā uz mūžu
Foto: Privātais arhīvs

Vaicāti, kas vēl viņiem pietrūkstot, Lienei un Uldim tā ir Liepāja un draugi, bet Liene vēl ilgojoties pēc savas veļasmašīna. Savukārt puikas skumst pēc džudo treniņiem, draugiem un sava suņa.

Runājot par situāciju kopumā, Raudenieki cenšas saskatīt mākoņa zelta maliņu. "Nav jau ko uztraukties – trīs mēneši vai pusgads no mūsu dzīves neko nemainīs. Šī pieredze, es domāju, paliks atmiņā uz mūžu. Sajūta, ka ir mājas, kurās pēc kāda laika atgriezīsimies, šo situāciju padara daudzmaz mierīgu. Nav jau tā, ka mums ir aizdomas, ka mēs šeit 10 gadus būsim iesprūduši, – tā nav. Domāju, lielākā daļa cilvēku pārdzīvo, kā arī nespēj būt mierīgi un priecāties, ja viņiem varbūt ir kādas finansiālas problēmas. Viņi saprot, ka nevarēs šeit dzīvot ilgāt par mēnesi, diviem. Tad rodas tas liekais stress, bet mums pagaidām šādas situācijas nav. Mēs cenšamies šeit izbaudīt katru mirkli."

Ir jāmāk sadzīvot ar situāciju, nepakļauties panikai un baudīt šo mirkli, kas mums ir. Uldis Raudenieks

Tomēr Uldis nenoliedz – vienmēr pozitīvi domāt neizdodas. "Tas ir ļoti atkarīgs no tā, caur kādu prizmu uz to skaties. Protams, ir jau arī bijuši brīži, kad iedziļināmies, sākam analizēt no citas puses šo situāciju un, protams, saskatām visādus riskus. Tad sāk šķist, ka varbūt tomēr būtu labāk mājās, bet ir jāmāk sadzīvot ar situāciju, nepakļauties panikai un baudīt šo mirkli, kas mums ir."

'Pārziemot' šo laiku Šrilankā. Raudenieku stāsts par pieredzi, kas paliks atmiņā uz mūžu
Foto: Privātais arhīvs

Kopumā Raudenieki ir visai aktīvi ceļotāji – līdz šim divas trīs reizes gadā paceļot vienmēr ir sanācis, tuvākus galamērķus izvēloties ar bērniem, bet divatā aizceļojot kaut kur tālāk. "Domāju, ka šī situācija mūs neapstādinās. Tiklīdz būs labvēlīgi apstākļi, mēs kaut kur brauksim. Varbūt tikai kādu laiku nebrauksim uz Šrilanku, jo būs nedaudz apnicis," smej Uldis. Sapņojot par nākotnes ceļojumiem, ģimene teic, ka nākamajam ceļojumam kā galamērķi labprāt izvēlētos Jaunzēlandi.

'Pārziemot' šo laiku Šrilankā. Raudenieku stāsts par pieredzi, kas paliks atmiņā uz mūžu
Foto: Privātais arhīvs

Sekot līdzi Raudenieku ģimenes piedzīvojumiem Šrilankā var arī viņu izveidotajā "YouTube" kanālā, kur viņi stāsta par savu ikdienu.

Tev jau ir aktīvs "DELFI plus" abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
  • Ik mēnesi vairāk nekā 80 rakstu un video materiālu
  • Analītisko rakstu sērijas un stāstniecības projekti
  • DELFI bez komercreklāmas
  • Videolekcijas un apjomīgs rakstu arhīvs
Abonē DELFI plus
par 2,99 eiro uz 4 nedēļām:
Kāpēc abonēt DELFI plus?
Esi DELFI plus abonents?

Tags

Koronavīruss Covid-19 DELFI plus Lasāmgabali Šrilanka
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form