Nav šaubu, ka Covid-19 izplatība pasaulē izjauca daudzu plānus – jā, arī ceļotāju. Atcelti braucieni, neizdzīvoti piedzīvojumi, protams, arī lielāki vai mazāki zaudējumi. Kā vīruss ietekmē latviešu ceļotājus? Kā viņi pavada šo laiku? Cik cerīgi skatās uz nākotni, bet kur vēlētos doties? Skaidrs ir viens, lai arī spārni ir apcirsti, ceļošanas dzirksts nekur nav zudusi.

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas. Iespēju nodrošināt ikvienam pieeju DELFI maksas saturam par Covid-19 sniedz
"Centrālā laboratorija".
centrala-laboratorija-logo

Alīna Andrušaite, "sapnumedniece.lv"

Alīnai, kura kopā ar vīru Jēkabu veido iecienīto ceļojumu blogu "sapnumedniece.lv", martā bija paredzēti vairāki braucieni viens pēc otra – uz Ņujorku, Parīzi un Briseli, tos, protams, visus nācās atcelt. Par laimi, lielāko daļu līdzekļu izdevās atgūt, jo, tā kā pasākumi bija trešo pušu organizēti, tie kvalificējās apdrošināšanas gadījumam. Daļu viesnīcu rezervāciju varēja atcelt, bet citas nāca pretī un atgrieza naudu un izmantotos lojalitātes punktus, neskatoties uz to, ka atcelšanas termiņi bija pagājuši.

Sapņo, bet neplāno. Pieredzējuši latviešu ceļotāji par pasaules apskatīšanu šogad
Foto: Privātais arhīvs

Jēkabs tajā laikā bija Indijā, un atpakaļceļa biļetes martā sākotnēji bija ar sarežģītu konstrukciju, daudzām pārsēšanām. Tika nolemts tās neizmantot, jo pa ceļam sanāktu izlidot cauri vairākiem vīrusa "karstajiem punktiem". Tika nolemts pārplānot daļu brauciena pa zemi – līdz Mumbajai, tālāk caur Abū Dabī un ar tiešo reisu uz Rīgu, atgriežoties neilgi pirms robežu slēgšanas. Pēc tam abi ievērojuši pašizolāciju, kā arī uz pašizolācijas beigām veikuši testus – tie bija negatīvi. Citi braucieni abiem nebija saplānoti.

Šobrīd laiks tiek pavadīts strādājot – martā un aprīlī bija ārkārtīgi noslogota sezona darbā, un nevienu brīdi abi nav saskārušies ar sociālajos tīklos aprakstīto garlaicību, tieši otrādi, darba stundas bija pat vēl garākas nekā ikdienā. Šobrīd abi turpina strādāt no mājām, kas Alīnai ir ikdiena arī ārpus pandēmijas laika, bet Jēkabam mazliet jaunums.

"Kad tas viss sākās, katru dienu sazinoties ar draugiem un kolēģiem Itālijā, Spānijā, Tuvajos Austrumos un ASV, šķita, ka arī mums draud totāla karantīna, un bija sajūta, ka jāizmanto nedēļas nogales, lai izrautos, – ja nu drīz vairs nevarēs? Apzināti izvēlējāmies mazāk zināmas vietas tālāk no galvaspilsētas, kur paši iepriekš nebijām bijuši. Lai arī pa Latviju ir daudz braukāts, tomēr tādu vietu ir gana daudz! Tradīciju turpinām. Katru nedēļas nogali – vienu vai abas dienas – izmantojam dabas taku apskatei, un ir izdevies veiksmīgi izvairīties no pūļiem – braucam tālu, kā arī vēlās pēcpusdienās, kad cilvēku parasti jau ir mazāk. Katru gadu devāmies vairākos braucienos pa Latviju arī iepriekš, bet šobrīd ir sajūta, ka šogad jau ir apskatīts vairāk nekā citus gadus pa visu gadu kopā!"

Katru gadu devāmies vairākos braucienos pa Latviju arī iepriekš, bet šobrīd ir sajūta, ka šogad jau ir apskatīts vairāk nekā citus gadus pa visu gadu kopā! Alīna Andrušaite

Šobrīd nākotnes ceļojumu plānu nav, tomēr Alīna neslēpj – ir bijis liels kārdinājums to mainīt. "Ir bijis vilinājums iegādāties superlētās biļetes, piemēram, par 130 eiro no Parīzes uz Martiniku un atpakaļ, bet pagaidām pieejamie datumi šādiem piedāvājumiem mums šķiet mazliet par agru, tāpēc neko neplānojam. Iespējams, līdz ar Baltijas valstu robežu atvēršanu aizbrauksim tepat, uz Igauniju vai Lietuvu."

Sapņo, bet neplāno. Pieredzējuši latviešu ceļotāji par pasaules apskatīšanu šogad
Foto: Privātais arhīvs

"Par to, kāds tieši būs tūrisms nākotnē "pēc šī visa" vai "šim visam turpinoties", šobrīd nevar pateikt neviens. Tā noteikti ir iespēja tūrisma pakalpojumu nodrošinātājiem piedāvāt jaunus produktus un, notiekot spēlētāju izmaiņām tirgū, arī iegūt jaunus klientus. Mēs ļoti novērtējām to uzņēmumu attieksmi, kam nebija pienākuma atgriezt naudu, bet kas to izdarīja. Tāpat lasīti daudzi stāsti, kur cilvēkiem nav atgriezta nauda, jo uzņēmumam šobrīd nav šādas iespējas, un viņi solās šo uzņēmumu pakalpojumus neizmantot. Protams, vienmēr paliek atvērts jautājums, cik ilga būs šī lojalitātes vai sāpīgās pieredzes atmiņa, vai pēc pāris mēnešiem, parādoties lētākam piedāvājumam, izmantos to, vai patērētājs paliks lojāls uzņēmumiem, kas bija solidāri pret klientiem," rezumē Alīna.

Elisa Rudzīte, "comfortindiscomfort.com"

Šis gads Elisai ar vīru Aldi iesākās ļoti cerīgi. Pagājušā gada jūnijā viņi atgriezušies no ilgtermiņa ceļojuma pa Jaunzēlandi un Āziju, un arī šim gadam bijis daudz plānu. Februārī devušies uz Gruziju un uzreiz pēc tam ar prāmi uz Stokholmu nosvinēt deviņu gadu kopā būšanas jubileju. "Jau nedēļu vēlāk bijām ieplānojuši doties uz Islandi. Biļetes mums bija tikai vienā virzienā, un bijām gatavi mesties jaunā, trakā piedzīvojumā. Dienu pirms mūsu lidojuma robežas tika slēgtas. Lai cik skumji tas neizklausītos, morāli bijām tam gatavi. Notikumiem attīstoties tik strauji, bija skaidrs, ka mūsu plāni tiks ietekmēti tādā vai citādā veidā. Par to it nemaz neskumām. Jāsaka, bijām vieni no veiksminiekiem – labāk tomēr iesprūst Latvijā, nevis dārgajā Islandē. Nedaudz komiski, ka šis jau ir otrais mēģinājums doties uz Islandi. Cerams, ka trešais būs tas veiksmīgais."

Arī citu plānu turpmākajam gadam pārim netrūka – bija ieplānots neliels ceļojums Elisas dzimšanas dienā jūnija sākumā, draugu kāzas Krētā ap Jāņiem, darbs Francijā un ceļojums pa Eiropu uz nenoteiktu laiku ar dzīvi busiņā. Ceļojuma plāni bija izkaldināti arī rudenim. "To visu esam atcēluši uz nenoteiktu laiku. Arī par to nebēdājam," piebilst Elisa.

Sapņo, bet neplāno. Pieredzējuši latviešu ceļotāji par pasaules apskatīšanu šogad
Foto: Privātais arhīvs

"Mēs esam rūdīti pielāgoties straujām pārmaiņām, līdz ar to neskumstam, ka daudz vairāk laika jāpavada mājās. Protams, mierīgi nosēdēt nav iespējams. Katru nedēļas nogali dodamies pie dabas. Ejam pa takām, taisām piknikus un atpūšamies. Par ceļošanu sapņojam daudz, bet konkrētus plānus ārpus Latvijas šim gadam neveidojam. Rīkosimies spontāni, kad redzēsim, kādas ir iespējas.Šis laiks bijis vērtīgs, arī izvērtējot prioritātes un vērtības. Tagad vēl vairāk saprotam, cik svarīgi mums ir būt brīviem," stāsta Elisa.

Tagad vēl vairāk saprotam, cik svarīgi mums ir būt brīviem. Elisa Rudzīte

Runājot par ceļojumu plāniem, jau pirms vīrusa izplatības pāris bija nolēmis doties vairāku dienu izbraukumā ar busiņu pa Vidzemi. Pērn viņi devās līdzīgā izbraukumā pa Latgali, saprotot, cik interesanta var būt arī šāda veida ceļošana. "Ja atvērs robežas – neskaitot Baltijas valstis –, noteikti šogad izbrauksim no valsts vismaz vienu līdz divas reizes. Ļoti ceram īstenot izbraucienu pa Balkānu valstīm. Iztēlē ceļojam katru dienu. Lasu grāmatas par ceļojumiem, un prātā ir daudz jauku ceļojumu arhīvu, ko pārcilāt."

Sapņo, bet neplāno. Pieredzējuši latviešu ceļotāji par pasaules apskatīšanu šogad
Foto: Privātais arhīvs

Vaicāta, kā, viņasprāt, situācija pasaulē ietekmēs ceļošanu nākotnē, Elisa teic, ka tos, kas raduši ceļot ilgtermiņā, notikušais varētu ietekmēt mazāk, savukārt tie, kas no valsts izbrauca vien atvaļinājumā, varētu būt krietni uzmanīgāki, visvairāk no tā ciešot tieši šo cilvēku iecienītākajām vietām – kūrortiem un citām atpūtas vietām. "Cerams, ka cilvēki tomēr rīkosies racionāli, izvērtēs riskus un atbalstīs tūrisma nozari tāpat kā iepriekš. Gribētos, lai cilvēki kritiski izvērtē informāciju, ko saņem, un distancējas no emocijām. Te palīdzēs tikai racionāla domāšana. Mums attieksme pret ceļošanu nav mainījusies," paskaidro Elisa.

Anete Ratniece, blogs "Pasaules ceļotājs"

Aktīvā ceļotāja Anete, kura pērn devusies 16 ceļojumos, par pašreizējo situāciju teic tā: "Laikam kosmoss bija devis zīmi, jo neviens avioceļojums nebija ieplānots. Vairākas reizes februārī grasījos iegādāties biļetes, bet pēdējā minūtē nenospiedu pogu "pirkt". Bija plānoti nelieli ceļojumi ar auto pa kaimiņu valstīm, bet netika nekas iegādāts, tādēļ neiekļuvu naudas atgūšanas mudžeklī."

Sapņo, bet neplāno. Pieredzējuši latviešu ceļotāji par pasaules apskatīšanu šogad
Foto: Privātais arhīvs

Anete teic, ka šis laiks ir neizsakāmi grūts, bet to varot saprast tikai tie cilvēki, kuru dzīvesveids ir līdzīgs. "Ar prātu apzinos un izprotu situāciju – novērtēju, ka man ir bijuši visi pagājušie, fantastiskie ceļojumi un iepazīšanās, bet emocionāli esmu sagrauta. Man ir salīdzinājums, kādi pārdzīvojumi rastos cilvēkiem, kurus noliktu situācijā – turpmāk pandēmijas laikā nebūs ne televizora, ne interneta! Šādi jūtos es. Protams, var teikt – varēs pēc tam ceļot. Pasakiet cilvēkiem, kas savu ikdienu pavada sociālajos tīklos un televizora ekrāna priekšā: "Jūs varēsiet skatīties savos ekrānos 2021.gadā!" Kāds tas ir mierinājums? Protams, meklēju alternatīvas sava prāta nodarbināšanai, arī Latviju cenšos apceļot, ielīst nezināmās alās un izbrist aizaugušas takas. Bet to nevar salīdzināt ar ceļošanu svešos kontinentos, jo izkāpšana no komforta zonas ir tas, kas mudina ceļot, – Latvijā to nespēju sasniegt," stāsta Anete.

Sapņo, bet neplāno. Pieredzējuši latviešu ceļotāji par pasaules apskatīšanu šogad
Foto: Privātais arhīvs

Atbilde uz jautājumu, kādi ir pašas nākotnes plāni, ilgi nav jāmeklē – ceļotāju gaida 139 vēl neapceļotas valsts. "Šogad bija plānots apceļot vismaz divas jaunas valstis. Tā kā vēl Eiropā palikušas piecas valstis – Kosova, Maķedonija, Moldova, Monako un Andora –, ceru, ka sauszemes ceļošana būs iespējama šogad un kādu no šīm teritorijām varēšu iepazīt! Ja jūs man jautātu, kur dotos, ja aviosatiksme būtu pieejama ceļošanai? Tad, iespējams, uz Argentīnu, jo ļoti vēlos iepazīties ar Igvasu ūdenskritumu. Pēc pēdējā ceļojuma uz Gambiju esmu aizrāvusies ar Āfrikas kontinentu, cerams, nākamgad varēšu aizkļūt līdz Senegālai un Kenijai, lai gan nesmādēšu nevienu galamērķi – tik lai vējš mani aiznes!"

Patiesībā es ceru, ka tūrisma nozare nebūs tāda kā agrāk, ka tā kļūs vairāk pārdomāta gan no ceļotāju, gan no tūrisma nozares iesaistīto personu puses. Anete Ratniece

Raugoties uz ceļošanas iespējām nākotnē, Anete gluži nevēlētos, lai viss atgrieztos ierastajās sliedēs. "Patiesībā es ceru, ka tūrisma nozare nebūs tāda kā agrāk, ka tā kļūs vairāk pārdomāta gan no ceļotāju, gan no tūrisma nozares iesaistīto personu puses. Jūs taču piekritīsiet: ceļošanas apsēstība cilvēkus bija ierāvusi virpulī. Ceļošana kļuva par modes lietu un meklējumi pēc "Instagram" bildes par vienu no galvenajiem uzdevumiem. Iespējams, esmu vecmodīga un joprojām ticu, ka ceļošana ir kā izglītības nodarbība, kur mēs mācāmies dažādas prasmes. Turpretī tūrisma nozare aptvers, ka ārzemnieki nav tikai staigājoši naudas maki, kuri maksā "par tukšu gaisu". Mums jāmācās ceļot gudri, izvēlēties mazāk populārus galamērķus, ja, protams, tas ir iespējams. Manis pašas minētais Igvasu ūdenskritums, protams, ir viena no pasaules populārākajām vietām, bet es censtos to apmeklēt nesezonā. Doties uz vietām, kuras patiesi vēlamies iepazīt, nevis iespaidoties no cilvēkiem, piemēram, influenceriem. Izvēlēties vietējo cilvēku pakalpojumus, sniegt viņiem iespēju attīstīt tūrismu savā valstī atbilstoši kultūras īpatnībām. Ceļot apzināti!"

Māris Upenieks, "katurir.lv"

Ceļotājs Māris, kas vairāk iemīļojis grūti sasniedzamu vai savdabīgāku galamērķu apskati, stāsta, ka pēdējās lidojumu biļetes 20 eiro vērtībā uz Vīni "ceļa dieviem" tika ziedotas dažas dienas pirms ārkārtas stāvokļa izsludināšanas. "Intuīcija nostrādāja nebraukšanas virzienā, jo ziņas par vīrusa uzvarām Itālijā bombardēja arvien vairāk, līdz ar ko iespēja burzīties spārniem aprīkotā metāla caurulē ar cilvēkiem, kas mēģina tikt atpakaļ no Itālijas caur Austriju, nelikās iedvesmojoša, tāpat arī 14 dienu karantīna. Vēl gandrīz nopirkās biļetes uz kādu teiksmainu, ar Pablo Eskobaru cieši saistītu valsti Dienvidamerikā uz jūniju, tomēr tagad jau skaidrs, ka laimīgā kārtā tika nedaudz nokavēta labā cena. Tādējādi zaudējumu bilance salīdzinoši nav traģiska – divdesmit eiro. Kas zina, kad par tādu cenu atkal varēs kaut kur aizlidot," prāto Māris.

Skaidrs tāpat, ka līdz ar vasaru kāda vietēja ekspedīcija būs jāsaorganizē – kur vēl labāku laiku Latvijas iepazīšanai! Māris Upenieks

Dzīvošanu tikai sapņos un nākotnes fantāzijās Māris neuzskata par īsti veselīgu. "Adaptācija ir viena no svarīgākajām mūsdienu zīdītāja izdzīvošanas prasmēm. Līdz ar to prātā ātri vien atvienoju ar ceļojumu muskuli saistītos cerību vadiņus un pārslēdzos ikdienas uzdevumu režīmā. Tā kā prasmes un profesionālā darbība ar ceļojumu jomu ir saistīta tikai nosacīti, veltu visu uzmanību tai," tā Māris, piebilstot, ka, lai galīgi neaizmirstos, kā izskatās ārpus dzīvokļa, viņš turpina dalīties ar maziem stāstiņiem savos kanālos.

Foto no ceļojuma uz Japānu; Tokijas lidosta 2017. gada martā. "Toreiz ideja papozēt ar masku un tā bišķi pasmaidīt par tās tik ļoti mīlošajiem japāņiem likās ļoti vajadzīga un pareiza. Nemaz nenojaušot, ka šī realitāte var dūšīgi sasniegt arī mūs," tā par foto stāsta Māris.

"Skaidrs tāpat, ka līdz ar vasaru kāda vietēja ekspedīcija būs jāsaorganizē – kur vēl labāku laiku Latvijas iepazīšanai! Par avio pagaidām tiešām grūti kaut ko plānot – nevilina brīnišķīgā iespēja divas nedēļas otrā pusē sēdēt karantīnā. Visticamāk, ar auto tiks pameklēts kas interesants tepat Baltijā vai citviet, kur nu tuvākajā reģionā mazais mikrobs ļaus varasvīriem pavērt robežas."

Runājot par to, kāda ceļošana varētu būt turpmāk, Māris atbild: "Par šo jautājumu jau esmu paspējis salasīties daudz un dažādas hipotēzes. Ir skaidrs, ka precīzu scenāriju nezina neviens. Šogad ceļošana pilnīgi noteikti nebūs tāda kā agrāk. Būs piesardzība, droši vien arī izmaiņas cenās. Taču tāpat no vēlmes pētīt, skatīties, piedzīvot nekur neliksimies. Pielāgosimies – tā vai citādi."

Tev jau ir aktīvs "DELFI plus" abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
  • Ik mēnesi vairāk nekā 80 rakstu un video materiālu
  • Analītisko rakstu sērijas un stāstniecības projekti
  • DELFI bez komercreklāmas
  • Videolekcijas un apjomīgs rakstu arhīvs
Abonē DELFI plus
par 2,99 eiro uz 4 nedēļām:
Kāpēc abonēt DELFI plus?
Esi DELFI plus abonents?

Tags

Koronavīruss Covid-19 DELFI plus Lasāmgabali
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form