Ceļojums uz Berlīni
Foto: PantherMedia/Scanpix

Kopš slavenā Berlīnes mūra krišanas, Berlīne pakāpeniski pārvērtās par vienu no visradošākajiem kultūras centriem Eiropā. Mūsdienās šī pilsēta ir tik dažāda – gan izklaižu centrs (ballītes šeit ilgst dienām ilgi), gan vēstures cienītāju piesaistes vieta (20. gadsimtā pilsēta nenoliedzami bija daudzu notikumu centrā).

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kādēļ apmeklēt?

Vislabākais laiks, kad apmeklēt Berlīni ir vasara. Pilsētas iedzīvotāji steidz izmantot silto laiku, lai dotos ielās, pie upēm un ezeriem, kā arī, lai piedalītos neskaitāmajos pilsētas pasākumos.
Pateicoties zaļo teritoriju bagātībai, Berlīne pakāpeniski kļuvusi arī par ģimeņu galamērķi. Ģimenes interesē tādi objekti kā, piemēram, Tiergarten, svētdienas Mauerpark sīkumtirgus un Volkspark Friedrichshain.

Šeit ir plašs brīvdabas rotaļu laukumu un atrakciju klāsts, kur nodarboties mazajiem apmeklētājiem. Te ir lētas (bet pamazām pieaugošas) īres cenas, pilsētai ir bohēmiskas vietas reputācija, tomēr šeit ir izdevīgi uzkavēties arī bagātiem un uz uzņēmējdarbību orientētiem ceļotājiem. Te piedāvājums iekļauj arī greznas viesnīcas un stilīgus modes veikalus, kā arī ar Michelin zvaigznēm novērtētas maltīšu ieturēšanas vietas.

Kad apmeklēt?

Nostāsti par Berlīnes bargajām un garajām ziemām nereti atbaida ceļotājus. Neuztraucieties - tās nav daudz sliktākas par vidusmēra Eiropas ziemām. Tomēr ieteicamākais laiks, kad apmeklēt šo pilsētu, ir siltie mēneši (aprīlis-septembris), kad varēsiet iepazīt pilsētas ūdensceļus un parkus, kā arī neskaitāmos ezerus un vietas, kas atrodas pavisam tuvu centram.

Visu gadu Berlīnē notiek dažādi pasākumi. Pārfrāzējot komiķi Billiju Konoliju (Billy Connolly) - "nav nepiemērota laika Berlīnes apmeklējumam, ir tikai nepiemērots apģērbs...".

Nokļūšana

Lidojumi

Šobrīd Berlīnē ir divas galvenās lidostas: Berlin-Tegel un Berlin-Schönefeld (www.berlin-airport.de). Pirmā ir nedaudz tuvāka centram, tomēr no abām ir viegli nokļūt pilsētā. Jāņem vērā, ka 2014. gadā bija plānots slēgt Tegel lidostu un pēc paplašināšanas Schönefeld vajadzētu kļūt par Berlīnes galveno lidostu (to pārdēvēs par Berlīnes Brandenburgas Starptautisko lidostu (Berlin Brandenburg International Airport)), tomēr būvniecības darbi ir aizkavējušies un viss joprojām ir pa vecam.

Pārsēšanās

Ik pēc 10-15 minūtēm no Tegel lidostas uz Bahnhof Zoologischer Garten atiet autobusi X9 un109. Jetexpressbus TXL dodas uz Friedrichstrasse un Unter den Linden. Arī S-Bahn un U-Bahn dodas uz centru. Biļetes cena vienam braucienam ir 2,40 eiro, bet parastai biļetei A un B zonās cena ir 3,30 eiro - pirms iekāpšanas apstipriniet savu biļeti īpašā automātā. Pēc tam biļete būs derīga divas stundas braucieniem ar autobusiem un vilcieniem. Taksometri maksā €20 - €25 par braucienu uz centrālo Berlīni - atkarībā no vietas, kur vēlaties izkāpt.

No Schönefeld lidostas uz Rudow kursē autobuss Nr. 171, tālāk jāpārsēžas metro U 7 līdz Berlīnei. Schnellbus SXF 1 kursē starp Südkreuz un Schönefeld. 45 minūtēs līdz centram aizvedīs S-Bahn līnijas S45 un S9, vēl ir iespēja izmantot AirportExpress (15-30 minūtes), kas kursē katru pusstundu līdz Hauptbahnhof, Zoologischer Garten, Friedrichstrasse, Alexanderplatz un Ostbahnhof . (A, B un C zonas).

Apstipriniet biļeti automātā pirms iekāpšanas. Kad tas izdarīts, biļetes būs atkal derīgas divu stundu braucieniem ar autobusiem un vilcieniem. Brauciens ar taksometru no Schönefeld līdz centram izmaksās €30 - €40 - atkarībā no vietas, kur vēlaties izkāpt.

Pārvietošanās

Sabiedriskais transports

Pateicoties Berlīnes izcilajai sabiedriskā transporta sistēmai, pa pilsētu iespējams pārvietoties 24 stundas diennaktī. Šim nolūkam ir izveidots savstarpēji saistīts metro (U-Bahn), priekšpilsētas dzelzceļa (S-Bahn), autobusu, tramvaju un prāmju tīkls. Pilsētā ir izvietotas kartes, lielākajā daļā vilcienu staciju pieejami arī ceļojumu centri (Reisezentrum) (ja gadās apmaldīties, zvaniet 0800 150 7090 vai apmeklējiet www.bahn.de vai www.bvg.de ).

Stacijās izvietotajos automātos ir pieejamas kombinētās biļetes galvenajām tarifu zonām (A, B un C, kas ietver arī Potsdamu). Biļešu cenas variē no €2,40 par vienvirziena AB biļeti līdz €6,50 par dienas biļeti (Tageskarte derīga visu dienu līdz pulksten 3.00). Īsā brauciena biļeti (Kurzstrecke), kur iekļautas līdz trijām pieturām, var iegādāties par €1,40. Bērniem, kas jaunāki par 6 gadiem, nav nepieciešama biļete. Ja braucat nelielā grupā, varat iegādāties mazām grupām paredzēto biļeti (Kleingruppenkarte) -pieciem cilvēkiem, cena €15,50.

Velosipēdi

Berlīne ir katra velosipēdista sapnis, jo šeit ir īpaši velosipēdistu celiņi un daudz ainavu, kuras var izbaudīt velobraucienā. Labos laika apstākļos brauciens ar velosipēdu ir labākais veids kā iepazīt pilsētu. Fahrradstation (Dorotheenstrasse 30; 0049 30 2045 4500, www.fahrradstation.de) sniedz velosipēdu nomas pakalpojumus par cenām, sākot no €15 dienā/€35 par nedēļas nogali; Finding Berlin Tours (www.findingberlin-tours.com/bikes/#all) organizē tūres un iznomā velosipēdus, sākot no 13€ dienā.

Protams ir arī privāti velonomas uzņēmumi.

DB Call-A-Bikes sistēmas izmantošana (www.callabike-interaktiv.de) izmaksās €0,8 minūtē vai aptuveni €15 par 24 stundām; reģistrācijas maksa €5. Kad esat atraduši šīs sistēmas velosipēdu (tie ir gandrīz visur pilsētā), zvaniet uz telefona numuru 07000 522 5522, lai atbloķētu velosipēdu un reģistrētos - kad braucienu esat beiguši, zvaniet uz šo numuru, lai velosipēdu atkal nobloķētu.

Automašīnu noma

Personīgā automašīna ir ļoti noderīga, ja plānojat doties ārpus pilsētas, tomēr arī vilcieni un autobusi ir ātri un ērti. Vairākas automašīnu nomas kompānijas ir pieejamas lidostā un daudzviet pilsētā, piemēram, Avis (00 49 30 60 91 57 10, www.avis.com), Budget (00 49 30 60 91 57 10, www.budget.com) un Europcar (00 49 30 63 49 160, www.Europcar.com).

Noderīgi

VisitBerlin.de izveidotās Welcome Cards nodrošina 2 - 5 dienu neierobežotu braukšanas iespēju A un B zonās, kā arī 25 līdz 100 procentu atlaides apskates tūrēm, laivu braucieniem un velotūrēm, kā arī kultūras pasākumiem un ieejai muzejos. 48 stundu karte maksā no €18,50. 72 stundu versija maksā no €24,50. Vairāk informācijas mājas lapā: www.visitberlin.de.

Fakti, kas jāzina

Svarīgi kontakti

Policija (Polizei): 110.

Ambulance (Rettungswagen): 112.

Starptautiskā medicīniskā neatliekamā palīdzība: 00 49 30 31 00 32 22.

Tūrisma informācijas birojs: pilsētā ir vairāki tūrisma biroji (par kuriem atbild visitberlin.de), galvenie atrodas Brandenburg Gate, Kurfürstendamm 22 un galvenajā vilcienu stacijā (Hauptbahnhof).

Pamatfakti

Valūta: Eiro.

Telefona kods: ja atrodaties ārpus Vācijas, izmantojiet kodu 00 49 30; Vācijā ievadiet 030 - pēc tam numuru.

Vietējie likumi un etiķete

Pakalpojumu sniegšanas kvalitāte Berlīnē ir laba, tomēr, ja pakalpojumi ir sliktā kvalitātē, tad ar to vienkārši jāsamierinās. Iespējams saskarsieties ar kavēšanos (tā notiek neregulāri), nepieklājīgu viesmīli vai nepatīkamu garāmgājēja skatienu, tomēr neuztveriet to personīgi - tā Berlīnē mēdz notikt.

Berlīnieši, tāpat kā visi vācieši, ļoti nopietni attiecas pret saviem noteikumiem, it īpaši, ja tas ir saistīts ar neatļautu ielas šķērsošanu un atkritumu izmešanu. Atkritumu atstāšana uz ielas un šķērsošana pie sarkanās gaismas noteikti piesaistīs daudzus nosodošus skatienus un izraisīs pat publisku nosodījumu.

Berlīnieši ir toleranti un "viss derēs" attieksme visbiežāk ir sastopama nakts dzīves baudītāju vidē. Nakts uzdzīves iestādes darbojas ilgi vai arī līdz pēdējām klientam; šeit valda ļoti brīva atmosfēra.

Dažos bāros un klubos pudeļu un glāžu cenām ir pievienots uzcenojums ("Pfand") (no 20 eiro centiem līdz €1 vai pat vairāk, piemēram, Ziemassvētku tirdziņos), ko atdod, atgriežot pudeles/glāzes atpakaļ bārā. Dažviet tiek piešķirti īpaši žetoni, kurus atdodot, saņemsiet atpakaļ savu naudu.

Berlīnes sabiedriskais transports darbojas uz godprātības principa, tomēr, ja metro kontrolieris noķers pārkāpēju, nekavējoties būs jāmaksā līdz pat €40 soda nauda. Pārliecinieties, ka jūsu biļete ir apstiprināta pirms iekāpšanas vilcienā (automāti parasti atrodas pie iegādes vietas).

Pakalpojumu cena ir iekļauta rēķinos, tomēr uzkodu un dzērienu cenas pieņemts noapaļot vai arī atstāt dzeramnaudu par notiesāto maltīti.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form