Jamaika
Foto: caribb / CC

Jamaika ir dzīvīgākā, valdzinošākā, neatvairāmākā un viena no skaistākajām angliski runājošajām Karību salām. Šeit ir ne tikai skaistas pludmales un viesnīcas, bet arī dziļākas vērtības, piemēram, vēsturiska kultūra, kā arī māksla un, protams, mūzika.

Kad apmeklēt

Karību pieredze šeit ir visizteiktākā, jo Jamaika iekļauj pa drusciņai no visas Karību saimes un padara to vēl izteiktāku. Vislabāk laikā no decembra vidus līdz aprīļa vidum, kad pie mums ir aukstākais gada laiks. Jamaikā šis ir gada sausākais periods, tiesa, cenas tad ir visaugstākās. Rezerves variants – laiks līdz jūlijam, kad viesnīcu cenas samazinās par trešdaļu, un arī laika apstākļi nav sliktāki. Vasaras mēneši ir karsti un reizēm arī spiedīgi. Septembrī un oktobrī pastāv risks piedzīvot viesuļvētras.

Nokļūšana

Neatkarīgajiem ceļotājiem jāņem vērā, ka Jamaikā ir divas galvenās lidostas Sangster International (MBJ), kas atrodas Montego līča (Montego Bay) ziemeļrietumos un apkalpo kūrortus salas rietumu galā (sākot no Treasure pludmales ap rietumu galapunktu (Negril), pašu Montego līci, un beidzot ar ziemeļu piekrasti līdz pat Ocho Rios). Ja vēlaties nokļūt galvaspilsētā Kingstonā (Kingston), Blue Mountains un Port Antonio ziemeļaustrumos, izvēlieties Norman Manley International lidostu, kas atrodas Kingstonā (KGN).

Kruīza kuģi piestāj dažās no salas ostām: Montego līcī, Ocho Rios (abas atrodas pilsētās, kur ir neskaitāmas iespējas labi pavadīt laiku) un nomaļajā un skaistajā Port Antonio, kas atrodas austrumos. 2011. gadā Falmutā (Falmouth) – vēsturiskā ziemeļkrasta ostas pilsētā – tika atvērta jauna kruīza kuģu osta.

Ņemot vērā sarežģīto loģistiku ceļojumam pa Atlantijas okeānu, iespējams, vēlēsieties uzticēt visu plānošanu kādam tūroperatoram, kas sagatavos atbilstošu piedāvājumu. Bieži vien tūroperatori par šādām ceļojumu paketēm piedāvā lētākas cenas un nodrošina lielāku drošību, jo viņiem jānodrošina atbalsts valsts iekšienē, ja rodas kādi sarežģījumi. Svarīgi atcerēties, ka tūroperatoru ieteikumi var būt arī ļoti vērtīgi – ja vēlēsieties pavadīt vienu vai divas nedēļas viesnīcā, tad būtiski, lai tā patiešām atbilstu visām prasībām. Daži tūroperatori piedāvā izveidot ceļojuma plānu, kurā ietilpst atpūta vairākos kūrortos. 

Ceļojums uz Jamaiku
Foto: Sarah_Ackerman / CC

Pārvietošanās

Taksometru var pasūtīt viesnīcas foajē (vai arī uz ielas, jo jamaikiešu taksometru vadītāji nekautrēsies piedāvāt savus pakalpojumus). Taksometrus iespējams pasūtīt arī uz visu dienu, ja šādi esat nolēmuši iepazīt apkārtni. Pieejamas arī daudzas salas tūres, ja priekšroku dodat izplānotai un detalizētai salas iepazīšanai.

Autonoma

Autonoma ir pieejama lidostās un dažās kūrorta pilsētās, pakalpojumu iespējams noorganizēt ar viesnīcas palīdzību. Uzticami autonomas uzņēmumi: Island Car Rentals, Avis un Budget. Ja automašīnu paņemsiet vienā pilsētā, bet atdosiet citā, jārēķinās ar papildu samaksu. Atšķirībā no lielākās daļas citām Karību salām, Jamaikā nav nepieciešama vietējā braukšanas atļauja. Ja nevēlaties vadīt automašīnu paši vai jums nav autovadītāja apliecības, iespējams iznomāt automašīnu ar vadītāju.

Taksometri

Jamaikā ir spēkā taksometru sistēma, kurās taksometri sadarbojas maršrutos starp pilsētām (šos taksometrus atšķirt pēc numura zīmes "PV"). Stāviet turpat, kur pārējie cilvēki, un aktīvi mājiet ar roku. Vietējā jamaikiešu autobusu sistēma būs vairāk kā piedzīvojums, nevis uzticams transporta līdzeklis. Autobusi visbiežāk ir ļaužu pilni, tajos ir karsts un trūkst komforta. Garākiem braucieniem var izmantot Knutsford Express (00 1 876 971 1822), kas piedāvā ērtus pakalpojumus, savienojot pilsētas. Pieturvietas – Harbour Circle no Mo līča (Mo Bay), galvenais apvedceļš Ocho Rios un Dominica Drive Jaunkingstonā (New Kingston).

Kas jāzina pirms doties

Valūta: Jamaikas valūta ir Jamaikas dolārs jeb "J", tomēr daudzi izmanto ASV dolārus, arī viesnīcu rēķini tiek izrakstīti šajā valūtā.

Neatliekamā palīdzība

Neatliekamā medicīniskā palīdzība: 110
Ugunsdzēsības dienests: 110
Policija: 119
Starptautiskais zvanu kods Jamaikai, zvanot no citām valstīm ir 00 1 876.

Galvenajās pilsētās atrodas negadījumu un neatliekamās palīdzības nodaļas. Medicīniska rakstura neatliekamās palīdzības saņemšanai vispirms zvaniet uz savas viesnīcas uzņemšanu.

Vietējie likumi un etiķete

Daudzās Karību salās īpaši jāparūpējas par savu personīgo drošību. Neatstājiet vērtīgas lietas pludmalē vai automašīnā bez uzraudzības. Nestaigājiet pa nomaļām vietām - ne pilsētā, ne pludmalē; noteikti ne nakts laikā. Ja par kaut ko šaubāties, tad drošākais un labākais risinājums – jautājiet savas viesnīcas administrācijai. Jamaikieši ir atsaucīgi un, ja lūgsiet tiem pēc padoma vai virziena, viņi ar prieku palīdzēs. Tomēr uzmanieties, ja uzrunā svešinieki. Pirms ceļojuma noteikti iztēlojieties šādu situāciju un izdomājiet, kā rīkotos, lai reālajā dzīvē neapjuktu.

IETEIKUMS: Ielu tirgotāji aktīvi piedāvā iegādāties visu, sākot no augļiem un beidzot ar neatļautām vielām dažādās devās. Tirgoņi reizēm var būt ļoti uzmācīgi, tāpēc vislabākā izeja no situācijas ir tikpat uzstājīgs, bet laipns "nē". 

Padoms: Jamaikieši brauc ātri, daži uz ceļiem izpilda prātam neaptveramus manevrus. Brauciet uzmanīgi, lai neiekultos nepatikšanās. Sala ir ļoti skaista, tāpēc garām skrienošās lauku ainavas papildiniet ar vieglu regeju, kas dzirdams radio Irie FM (105.5 un 107.7). Pirms iekāpšanas taksometrā, pārbaudiet cenas. Taksometros nav skaitītāju: tarifi ir izvietoti redzamā vietā, kas palīdz aprēķināt brauciena izmaksas jau laicīgi.

Tags

Jamaika Marihuāna Jamaika Karību valstis

Comment Form