Keiptaunas osta
Foto: ana_ge / CC

Keiptauna ir viens no lieliskākajiem brīvdienu galamērķiem; te skatam pavērsies kalnu grēdu skaistums, kas iznirst no mirdzoša jūras ūdens; pilsētu sedz zaļuma paklājs, ko rotā ziedu ornamenti un izteikta augu suga dažādība.


Keiptaunā atradīsiet neskartas baltas pludmales un atvēsinošo Atlantijas okeānu, kurā saulrietā iegrimst mēness. Saikne ar dabu ir apbrīnojama – te iespējams ieraudzīt savvaļā ganāmies zebras, vai arī vērot citus dzīvniekus, kas laiski pārvietojas pa Galda kalnu, iespējams vērot vaļus no restorāna klāja, kurš paver skatam ainavu uz False Bay - iespējams, kaut kur pa ceļam netālu no Cape Point, jūs pārsteigs draiski paviāni.

Jāsaka gan, ka Keiptaunai piemīt arī savs pilsētnieciskums: mākslas galerijas, bāri, starptautiski novērtēta opera un dizaineru veikali – šo iemeslu dēļ Keiptauna kļuva par 2014. gada Pasaules Dizaina galvaspilsētu. Nenoliedzami šī pilsēta allaž bijusi viskosmopolītiskākā Dienvidāfrikas pilsēta.

Pirmie, kas šajā teritorijā izveidoja dārzus un 1666.gadā uzbūvēja drūmo Labās cerības pili (Castle of Good Hope) bija holandieši, pēc tam te ieradās franči, kas attīstīja vīna darīšanas prasmes un iekaroja oriģinālo kolonistu lauku mājas; Malajas vergi līdz šejienei atveda garšvielas un minaretus, savukārt angļi aiz sevis atstāja karaļa Džordža laika savrupmājas un Viktorijas laika mājas ar terasēm. Bēgļi no visas Āfrikas ceļoja uz dienvidiem, lai meklētu savu laimi Keiptaunas plakanās virsotnes kalna pavēnī.

Keiptauna ir kontrastu pilsēta, no augstas klases baudām līdz depresīvai nabadzībai; no bangojošas jūras līdz vīnogulāju alejām, te arī pieejami izcili vīni par pieņemamām cenām.

Kad apmeklēt


Keiptaunu var apmeklēt jebkurā gadalaikā. Populārākais gadalaiks ir vasara; karstākā tūrisma sezona ir no decembra vidus līdz janvāra sākumam. 

Cits tūristu iecienīts laiks ir gada karstajos mēnešos no februāra līdz martam. Aprīlī temperatūra ir patīkami maiga, saule nav tik spilgta, Cape Doctor (dienvidaustrumu vējš, kas appūš pilsētu) ir pierimies un saulrieti ir pasakaini. 

Ziemas Keiptaunā ir mērenas, dažreiz tās sākas maijā, tomēr visbiežāk jūnijā/jūlijā. Saulainas dienas mijas ar lietusgāzēm, kas sniedz patīkamu veldzi, kalnu straumes ieplūst klinšainās ieplakās, apgādājot ar ūdeni ziemas augus, piemēram, lilijas un alojas. Ziema ir piemērotākais laiks, kad iepazīt Galda kalna nogāzes un pakāji. 

No jūlija līdz novembrim var novērot no dienvidiem migrējošos vaļus; šeit pieejama pasaulē vislabākā iespēja novērot vaļus no sauszemes, tomēr jārēķinās, ka laiks no jūlija līdz augustam mēdz būt lietains. No oktobra līdz novembrim Keiptaunā atkal sāk plaukt dažādas augu un ziedu sugas, savukārt mērenās saules apspīdētās pludmales vēl joprojām ir salīdzinoši tukšas. Šajā laikā varēsiet atrast vislabākos vasaras piedāvājumus ceļojumam – it īpaši, ja rezervēsiet jau laikus.

Nokļūšana

Keiptaunas osta
Foto: ana_ge / CC


Transfērs: daži oficiālie operatori piedāvā starppilsētu transporta pakalpojumus, stendi pieejami arī lidostas terminālī. Tiesa, ieteicams jau laicīgi rezervēt vai sarunāt kādu, kas sagaidīs ierašanās zonā. Par vienu personu būs jāmaksā aptuveni R250 (250 Dienvidāfrikas randi – aptuveni 21,28 eiro) un R30 (aptuveni 2,37 eiro) par katru papildu personu City/Waterfront teritorijā; pirms plkst.7.00 un pēc plkst. 22.00 sagaidītāji ir krietni noslogoti, šajā laikā privāti pakalpojumi izmaksās aptuveni R100. 

Centurion (00 27 21 934 8281, info@centuriontours.co.za; www.centuriontours.co.za) ir ļoti efektīva; alternatīvs variants ir Rikkis (0861 745 547; www.rikkis.co.za), rezervējiet taksometru par fiksētu cenu R260/R290, lai tiktu līdz City/Waterfront, neatkarīgi no pasažieru skaita (taksometri pieņem līdz četriem pasažieriem, atkarībā no bagāžas daudzuma).

Ja ceļojat vienatnē, MyCiti Airport Shuttle (0800 65 64 63) būs vislētākais transfēra variants, izņemot, ja vēlaties nokļūt Waterfront (aptuveni R63), jo tad būs jāpārsēžas citā autobusā vai jāizvēlas taksometra pakalpojumi, kas aizvedīs līdz pilsētas Civic Centre.

Maksa pieaugušajiem R57 (aptuveni 5,91 eiro) vienā virzienā, bērniem vecumā no 4 līdz 11 gadiem R26,50, bērniem, kas jaunāki par 4 gadiem, bez maksas. Biļetes pieejamas kioskos gan Civic Centre, gan lidostas autobusu stacijās. Autobusi atiet ik pēc 20 minūtēm no abiem galapunktiem; brauciena ilgums aptuveni 20 minūtes; 45-55 minūtes sastrēgumstundās. 

Padoms: romantiskākais veids, kā sākt brīvdienas, - ierodieties OR Tambo starptautiskajā lidostā Johannesburgā (Johannesburg) jau no paša rīta; laicīgi noorganizējiet transfēru uz Pretoriju (Pretoria) (aptuveni 30 minūšu brauciena attālumā). No šejienes Rovos Rail (00 27 12 315 8242, www.rovos.co.za) piedāvā luksusa vilciena pakalpojumus, kas ierindoti pasaules top pieciniekā; šajos vilcienos ir pieejamas lielākās luksusa istabas uz riteņiem. Iekāpiet Pretorijā un pavadiet turpmākās divas naktis luksusa atmosfērā – lielisks veids, kā ceļot uz dienvidiem, kur atrodas Keiptauna. Cenas divvietīgai istabai ar 'all inclusive' servisu no R27'200.

Pārvietošanās

Sabiedriskais transports: pilsētā pakāpeniski tiek attīstīts ilgi gaidītais plāns, saskaņā ar kuru tiks izveidota vienota sabiedriskā transporta sistēma. Šobrīd MyCiti autobusi savieno Gardens teritoriju ar pilsētas centru un Waterfront; drīzumā sāks darboties Camps Bay pietura, kas ļaus vieglāk piekļūt pludmalei. Sākuma karti iespējams iegādāties MyCiti stacijās, tā maksās R23 (1,66 eiro); lielākā daļa braucienu maksā aptuveni R5,50 (0,47 eiro).

Aktuālākos jaunumus, kartes un maršrutus var aplūkot www.capetown.gov.za/en/MyCiti, vai arī uzzināt, zvanot pa tālruni 0800/656-463.

Jāteic, ka Keiptaunas sabiedriskais transports nav pielāgots tūristiem. Pat gleznainais maršruts ar elektrovilcienu, kas savieno Keiptaunu ar Saimonstaunu (Simonstown) ir ne visai baudāms netīro logu dēļ, un vagoni ir "izrotāti" ar grafiti; ievērojiet, ka drošība nav garantēta. 

Auto noma: ņemot vērā iepriekš minēto, ieteicams uz pāris dienām iznomāt automašīnu, izņemot, ja vēlaties visu ceļojuma laiku palikt vienuviet. Ceļa satiksmes noteikumi (izņemot braukšanu pa ceļa kreiso pusi) ir tādi paši kā daudzviet Eiropā; satiksme ārpus sastrēguma stundām nav īpaši pārblīvēta, automašīnu novietošana nesagādā problēmas, pieejamas saprotamas norādes un zīmes; arī vienmēr klātesošais kalns var kalpot par labu navigācijas ierīci.

No pazīstamākajiem autonomas tīkliem lētākus variantus piedāvā Tempest, kaut gan pirms nomāšanas ir vērts salīdzināt cenas ar Avis. Ja meklējat patiešām lētu variantu, Value Rentals būs viens no uzticamākajiem variantiem (021/386-7699; www.valuerentalcar.com; sākot no R149 par dienu, ieskaitot apdrošināšanu).

Autobusu tūres: Hylton Ross (00 27 21 511 1784, www.hyltonross.co.za), African Eagle (00 27 21 464 4266, www.daytours.co.za) un Springbok Atlas (00 27 21 460 4700, www.springbokatlas.com) piedāvā pusdienas, pilnas dienas un vairāku dienu tūres ar mikroautobusu un lieliem autobusiem; Hylton Ross piedāvā iespēju rezervēt privātas tūres ar mikroautobusiem uz jebkuru izvēlēto galamērķi par aptuveni R3200, ieskaitot vadītāju/gidu.

Ja alkstat lielāku neatkarību, izmantojiet CitySightseeing autobusu bez jumta, kas piedāvā "iekāpt/izkāpt" iespēju, ļaujot apmeklēt daudzus no galvenajiem apskates objektiem, kā arī audiogida komentārus austiņās. 

Pieejami divi maršruti. Viens savieno Waterfront ar dažādiem pilsētas apskates objektiem (ieskaitot Galda kalnu) un Camps Bay pludmali, savukārt otrs piedāvā nelielu pussalas tūri, kas aizvedīs uz Kirstenbošu (Kirstenbosch). Autobusi regulāri kursē no Two Oceans Aquarium (Waterfront) laikā no plkst. 8.30 līdz 16.35; iekāpt var jebkurā pieturvietā. Pieejama arī jaunā Night Tour (R40) un Canal Cruise (R30), kas savieno Two Oceans Aquarium, kas atrodas Waterfront, ar Convention Centre pilsētā.

Cenas: R120 par dienas biļeti, kas nopirkta tiešsaistē, R70 bērniem; divu dienu biļete R220, bērniem - R150 (bērniem, kas jaunāki par 5 gadiem, bez maksas). Ja biļeti pirksiet uz vietas pie vadītāja, būs jāmaksā R30 vai pat vairāk. 

Taksometri: taksometri ar skaitītājiem (no R9 līdz R13 par kilometru) nebraukā pa ielām, meklējot klientus, tie atrodami īpašās zonās, tāpēc nāksies sazināties un pasūtīt telefoniski. Taujājiet pēc ieteikuma savas apmešanās vietas saimniekam/atbildīgajai personai vai sazinieties ar Excite (021-418-4444), kas piedāvā uzticamu taksometru pakalpojumus par R9/km. Laba izvēle ir Rikkis – komfortabli Londonas stila taksometri (tajos ietilpst līdz pat 5 cilvēki) par fiksētu cenu par braucienu, piemēram, R110 no pilsētas līdz Camps Bay; zvaniet 086 174 5547.

Kuģi: "Kanāla kruīza" taksometrs savieno Waterfront ar pilsētu. 20 līdz 30 minūšu brauciens no Aquarium uz Convention Centre ir laba izklaide, it īpaši, ja ceļotāju kompānijā ir bērni (www.citysightseeing.co.za). Cenas: R30 pieaugušajiem, R10 bērniem. 30 līdz 60 minūšu ostas tūres, kas brauc pa Victoria & Alfred Bay, dodas uz Quay 5 vai North Quay (www.capecharters.co.za; 00 27 21 418 0782). Ja vēlēsieties apmeklēt Robenas salas muzeju (Robben Island Museum), tad noteikti būs nepieciešams pārvietoties ar kuģi; ja tas neliekas saistoši, tad apsveriet iespēju rezervēt 90 minūšu šampanieša saulrieta kruīzu no Waterfront ostas (iepretim V&A Hotel) uz Clifton (00 27 21 418 5806, www.waterfrontboats.co.za; R220).

Padoms: ja vilina doma par braucienu gar krastu, siltam vējam rotaļājoties matos, apsveriet iespēju nomāt klasisku kabrioletu no Motor Classic (00 27 21 461 7368, www.motorclassic.co.za), vai arī izmēģiniet pakalpojumus, ko sniedz Cape Cobra Hire (00 27 83 321 9193, www.capecobrahire.co.za).

Green Cab (00 27 86 184 3473, www.thegreencab.co.za) piedāvā videi draudzīgu taksometru pakalpojumus; automašīnās tiek izmantota sašķidrināta degviela. Pilsētas un Waterfront braucieni maksā fiksētus R45; ārpus šīs zonas brauciens maksās R10 par kilometru.

Kas jāzina pirms ceļojuma

Svarīgi kontakti

Neatliekamās palīdzības pakalpojumi: zvaniet  082 911 vai 084 911 (ātrā medicīniskā palīdzība), 10111 (policija un ugunsdzēsības dienests). Lai sazinātos ar jebkuru neatliekamās palīdzības dienestu no mobilā tālruņa, zvaniet 112. 

Medicīniskā aprūpe: lai atrastu tuvāko privāto klīniku vai arī lai, sazinātos ar speciālistu, apmeklējiet www.netcare.co.za. Citi ar ceļojumiem saistīti jautājumi: www.travelclinic.co.za

Tūrisma biroji un informācija: centrālais birojs Cape Town Tourism (00 27 21 487 6800, www.capetown.travel) uz Burg un Castle ielu stūra. Pirmdienas-piektdienas, 8.30-17.30; sestdienas-svētdienas, 9.00-13.00. Par atpūtu Keiptaunā un ārpus tās, vai arī par to, kā labāk kombinēt atpūtu Keiptaunā ar piemērotu safari un/vai Viktorijas ūdenskritumu, jautājiet, rakstot uz e-pastu: pippadebruyn@mweb.co.za

Pamatfakti

Valūta: Dienvidāfrikas randa.
Telefona kods: no ārvalstīm ievadiet 00 27 (Dienvidāfrika), pēc tam 21 (Keiptauna). Zvanot no Dienvidāfrikas teritorijas, ievadiet 021 (Keiptaunas kods).
Wi-Fi: lielākajā daļā viesnīcu un viesu namos, kā arī daudzās kafejnīcās un bāros pieejams bezmaksas Wi-Fi. Dažas no tām apkopotas: www.redbutton.co.za;(pēc tam noklikšķiniet uz "sites"). Loading Bay (30 Hudson Street, De Waterkant) apvieno visus labumus vienuviet – laba kafija, labs ēdiens, jauki cilvēki, un vieta atrodas tuvu Cape Quarter iepirkšanās centram, kā arī pieejams bezmaksas wi-fi. Ja vēlaties visam iepriekšminētajam pievienot arī skatu uz jūru, tad dodieties uz Caffe Neo, kas atrodas 129 Beach Road, Mouille Point.

Vietējie likumi un etiķete

Gluži tāpat kā jebkurā citā lielpilsētā, Keiptaunā ir problēmas ar noziedzību, tiesa, lielākā daļa noziegumu notiek ārpus tūristu apmeklētajām vietām. Atcerieties par ierastajām ar drošību saistītām lietām – nešķiedieties ar naudu, neapmeklējiet šaubīgas vietas (jūsu gids/apmešanās vietas saimnieks vai cita atbildīgā persona dos padomu), nestaigājiet vienatnē, esiet vērīgi un uzmaniet savas personīgās mantas. Neizlaidiet no sava redzesloka kredītkartes un sekojiet līdzi, kā to izmanto trešās personas, jo noziegumi ar kredītkartēm ir ļoti izplatīti.

Comment Form