Marakešas garšvielu pārpilnība
Foto: peatc / CC

Aizmirstiet klišejiskās pludmales brīvdienas, kas parasti attēlotas uz pastkartēm... Marakešā pavadīto brīvdienu fotogrāfijas noteikti atšķirsies un būs nepieciešami papildu paskaidrojumi - pa kuru laiku paspējāt dzert tēju ar kalējiem? Kas tās par skaistumkopšanas procedūrām, ko izbaudījāt hammam pirtī? Kā apguvāt berberu deju kustības Djemaa el-Fna?

Kad apmeklēt

Tieši Marakešā, noslēdzot piepildītu un aizraujošu dienu, varēsiet sēdēt uz 18. gadsimtā būvētas riādas jumta, baudīt kokteili saulrieta gaismā un atsaukt atmiņā visu pieredzēto. Marakeša ir aktuāla visu gadu. Pavasarī un rudenī saule ir garantēta, kā arī temperatūra ir izturama (dienas ir siltas, bet naktis nav pārāk vēsas). Vasaras pašā plaukumā temperatūra var sasniegt pat 38oC. Augustā, Ramadāna laikā veikali un restorāni ir slēgti. Ziema var būt silta un patīkami mierīga, bez lieliem tūristu pūļiem – tomēr atcerieties, ka naktīs temperatūra strauji krītas.

Nokļūšana

Transfērs: Rezervējot viesnīcu, var vienoties ar personālu par transportu no lidostas līdz apmešanās vietai. Atkarībā no attāluma un viesnīcas transfērs var izmaksāt līdz pat 20 eiro. Ja zināt ceļu paši, varat izmantot taksometra pakalpojumus no lidostas, tas izmaksās no 11 eiro.

Dzelzceļš: daudzi kruīzu pasažieri izkāpj Kasablankā, no kurienes ONCF (00 212 890 20 30 40, http://www.oncf.ma) piedāvā regulārus vilcienu reisus uz Marakešu. Vilciens atiet no Casa Voyageurs stacijas. Brauciena ilgums: 3 stundas un 30 minūtes.

Pārvietošanās

Kariete: Medīnu (Medina) vislabāk iepazīt, pastaigājoties kājām, tomēr šeit kā sabiedrisko transportu vēl joprojām izmanto mirdzošas zaļas karietes ar zirgiem jeb calèches. Jūsu kariete gaidīs misiņa laternu ieskautajā Djemaa el-Fna; oficiālais tarifs ir aptuveni 8,27 eiro par stundu.

Taksometri ir izdevīgi braucieniem no Medīnas uz Jaunpilsētu (New City). Skaitītāji bieži vien nedarbojas, tomēr brauciens Marakešas robežās izmaksās sākot no 0,89 līdz 1,77 eiro; naktīs jāpiemaksā 0,89 eiro.

Autonoma: Vai spējat iedomāties satiksmi Marakešā? Izvairieties no lieka stresa un labāk nepārvietojieties ar automašīnu, izņemot, ja plānojat doties uz kādu nomaļu vietu kalnos vai tuksnesī. Lai izvairītos no liekām problēmām, ieteikums izmantot kādu no starptautiskajām autonomām, piemēram Hertz, National vai Budget. Kompakta automašīna izmaksās no 40 eiro dienā, cits autotransports – no 100 eiro..

IETEIKUMS
Pārvietojoties pa šaurajiem Medīnas ieleju ceļiem, atcerieties nerakstītu likumu par ceļa priekšrocībām: 1) lopi; 2) jebkas uz riteņiem; 3) jebkurš ar spieķi; 4) bērni; 5) sievietes, kas iepērkas.

Kas jāzina pirms ceļojuma

Svarīgi tālruņa numuri
Tūristu policija: 00 212 524 38 46 01.
Ambulance: 00 212 524 43 30 30.
Polyclinique du Sud slimīca: 00 212 524 44 79 99.
Tūrisma birojs: 00 212 524 43 61 79, Place Adbdel Moumen ben Ali, Gueliz.

Pamatfakti
Valūta: dirhams (saīsinājums MAD vai Dh).
Telefona kods: ievadiet 00 212, ja zvanāt uz Marakešu no citām valstīm. Zvanot no Marokas teritorijas, 00 212 aizvietojiet ar 0.
Valodas: dariža (darija) (marokāņu arābu valoda), franču, berberu (tashelhit).

Marakešas garšvielu pārpilnība
Foto: peatc / CC

Vietējās paražas un etiķete

Pēc Djemaa el-Fna dīvainībām, kas šeit notiek jau 1000 gadu garumā, Marakešu ir grūti ar kaut ko pārsteigt. Tomēr, izrādot cieņu mājas saimniekiem un vietējiem, ceļgaliem un pleciem jābūt nosegtiem. Šis noteikums attiecas arī uz vīriešiem.

Marakešā it visur, izņemot satiksmi, valda stingri noteikumi. Mošejas un svētnīcas (zawiyyas) nav pieejamas musulmaņu reliģijai nepiederošām personām. Lai gan Marakeša ir atvērta savā domāšanā, Marokas likumi aizliedz seksuālus sakarus ārpus laulības, dzeršanu publiskās vietās, kā arī hašiša smēķēšanu. Marakešā ar šīm lietām ieteicams būt piesardzīgiem.

Nekautrējieties orientēties pilsētā, izmantojot karti. Tāpat nebaidieties kļūt nepieklājīgs, atraidot uzmācīgu garāmgājēju grupas. Lai gan Marakeša veiksmīgi tikusi galā ar faux guides jeb viltus gidiem, ik pa laikam var parādīties vietējie bērni, kas centīsies novērst tūristu uzmanību. Ja esat apmaldījies, lūdziet palīdzību tuvējā veikaliņa pārdevējam.

Riādā vai tūrisma birojā nolīgtie oficiālie gidi aizvedīs pusdienu ilgā ekskursijā pa Medīnu, tas izmaksās ap 20 eiro. Tirgotāji veikalos piedāvā preces par zemākām cenām, ja viņiem nav jāmaksā komisijas maksa gidiem.

Comment Form