Ceļojums uz Prāgu
Foto: Moyan_Brenn / CC

Prāga ir vieta, kur skaidri redzamas visbrīnumainākās Jaunās Eiropas pārvērtības. Daudziem iespējams jau aizmirsies, kā pirms nedaudz vairāk kā 20 gadiem Čehoslovākijā krita "dzelzs priekškars" – tas bija notikums, kas iedvesmoja visu pasauli. Kopš tā laika Prāga ir izteikti mainījusies!

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tagad šajā pilsētā redzamas mirdzošas IT jomas uzņēmumu biroju ēkas, glamūrīgi modes veikali, kā arī modelēm līdzīgas daiļā dzimuma pārstāves, kas vieglā gaitā pārvietojas pa apkārtni - visbiežāk jaunu biznesmeņu pavadībā. Visa šī mūsdienu atmosfēra itin veiksmīgi ietilpst restaurētā baroka stila arhitektūras un vecpilsētas bruģa vidē.

Šī kompaktā 1,2 miljonu iedzīvotāju pilsēta, kuru sadala gleznaini zaļa upe un savieno akmens tilti, ne vienmēr bijusi iespēju pilsēta. "Zelta pilsēta" laika gaitā vilinājusi padomju spiegus, vācu militāristus, Habsburgu kolonistus un pārcietusi dzelzs laikmeta slāvu laiku. Vltavas (Vltava) upe, par spīti garajām, drūmajām ziemām, gadu gaitā ievilinājusi pilsētā dažādus "viesus" - to vidū bija arī tādi, kuru nolūki nebija visai draudzīgi.

Rakstnieka Kafkas bieži izmantotais citāts par mazo māti Pārgu, kurai ir asi nagi, patiesībā nav nemaz joks, tāpat kā vārda "bohēma" pielīdzināšana sajūtu meklējumiem cilvēka dzīvē. Tāpēc šajā kontrastu pilsētā pat Hugo Boss uzvalkā tērptie atrod laiku alus kausam un gulašam pusdienās vai arī mierīgai smēķēšanas pauzei zem kastaņkoka.

Prāgas iedzīvotājiem neliksies dīvaini, ja pārīši mīlināsies metro stacijā, ja no tramvaja izstreipuļos iereibis cilvēks vai arī, ja parkā kāds smēķēs "kāsi". Laissez-faire čehus nemaz nesatrauc.

Pilsēta reizēm var šķist arī visai nepieklājīga, piemēram, ierēdņi labprātāk vispirms uzsmēķēs un tikai tad pievērsīsies klientiem. Bet ja šīs ir tās lietas, kas jāpiecieš, lai ar baudu izdzīvotu Prāgas burvību, tad lai tā būtu. Tomēr jāpabrīdina, ka šis dzīvesveids ir lipīgs un vienā brīdī iespējams pat nolemsiet šeit uzturēties ilgāk nekā plānots, kļūstot par romānu rakstnieku vai džeza mākslinieku.

Kad apmeklēt

Ceļojums uz Prāgu
Foto: Reuters/Scanpix

Patiesas pārvērtības Prāgā notiek pavasarī, kad bālie cilvēki sāk ķert pirmos saules starus un uzkavēties alus dārzos, lai vērotu, kā plaukst pirmie pumpuri. No jūnija līdz augustam šeit viss ir ļaužu pieblīvēts. Rudens ir patīkams, vēss un lielākoties bez tūristiem, savukārt ziemā šeit var baudīt apsnigušo Gotiskā stila ēku smailes.

Nokļūšana

Pārsēšanās: Lai nokļūtu līdz pilsētas centram, no Ruzyně lidostas (www.prg.aero/en) par saprātīgu cenu - 650 CZK - varat braukt ar taksometru (www.aaa.cz). Krāpnieku taksometru pakalpojumi lidostās tagad ir pagātne. Pieejams arī Prāgas Lidostas starppilsētu autobuss, ko varat rezervēt divās minūtēs, nosūtot SMS (www.prague-airport-shuttle.com, +420 602 395 421); šis autobuss 20 minūtēs aizvedīs līdz centram.

Vilcieni un metro pagaidām vēl neapkalpo Ruzyně, tāpēc pagaidām tos aizstāj autobuss Nr. 119; biļetes cena šim autobusam ir 28 CZK un to nopirkt varat biļešu automātā pie autobusu pieturas termināla Nr. 1 vai 2. Kad esat iekāpuši autobusā, nokompostrējiet biļeti dzeltenajā kastē.

Pārvietošanās

Sabiedriskais transports:

Prāgas transporta sistēma (www.dpp.cz/en) ir saglabājusies vēl no Padomju laika un ir veidota 20. gadsimta 70-tajos. Tas liels, ātrs un lēts metro, kas apkalpo trīs līnijās, kā arī tramvaji un nakts tramvaji (apzīmēti ar numura zīmēm, kurās ir 50-nieki), kas krustu šķērsu apkalpo visu pilsētu. Pusnaktī metro mēdz apstāties, un biļešu kontrolieri pārsteidz ar negaidītām biļešu pārbaudēm.

Iegādājieties biļeti automātā pie metro ieejas vai arī lielākajā daļā tabakas (Tabák) veikalu par 32 CZK, kas nodrošinās jums 90 minūšu neierobežotus braucienus. Varat iegādāties arī vienas dienas biļeti par 110 CZK vai trīs dienu biļeti par 310 CZK. Biļeti var iegādāties, nosūtot arī SMS: sūtiet SMS tekstu DPT32, DPT110 vai DPT310 uz numuru (+420 90206). Tomēr jāpiebilst, ka vecpilsētu un Malá Strana vislabāk apmeklēt, izbaudot patīkamu pastaigu.

Neaizmirstiet apstiprināt savas transporta biļetes īpašajos automātos, iekāpjot autobusos un tramvajos.

Ceļojums uz Prāgu
Foto: RIA Novosti/Scanpix

Velosipēdi:

Braukšana ar velosipēdiem vairs nav tik bīstama, kā tas bija agrāk, tomēr tramvaja sliedes un bruģakmens ir pa spēkam tikai izturīgākajiem. Ja vēlaties doties velotūrē, izmēģiniet City Bike pakapojumus (www.citybike-prague.com). Tiem, kas paši vēlas visu aplūkot, aktuāls pirkums ir MP3 audiogids, kas maksās 590 CZK.

Automašīnu noma: Ja plānojat uzturēties Prāgā, automašīnu nomāšana nebūs izdevīga, jo to novietošana ir sarežģīta un dārga. Arī ceļošanai ārpus pilsētas izdevīgāk ir izmantot autobusu vai vilcienu pakalpojumus - mazāk klapatu un izmaksās lētāk, izņemot, ja vēlaties doties uz nomaļām vietām, kur šāda veida transports neapkalpo. Vietējais uzņēmums Alimex (www.alimexcr.cz) piedāvā pakalpojumus par pieņemamām cenām, tomēr klientu atsauksmes nav īpaši izcilas.

Fakti, kas jāzina

Svarīgi kontakti

Neatliekamā palīdzība: 112
Prāgas Informācijas centrs: Staroměstské náměstí 1 (0042 221 714 444; www.praguewelcome.cz).

Pamatfakti

Valūta: Čehijas krona
Telefona kods: 0042

Vietējie noteikumi un etiķete

Saskaņā ar Čehijas likumiem, vienmēr līdzi jābūt personu apliecinošiem dokumentiem, tāpēc neaizmirstiet vienmēr nēsāt līdzi pasi.

Uzrunājot kādu personu (neatkarīgi no tā, vai vēlaties pievienoties galdiņam kādā bārā, vai kaut ko nopirkt veikalā), sakiet dobrý den ("Labdien!") vai dobrý večer ("Labvakar!").

Lielākā daļa čehu Prāgas centrā runā ļoti labā angļu valodā, bet Jūsu pūliņi sarunā iekļaut kaut vienu frāzi čehu valodā tiks augstu novērtēti, pat ja izmantosiet tādas vienkāršas frāzes kā děkuji ("Palldies!") vai prosím ("Lūdzu!").

Daudzi cilvēki Prāgu izvēlas par galamērķi trakulīgām un alkoholiskām izdarībām, tomēr nesen pieņemtie likumi aizliedz publiski lietot alkoholu daudzos pilsētas galvenajos parkos, tāpēc labāk pēc bāra apmeklējuma uzvesties saskaņā ar likumu. Prāgā ir spēkā smēķēšanas likums, tomēr tas ierobežo smēķēšanu tikai publiskajās ēkās, tramvaju pieturās, kā arī pie dažiem galdiņiem lielākajā daļā restorānu pusdienu ieturēšanas laikos.

Par spīti dzirdētajam, tieši pretēji - narkotikas (pat personīgai lietošanai) Čehijas Republikā nav atļautas.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form