Ceļojums uz Sanfrancisko: Kurp doties un ko apskatīt pirmajā reizē?
Foto: Shutterstock

Saule, vējš, krāšņa daba, labi vīni, savdabīgi apskates objekti un, protams, okeāns un Zelta Vārtu tilts - to visu un vēl daudz ko var piedāvāt Sanfrancisko, viena no netipiskākajām un aizraujošākajām Amerikas pilsētām. Lai neapjuktu lielajā tūrisma objektu un izklaižu klāstā, piedāvājam pieturas punktus un norādes, kas palīdzēs apskatīt un iemīlēt Svētā Franciska pilsētu.

Ceļojums uz Sanfrancisko: Kurp doties un ko apskatīt pirmajā reizē?
Foto: Shutterstock

Sanfrancisko ir viena no lieliskākajām Amerikas kājāmgājēju pilsētām. Ja ir labs apavu pāris un Muni (sabiedriskā transporta) biļete, tad apskatīt var gandrīz visu. Arī daba ir daļa no apskates objektu klāsta. 

Sanfrancisko atrodas pašā Sanfrancisko pussalas galā, un to caurvij daudzi pastaigu un velosipēdistu celiņi. Daudzi no tiem ved gar krastu, no Embarcadero krastmalas līdz Zelta Vārtu parkam (Golden Gate Park). Šķērsojot Zelta Vārtu tiltu, iespējams nonākt Sausalito krastmalā, Point Reyes pussalas nacionālajā parkā un Muira (Muir) mežos.

Pilsēta ir slavena ar savu brīvdomību un aktīvo dzīvesveidu. Tajā attīstijās hipiju kustība, Sešdesmito gadu mīlestības vasara un geju tiesību kustība, savukārt netālā Kalifornijas Bērklijas Universitātē (UC Berkeley) bija vieta, kur radās vārda brīvības un "locavore" (vietējās pārtikas/ilgtspējas) kustības.

Pilsēta ir slavena ar saviem izcilajiem restorāniem. Tās tuvumā atrodas izcilie vīna reģioni - Sonomas un Napas ielejas. Ceļotāji divu stundu laikā var nokļūt vietā, kur iespējams nogaršot labāko vīnu valstī. Tas nozīmē, ka arī pilsētā daudzviet iespējams nogaršot labākos Kalifornijas vīnus.

undefined

Ceļojums uz Sanfrancisko: Kurp doties un ko apskatīt pirmajā reizē?
Foto: Shutterstock


Kad apmeklēt

Viena no vislielākajām tūristu kļūdām ir domāt, ka jūnijs, jūlijs un augusts būs siltākie Sanfrancisko mēneši. Parasti šis laiks ir miglas un negaidīta vēsuma sezona. 

Labākais Sanfrancisko apmeklēšanas laiks ir septembris un oktobris. Temperatūra ziemā bieži vien daudz neatšķiras no vasaras, bet ziemā ir lietaināks.

Ceļojums uz Sanfrancisko: Kurp doties un ko apskatīt pirmajā reizē?
Foto: Jose M. Alonso / cc

Nokļūšana

No Sanfrancisko starptautiskās lidostas (www.flysfo.com) taksometrs līdz centram izmaksās 50 dolārus (aptuveni 39 eiro), un brauciena ilgums būs aptuveni 20 minūtes. Lētāk būs, ja izvēlēsieties American Airporter Shuttle (www.americanairporter.com) mikroautobusu servisu – brauciens izmaksās 17 dolārus jeb 13 eiro par pirmo personu grupā un 10 dolāri par pārējiem, kas dodas uz to pašu vietu. Brauciens ilgst no 40 līdz 90 minūtēm.

Lētākais un bieži vien ātrākais variants būs sabiedriskais transports BART (Bay Area Rapid Transit; www.bart.gov), kas atiet no lidostas uz Sanfrancisko centru. 30 minūšu brauciens izmaksās 8,10 dolārus. Lai izmantotu autobusu un vilcienu līnijas pilsētas robežās, izmantojiet Bay Area ceļojuma plānotāju ( http://511.org).

Kruīzi: Ērtā un mājīgā Pier 35 (www.sf-port.org) ir Sanfrancisko ostas galvenā piestātne. No tās pilsētas slavenākie apskates objekti atrodas rokas stiepiena attālumā. Slavenā Zvejnieku piestātne (Fisherman's Wharf) atrodas tikai 15 minūšu pastaigas attālumā, bet līdz Čainataunai (Chinatown) nonāksiet 25 minūtēs, savukārt Vienības laukums(Union Square) ir aptuveni 30 minūšu gājiena attālumā. 

Galvenie kruīzu operatori: Crystal, Princess un Royal Caribbean.

Pārvietošanās

Autobusi un vilcieni: Alternatīvs variants automašīnai būs pilsētas labi sakārtotais sabiedriskais transports ar autobusiem, tramvajiem, metro un dzelzceļu. Muni vilcienu, autobusu un ielu automašīnu sistēma ir vislabākais veids, kā pārvietoties pilsētā. Septiņu dienu braukšanas biļete visiem transporta veidiem maksās 26 dolārus (aptuveni 20,50 eiro). Muni biļete vienā virzienā maksā 2 dolārus (1,60 eiro) pieaugušajiem un 0,75 dolārus bērniem.

Ceļojums uz Sanfrancisko: Kurp doties un ko apskatīt pirmajā reizē?
Foto: Shutterstock

Tramvajs: pieejami trīs ainavām bagāti tramvaju maršruti (www.sfcablecar.com). Cena visos virzienos ir 5 dolāri.

Braukšana ar velosipēdu: Sanfrancisko atrodas kalnainā apvidū, tomēr vietējie it kā to nemaz nepamana. Līdzīgi tādām pilsētām kā Ņujorka un Londona, arī šī pilsēta strauji papildina savu veloceliņu skaitu. Drošas velobraukšanas vietas aplūkojamas šajā velomaršrutu kartē: www.sfbike.org.

Zvejnieku piestātnes tuvumā atrodas Blazing Saddles velonoma (www.blazingsaddles.com), kur cenas kalnu velosipēdiem ir no 32 dolāriem dienā. Pie Zelta Vārtu tilta atrodas tādas nomas kā Golden Gate Park Bike un Skate Rental (www.goldengateparkbikeandskate.com), kur kalnu velosipēdu noma izmaksās 5 dolārus stundā.

Ceļojums uz Sanfrancisko: Kurp doties un ko apskatīt pirmajā reizē?
Foto: Shutterstock

Taksometri: visvairāk taksometru vienmēr ir tūristu iecienītajās vietās, piemēram, Zvejnieku piestātnē, Vienības laukumā un pie vairākām dārgām viesnīcām. Brauciens piecu kilometru attālumā izmaksās aptuveni 10 dolārus (8 euro), neskaitot 10 – 15 procentu dzeramnaudu.

Ieteicams izvairīties no pārvietošanās ar automašīnu pa pilsētu, jo Sanfrancisko ir blīva satiksme un dārgas autostāvvietas, ja izdosies atrast tajās vietu. Ja tomēr vēlēsieties iznomāt automašīnu, tad visas vadošās automašīnu nomas kompānijas ir pieejamas Zvejnieku piestātnē. Tomēr automašīnu noma būs labākais variants, ja plānojat doties ārpus pilsētas. Visas ierastās amerikāņu automašīnu nomas kompānijas ir pieejamas Sanfrancisko starptautiskajā lidostā, kā arī pilsētas centrā – Alamo, Avis, Budget, Dollar, Enterprise, Hertz, National, Payless un Thrifty.

undefined


Ceļojums uz Sanfrancisko: Kurp doties un ko apskatīt pirmajā reizē?
Foto: Shutterstock

De Young muzejs

Zelta vārtu parks ar skaistajām ainavām vilināt vilina doties uz ezeriem, dārziem un veloceliņiem. Parkā atrodas arī divi no pilsētas ievējojamākajiem muzejiem; De Young un Kalifornijas Zinātņu akadēmija (California Academy of Sciences). 

De Young izstādīta pasaules līmeņa modernā māksla un mode. Muzejs izvietots brīnišķīgā vara krāsas Herzog and de Meuron ēkā. Apmeklējot šo vietu, neaizmirstiet uzkāpt skatu tornī, no kura paveras brīnišķīgs skats. Piektdienu vakaros no plkst. 17.00 muzejā skan dzīvā mūzika, dzeja, tiek rādītas filmas, demonstrētas dejas un notiek mākslas pasākumi.

Adrese: 50 Hagiwara Tea Garden Drive, Golden Gate Park.

Kontakti: 001 415 750 3600, http://deyoung.famsf.org.

Darba laiks: no otrdienas līdz svētdienai, plkst. 9.30 – 17.15; piektdienās no plkst. 9.30 –20.45 (janvāra vidus – novembris).

Ieejas maksa: 10 dolāri pieaugušajiem, 7 dolāri jauniešiem (vecumā no 13 – 17 gadiem), bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, ieeja bez maksas.

Kalifornijas Zinātņu akadēmija 

Rokas stiepiena attālumā no De Young muzeja atrodas Kalifornijas Zinātņu akadēmija, kas tiek uzskatīta par zaļāko muzeju pasaulē. 500 miljonu dolāru (aptuveni 390 miljoni eiro) vērtā ēka, kuru 2008. gadā atklāja tās arhitekts itālis Renzo Piano (Renzo Piano), piedāvā aplūkot dzīvo jumtu, kas izskatās kā filmēšanas laukums bērnu raidījumā par Teletūbijiem, 21. gadsimta planetāriju, akvāriju un dabas vēstures muzeju. 

Adrese: 55 Music Concourse Drive, Golden Gate Park.

Kontakti: 001 415 379 8000, www.calacademy.org.

Darba laiks: no pirmdienas līdz sestdienai plkst. 9.30 – 17.00; svētdienās no plkst. 11.00 – 17.00.

Ieejas maksa: 29,95 dolāri pieaugušajiem, 24,95 dolāri jauniešiem (vecumā no 12 līdz 17 gadiem), 19,95 dolāri bērniem (vecumā no 4 līdz 11 gadiem). Katra mēneša trešajā trešdienā – ieeja bez maksas.

Ferry ēka

Galvenais apskates objekts ir Sanfrancisko ostas austrumu daļā Embarcadero ir 19. gadsimtā celtā Ferry ēka, kura 2004. gadā atjaunota un pārveidota par gardēžu paradīzi ar dučiem dažādu pārtikas veikaliņu un tirgotavu, kā arī dažām izcilām kafejnīcām un restorāniem. Šeit atradīsiet Heath Ceramics veikalu, Culinaire senlietas, Cowgirl piena veikalu un Slanted Door restorānu. Nepalaidiet garām brīvdabas zaļo tirgu, kas otrdienās un ceturtdienās notiek no plkst. 10.00 līdz 14.00, bet sestdienās no plkst. 8.00 līdz 14.00.

Adrese: One Ferry Building, San Francisco.

Kontakti: 001 415 983 8030, www.ferrybuildingmarketplace.com.

Darba laiks: no pirmdienas līdz piektdienai no plkst. 10.00 līdz 18.00; sestdienas plkst. 9.00 līdz 18.00; svētdienas, no plkst. 11.00 līdz 17.00.

Ieejas maksa: bez maksas.

Ceļojums uz Sanfrancisko: Kurp doties un ko apskatīt pirmajā reizē?
Foto: Shutterstock

Alkatraza (Alcatraz)

Šī ir klints, kas visiem zināma kā bēdīgi slavenais cietums īpaši bīstamiem noziedzniekiem. Tas atrodas uz salas līča vidū. Tur ieslodzīti tādi noziedznieki kā Als Kapone (Al Capone), Doks un Ma Beikeri (Doc and Ma Barker) un citi. Nevienam tā arī neizdevās izbēgt no šī cietuma, kaut gan 34 cietumnieki mēģinājuši to paveikt. Jāpiebilst, ka eksistē mīts, ka trīs cietumniekiem tas ir izdevies – šis stāsts gan nav oficiāli apstiprināts. Ņemiet vērā, ka šeit darbojas tikai viens oficiālais tūroperators – Alcatraz Cruises, ko ieteicams rezervēt iepriekš. Ieejas maksā iekļauta nedaudz biedējoša audiotūre, kurā dzirdamas intervijas ar kādreizējiem cietumniekiem. 

Adrese: Pier 33, Hornblower Alcatraz Landing, San Francisco.

Kontakti: 001 415 981 7625, www.alcatrazcruises.com.

Darba laiks: katru dienu, no plkst. 9.10 – 16.20, izņemot otrdienas un trešdienas, plkst. 9.10 – 13.55.

Ieejas maksa: 26 dolāri pieaugušajiem, 16 dolāri bērniem (vecumā no 5 līdz 11 gadiem) vai 79 dolāri par ģimenes biļeti dienas tūrei; 33 dolāri pieaugušajiem, 19,50 dolāri bērniem (vecumā no 5 līdz 11 gadiem) par nakts tūri.

Crissy Field 

Šis vēsturiskais lidlauks, uz kura pirmais starpkontinentālais lidojums notika jau 1920. gadā, tagad kļuvis par iecienītu pastaigu, skriešanas un velobraukšanas vietu. Šis kādreizējais sālsūdens purvs un pludmales teritorija sākas pie ostas un turpinās līdz Zelta Vārtu tilta pakājei. Ostas galā atrodas arī modernais Exploratorium zinātnes, mākslas un cilvēka uztveres muzejs (www.exploratorium.edu), kā arī vēsturiska relikvija no 1915. gada Panamas kanāla atklāšanas izstādes – Tēlotājmākslas pils (Palace of Fine Arts).

Adrese: Visitors Center, Officers Club, Building 50, Moraga Avenue, San Francisco.

Kontakti: 001 415 561 4323, www.nps.gov/prsf/planyourvisit/crissy-field-marsh-and-beach.htm.

Darba laiks: Parks – visu gadu. Apmeklētāju centrs - katru dienu no plkst. 9.00 – 17.00.

Ieejas maksa: bez maksas.

Āzijas Mākslas muzejs

Viens no lielākajiem Āzijas mākslai veltītajiem muzejiem rietumos. Tajā aplūkojami 17 tūkstoši eksponātu. Itāļu arhitekte Gaje Aulenti (Gae Aulenti), kas radījusi skaisto Parīzes Musee d'Orsay, ieguldījusi ne mazums pūliņu šajā 1917. gada Beaux Arts ēkā, izveidojot debesu ieskautus pagalmus un atmosfēriska interjera telpas. 

Adrese: 200 Larkin Street, San Francisco.

Kontakti: 001 415 581 3500, www.asianart.org.

Darba laiks: no otrdienas līdz svētdienai plkst. 10.00 – 17.00 (no februāra līdz septembrim ceturtdienās līdz plkst. 21.00).

Ieejas maksa: 12 dolāri pieaugušajiem, 7 dolāri jauniešiem (vecumā no 13 līdz 17gadiem). Bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, ieeja bez maksas. Pirmajā katra mēneša svētdienā ieeja bez maksas. 

Tramvaji

Tramvaji pārvietojušies pa Sanfrancisko ielām jau kopš 1873. gada. Mūsdienās darbojas vairs tikai trīs līnijas, bet to garums ir 27 kilometri. Powell Hyde līnija aizvedīs no Lombard Street , kur atrodas daudz filmās redzētu vietu, piemēram, Vertigo un What's Up, Doc?, līdz pat Nob Hill, pabraucot garām Tramvaju muzejam (Cable Car Museum), kurā, starp citu, tajā ieeja bez maksas, bet beigās apstājoties pie Ghirardelli skvērā. Labākā vieta tramvajā ir atvērtais pakaļgals, kur lieliski var izbaudīt braucienu.

Ceļojums uz Sanfrancisko: Kurp doties un ko apskatīt pirmajā reizē?
Foto: Shutterstock

Adrese: Powell Street pagrieziens pie Market Street (Powell-Hyde Line vai Powell-Mason Line).

Kontakti: www.sfcablecar.com.

Darba laiks: tramvaji kursē septiņas dienas nedēļā.

Ieejas maksa: 5 dolāti pieaugušajiem un jauniešiem vienā virzienā, vai arī 13 dolāt par dienas biļeti.

Mission Dolores

Šī mazā baznīca, kas celta 1776. gadā, atrodas pašā Misiju rajona sirdī un ir vecākā nepārveidotā ēka Sanfrancisko. Šī ir vienīgā oriģinālā misionāru celtā kapela no 21 ēkām, kuras spāņu katoļticīgie uzcēla Kalifornijā laika posmā no 1769. gada līdz 1823. gadam.
Misionāri bija pirmie lauksaimnieki, ieviesa reģionā zirgus no Eiropas, izveidoja rančo tradīcijas un audzēja augļus un dārzeņus. Tomēr viņu pūliņi pievērst vietējos Amerikas indiāņus kristietībai lielākoties cieta neveiksmi.

Adrese: 3321 16th Street (uz Dolores Street stūra), San Francisco.

Kontakti: 001 415 621 8203, http://missiondolores.org.

Darba laiks: katru dienu no plkst. 9.00 – 16.00.

Ieejas maksa: ieteicamais ziedojums ir 5 dolāri pieaugušajiem.

SFMOMA

75 gadu vecais Sanfrancisko Modernās mākslas muzejs bija celmlauzis savā jomā, kā arī pirmais muzejs, kurā tika atklāta Džeksona Polloka (Jackson Pollock) izstāde. 

Izstādēs aplūkojami dizaina darbi, arhitektūra un laikmetīgā māksla. Mario Botas (Mario Botta) veidotā PoMo ēka ir klasisks 20. gadsimta arhitektūras paraugs. Jaunajā korpusā no 2011. gada aplūkojama plašā Dorisas un Donalda Fišeru (Doris and Donald Fisher) modernās mākslas kolekcija.

Adrese:151 Third Street, San Francisco.

Kontakti: 001 415 357 4000, www.sfmoma.org

Darba laiks: no pirmdienas līdz otrdienai un no piektdienas līdz svētdienai no plkst. 11.00 līdz 17.45; ceturtdienas no plkst. 11.00 līdz 20.45; trešdienās – slēgts.
Ieejas maksa: 18 dolāri pieaugušajiem, 9 dolāri studentiem, bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, ieeja bez maksas.

Ceļojums uz Sanfrancisko: Kurp doties un ko apskatīt pirmajā reizē?
Foto: Shutterstock

Koitas tornis

Šis 64 metru augstais art deco stila tornis Telegrāfa kalna galā ir veltīts pilsētas brīvprātīgajiem ugunsdzēsējiem, kuru darbu apmaksāja vietējā bagātniece un ekscentriskā sieviete Firebelle Lil Koita. Torņa iekšpusē atrodami 26 mākslinieku veidoti sienu gleznojumi, turklāt no šejienes paveras skaistas ainavas uz Sanfrancisko, līci, Alkatrazu un Zelta Vārtu tiltu.

Adrese.: 1 Telegraph Hill Boulevard, San Francisco

Kontakti: 001 415 362 0808.

Darba laiks: katru dienu, no plkst. 10.00 līdz 17.00. 

Ieejas maksa: US$5, ja vēlaties, lai uz ved augšup, nevis doties kājām. 

Idejas vienas dienas izbraucieniem ārpus pilsētas

Vīna reģioni – Sonoma un Napas ielieja

Abi labākie ASV vīna reģioni atrodas netālu, un būs lielisks galamērķis dienai ārpus pilsētas. Jāņem vērā, ka dodoties uz dažām no vadošajām vīnu darītavām, piemēram, Cakebread Cellars, nepieciešams iepriekš pieteikties, ja vēlaties iekļaut vizītē arī degustācijas. Citas vīnu darītavas, piemēram, Château Montelena (no filmas Bottle Shock) piedāvā degustācijas katru dienu, bet tikai dažām no tām nepieciešama rezervēšana – vislabāk iepriekš piezvanīt un pārbaudīt. Ja nevēlaties braukt pie stūres paši, varat izmantot autobusu tūres, kas parasti iekļauj piedāvājumā trīs vai četru vīna darītavu apmeklējumu gan Napā, gan Sonomā. Vairāk informācijas www.napavalley.com un www.sonomavalley.com.

Pat, ja neesat vīnu cienītāji, noteikti novērtēsiet Sonomas un Napas ieleju dabas skaistumu. 

Muira mežs (Muir Woods)

Viens no pēdējiem senajiem sarkankoku mežiem Amerikā, kas tagad kļuvis par nacionālo pieminekli. Muira mežs atrodas tikai 19 kilometrus uz ziemeļiem no Zelt Vārtu tilta. Parkā ir vairāk nekā 600 gadu veci koki, un apmeklētāji var doties pastaigās pa takām, kas 7 kilometru garumā. Vairāk informācijas: www.nps.gov.

Ceļojums uz Sanfrancisko: Kurp doties un ko apskatīt pirmajā reizē?
Foto: Ingus Krūklītis

Point Reyes and Tomalesa līcis

Klinšainā pussala, kas atrodas 48 kilometrus uz ziemeļiem no Sanfrancisko, ir iecienīts pārgājienu un jūras laivotāju galamērķis. 

Apstājoties pie 19 kilometru garā Tomalesa līča (www.tomalesbay.net), noteiksi vērts apmeklēt Tony's Seafood vai Nick's Cove restorānus – abos piedāvā izcilas jūras veltes, bet aiz loga paveras brīnišķīgas ainavas. Ja vēlēsieties šajā vietā nakšņot, tad Nick's Cove piedāvā arī naktsmītnes.

Iecienītākās izklaides šajā vietā ir brauciens ar kajaku, ko turpat var arī iznomāt, pastaigas pa Dillonas (Dillon) pludmali vai brauciens uz mežonīgi skaisto Point Reyes Nacionālo parku gar jūras krastu (www.nps.gov).

undefined
Svarīgi kontakti:
Glābšanas dienesta tālrunis: 911.
Uzziņas: ievadiet 411.

Pamatfakti:

Valūta: ASV dolārs.
Telefona kods: 00 1 415, pēc tam septiņu ciparu numuru, ja zvaniet uz Sanfrancisko no ārvalstīm. Sanfrancisko teritorijā ievadiet 415, kam seko septiņu ciparu numurs. 

Vietējie likumi un etiķete:

Ja vadīsiet automašīnu, vienmēr nēsājiet līdzi pasi un vadītāja apliecību, jo Jūs var apstādināt policija. 

Pie sarkanās luksofora gaismas var griezties pa labi, ja vien nav zīmes, kas to aizliedz.
Lielākajā daļā Amerikas pilsētu automašīna jānovieto satiksmes kustības virzienā, turklāt pareizajā ceļa pusē. Pretējā gadījumā būs jāmaksā soda nauda. 

Auto nedrīkst novietot 4,5 metru rādiusā no ugunsdzēsības iekārtas.

Tags

Amerikas Savienotās Valstis Baudi vasaru! Sarakstu karuselis Sanfrancisko ASV Ziemeļamerika

Comment Form