Spocīgi, bet reāli meži kā no pasaku grāmatām
Foto: Brian Ralphs / cc

Imants Ziedonis rakstīja par mežu, kas no rīta ienācis pilsētā un visu pēkšņi padarījis skaistu, dzīvu un svaigu. Daudzviet pasaulē tiešām šķiet, ka mežs ir vieta, kas glabā dzīvības un nāves noslēpumus. Par tiem sacerētas visneparastākās leģendas un nostāsti, kas jau tā skaistās vietas apvij ar pavisam mistisku auru.

Spocīgi, bet reāli meži kā no pasaku grāmatām
Foto: Producentu grupa “Lietišķā Latgale”

Arī Latvijā netrūkst maģisku vietu, piemēram, meža ieskautais Čertoka jeb Velna ezers Latgalē, kur cilvēkus pievelk īpatnējā ezera krāsa, kas neatkarīgi no apgaismojuma ir zaļganīga. Ezerā ir ļoti maz izšķīdušos minerālvielu, tas ir ļoti dzidrs, reizēm caurredzamība var sasniegt pat vairāk nekā 10 metrus. Tajā praktiski nav ūdens augu un zivju. Vairāk par to lasiet šeit. Tāpat par neparastu vietu uzskata arī Pokaiņu mežu, kur esot īpaša aura.

Lūk, vēl 10 meži no visas pasaules!

Vistmena mežs

Spocīgi, bet reāli meži kā no pasaku grāmatām
Foto: mattharvey1 / cc


Vistmena mežs atrodas Anglijas dienvidrietumos, kas nav tā retāk apdzīvotā vieta valstī, tomēr šajā vietā izskatās tā, it kā cilvēks tur nebūtu spēris kāju jau gadsimtiem. Zemi te klāj laukakmeņi, kas, pat ja kāds to gribētu, būtu grūti izkustināmi. Tos sedz zaļas sūnas un staipekņi. Savukārt koki iemanījušies izaugt akmeņu spraugās – neērto apstākļu dēļ tie izauguši līki un greizi, tā radot vēl neparastāku iespaidu.

Nostāsti vēsta, ka Vistmena mežs (Wistman's Wood) ir bijusi druīdu svētā birzs, un tajā noturēti dažādi pagānu rituāli, teikts "Atlasobscura". Šajā zaļajā paradīzē atrodams arī milzīgs akmens, kas pazīstams kā Druīdu akmens. Tāpat klīst leģendas, ka šajā mežā sastopamas mītiskas būtnes, kas naktī dzenā noklīdušas dvēseles un vientuļus ceļotājus. Runā, ka tās parādās kā milzīgi, melni suņi ar sarkanām acīm, lieliem, dzelteniem ilkņiem un neizsakāmu izsalkumu pēc cilvēku dvēselēm, teikts mājaslapā "Legendarydartmoor". Bet mežā dzīvojot arī citi mošķi un būtnes.
Gadsimtiem šī mītiskā vieta ir iedvesmojusi rakstniekus un māksliniekus.

Spocīgi, bet reāli meži kā no pasaku grāmatām
Foto: Brian Ralphs / cc

Lai nu kā – mežs ir pavisam reāls un skaists. Visticamāk, šausminošās leģendas tiešām izplatījuši ļaudis, kas tur noturējuši rituālus un nevēlējušies tikt traucēti. Meža zemi un koku stumbrus klāj vienmērīga, zaļa sūna, bet koki saauguši cieši tā, ka reto saules staru iespīdēšana rada brīnišķīgas gaismas rotaļas klusajā vietā.

Tags

Anglija Pandora

Comment Form