Projektu atbalsta
Sponsor Logo

Pazemes tunelī, kosmosā un rotaļās: idejas ģimenes brīvdienām Ventspilī

Labi zināms, ka visprasīgākie ir mazie ceļotāji – dodoties brīvdienās ar ģimeni, maršruts ir jāplāno īpaši rūpīgi, prasmīgi līdzsvarojot dažādas aktivitātes ar mierīgāku atpūtu, lai iztiktu bez niķiem un būtu spēks izturēt visus plānotos piedzīvojumus. Viens no kārdinošākajiem galamērķiem brīvdienām ar bērniem Latvijā ir Ventspils – tur meklējami apskates objekti un izklaides ikvienai gaumei.

Laiks rotaļām un aktivitātēm

Klasiska vērtība un obligāts pieturpunkts ikvienai ģimenes ekskursijai ir Ventspils Bērnu pilsētiņa, kur pat pieaugušais var “noķert” milzīga atrakciju parka sajūtu – šūpoles, ziedu skulptūras, augstāki un zemāki nobraucieni pa trubām, tīkli un desmitiem citu atrakciju.

Kā smejas vietējie – pie vārtiņiem atlaižot bērna roku un ielaižot viņu brīnumainajā pasaulē, jārēķinās, ka vēlāk var būt pagrūti pierunāt viņu doties prom. Svētdienās Bērnu pilsētiņā pulksten 11 un Pārventas mežaparka bērnu parkā "Fantāzija" pulksten 15 notiek bezmaksas pasākumi ar dziesmām, dejām, rotaļām un dažādiem pasaku tēliem.

Vismaz vienu reizi, viesojoties Ventspilī, ir jāizbauda klasiskas vērtības – brauciens ar “Hercogu Jēkabu” un Tūrisma vilcieniņu, bet, ja gribas izbraucienu apvienot ar ceļošanas laikā sajūtu, var doties uz Jūrmalas parku un meklēt mazbānīti – tas neatstās vienaldzīgu nedz lielu, nedz mazu, aizvizinot aizgājušos laikos.

Laižam kosmosā

Lieliska vieta, lai mazie un, būsim godīgi, arī lielie staigātāji atpūstos vai, sliktākajā brīvdienu scenārijā, patvertos no lietus, ir Ventspils planetārijs, kas iekārtots 1912. gadā būvētajā Ventspils Latviešu biedrības namā, kur tagad mājo Jaunrades nams.

Vairāk par Ventspils planetārijā skatāmajām filmām, seansu laikiem, cenām un citām iespējām iespējams uzzināt šeit. Ieteicama iepriekšēja biļešu rezervācija. 

Tur nepilnu stundu ilgā seansā, ērti atgāžoties mīkstajos krēslos, var doties izzinošos un izglītojošos vizuālos ceļojumos 360 grādu filmās. Kupolā virs skatītāju galvām uznirst gan zvaigžņotas debesis, gan kosmosa ainas, gan citi iespaidīgi kadri, un planetārija repertuārs piemērots dažādiem vecumiem, sākot ar pašiem mazākajiem līdz pat nopietniem interesentiem.

Ja laiks ir piemērots – saulains un bez stiprām brīzēm –, var doties uz Jaunrades nama jumtu, kur iekārtota observatorija. Tur ne tikai aizraujošā stāstījumā iespējams uzzināt daudz interesanta par Visuma uzbūvi, bet arī teleskopā apskatīt Sauli.

        


Vēsturei pa pēdām – Irbene un "Zvaigznīte"

Brīvdienu maršrutā iesakām iekļaut arī Ventspils starptautiskā Radioastronomijas centra (VSRC) Irbenē apskati.

Tur mūsdienās darbojas divi radioteleskopi – viens 16 m rādiusā liels un otrs – 32 m, bet īpaši aizraujošs apskates objekts ir vecā radioteleskopa ēka, kas savulaik izbūvēta astoņu metru rādiusā lielajam radioteleskopam. Līdz ar padomju armijas iziešanu, nezināmā virzienā uz Krieviju aizvests arī radioteleskops, bet vecā ēka gida pavadībā atklāj daudz interesantu stāstu gan par to, kādiem nolūkiem padomju gados radioteleskops izmantots, gan to, kā ritējusi dzīve slepenajā armijas pilsētiņā “Zvaigznīte”.

Vairāk informācijas par ekskursiju iespējām Ventspils Radioastronomijas centrā, cenām un pieteikšanos meklē šeit

Te gan jāņem vērā – ja vēlaties iekļūt Radioastronomijas centra teritorijā, aplūkot veco radioteleskopa ēku un tur iekārtoto muzeju, doties dažādas emocijas raisošā 600 m garā gājienā pa pazemes tuneli, gida pavadībā aplūkot Ziemeļeiropā lielāko radioteleskopu un uzzināt lietas, ko, iespējams, skolas solā vēstures stundās nestāsta, ekskursija ir jāpiesaka laikus.

Šai pastaigai iesakām ieplānot vismaz pusotru stundu, bet, protams, viss atkarīgs no ekskursijas dalībnieku zinātkāres, uzdodot jautājumus, un vēlmes tikt pie skaistiem kadriem atmiņu albumiem un sociālajiem tīkliem.

32 m rādiusā lielā Irbenes radioteleskopa būvniecība tika sākta 1971. gadā, bet darbu tas sāka 1974. gadā. Antenas augšējā daļa sver 60 tonnas, bet kopējā metāla konstrukcija – 600 tonnas. Pilnīgi grozāmā paraboliskā antena tiek izmantota starpzvaigžņu vides objektu novērojumos, Saules radionovērojumos, asteroīdu un Zemei tuvo mākslīgo ķermeņu, to skaitā kosmisko atlūzu radiolokācijā, sevišķi lielas bāzes interferometrijas novērojumos, sekojot objektiem ārpus Saules sistēmas. “Viss, kas šeit notiek, ir par un ap kosmosa izpēti,” stāsta VSRC gide Lita Bērziņa.

Bez maksas, neieejot Radioastronomijas centra teritorijā, ir iespējams no ārpuses aplūkot iespaidīgo 32 m parabolisko antenu un izstaigāt armijas pilsētiņas “Zvaigznīte” pamestās ēkas, bet, dodoties šajā pastaigā, jāievēro piesardzība, jo ēkas vairs nav drošas – pēc tam, kad padomju armija pameta “Zvaigznīti”, no tās ir aiznests viss iespējamais, sākot no durvju slēdzenēm un beidzot ar balkona margām.

Kā stāsta VSRC gide Lita Bērziņa, ekskursija Radioastronomijas centrā būs interesanta gan ģimenēm ar bērniem, īpaši skolēniem, gan vēstures un astronomijas interesentiem. “Pie mums ir gaidīts jebkurš,” aicina Bērziņa.

Protams, mēs katrs arī zinām to sajūtu, kad vairāk par visu brīvdienās gribas nedarīt neko un ļaut tām notikt pašām no sevis. Tad var nolikt auto, iznomāt velosipēdus vai elektriskos braucamos TRIX un doties laiskā izbraucienā pa pilsētu, ļaujot degungalam vest tur, kur tas rāda, un, ticiet mums, piedzīvojumi neizpaliks – Ventspils aicināt aicina piedzīvot šo vasaru visdažādākajos veidos.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: myUrlKeys

Filename: ads/widget_between_article.inc

Line Number: 7

Backtrace:

File: /www/htdocs/common/includes/verticals/ads/widget_between_article.inc
Line: 7
Function: _error_handler

File: /www/htdocs/delfi/includes/projects/aboutpages/content_replace.inc
Line: 332
Function: include

File: /www/htdocs/delfi/includes/projects/aboutpages/content_replace.inc
Line: 299
Function: call_user_func_array

File: /www/htdocs/delfi/includes/projects/aboutpages/content_replace.inc
Line: 300
Function: preg_replace_callback

File: /www/htdocs/delfi/includes/projects/aboutpages/content_replace.inc
Line: 392
Function: aup_shortcode

File: /www/delfi/php/sadmin/be/application/controllers/SpecialProjectsCTRL.php
Line: 114
Function: include

File: /www/delfi/php/sadmin/be/htdocs/index.php
Line: 292
Function: require_once

Projekta ''Iepazīsti Ventspili vietējo acīm"' veidotāji: saturs – Kristīne Melne, foto – Kārlis Dambrāns, video – Patriks Pauls Briķis, dizains – Inga Čujevska, izstrāde – Emīls Cinītis, projekta vadītāja – Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte – Liene Lacberga, aģentūru grupas vadītāja – Kristīne Brahmane.

Projektā izmantoti Montas Blāzes, Renāra Boļšēvica, Elīnas Emares, Mārtiņa Dangas un Annas Grudiņinas foto un attēli no Ventspils muzeja arhīva.

Raksta "Idejas ideālai vasarai: ko redzēt un piedzīvot Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils Kultūras centram.

Raksta "Slavenākā laiva Latvijas kino un vēstures liecība ar labāko skatu" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.

Raksta "Kur satiekas sports, prieks un ielu kultūra: aktīva dzīvesveida iespējas Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Olimpiskajam centram "Ventspils".

Raksta "Ekskluzīvs ieskats: kā top Ventspils Zinātnes un inovāciju centrs" veidošanā īpašs paldies Ventspils Izglītības pārvaldei.

Raksta "Ventspils zaļā būtība, dabas noteikumi un 200 tūkstoši sīpolpuķu" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Smiltīs pazudusī pilsēta, Melnais sivēns un pasaulslavenais drosminieks Rebels" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.

Raksta "Maģiskā Ventspils vietējo acīm – skaistākie pilsētas skati dažādos rakursos" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Pazemes tunelī, kosmosā un rotaļās: idejas ģimenes brīvdienām Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils Izglītības pārvaldei.

Raksta "Izkustēties Ventspilī: idejas aktīvām un sportiskām brīvdienām" veidošanā īpašs paldies Olimpiskajam centram "Ventspils" un Ventspils pilsētas domes Sporta pārvaldei.

Raksta "Radoši izaicinājumi, augstākās klavieres un skaļākā bibliotēka: Ventspils kā kultūras tūrisma galamērķis" veidošanā īpašs paldies Venstpils pilsētas domes Kultūras centram un SIA "Kurzemes filharmonija".
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.