Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Iepazīsti Ventspili vietējo acīm
Ekskluzīvs ieskats: kā top Ventspils Zinātnes un inovāciju centrs 'Vizium'
"Kas tad tas par kuģi?" pirms gada, ar kolēģiem iebraucot Ventspilī, brīnījāmies. Tobrīd vien pa ausu galam bijām dzirdējuši par plānu Ventspilī veidot Zinātnes un inovāciju centru, bet projekta "Iepazīsti Ventspili vietējo acīm" otrajā sezonā jau devāmies lūkoties, kas slēpjas stiklotajā celtnē, kas saules staros patiesi atgādina mirdzošu kuģi.
Teksts: Kristīne Melne
Foto: Kārlis Dambrāns un publicitātes attēli
Viesojoties tur vasaras sākumā, jāliek lietā krietna deva fantāzijas, lai tukšajās, vēl celtniecības putekļu klātajās telpās, kur skan urbju dūkoņa, uzburtu to ainu, par ko stāsta mūsu pavadone, Ventspils Digitālā centra direktore Elīna Kroņkalne, bet, piemiedzot acis, var iedomāties, kā jau nākamgad lielās zāles piepildīs zinātkāro apmeklētāju čalas un pārsteiguma saucieni.
Apgūt kaut ko jaunu
"Mēs aktīvi strādājam pie tā, lai šeit būtu interesanti jebkura vecuma apmeklētājam, sākot no pavisam maziem bērniem līdz senioriem," uzsver Digitālā centra vadītāja.

Zinātnes centrā būs izveidotas izglītojošu interaktīvu ekspozīciju zāles un tiks uzstādīti vairāk nekā 80 eksponāti, kas apmeklētājiem ļaus izmēģināt, izjust, aptaustīt un izdzīvot jaunu pieredzi, ļaujot labāk izprast viedās tehnoloģijas, matemātiku, fiziku, ģeogrāfiju un citas dabaszinātnes. Tāpat plānoti zinātnes šovi, laboratorijas, konferenču telpas, mācību klases un tehniski radošās darbnīcas.
"Šobrīd tiek veidotas arī mācību programmas, kas būs piemērotas gan pirmsskolas vecuma bērniem, gan ļoti plašā klāstā skolas vecuma bērniem visās vecuma grupās. Mums būs arī kaut kas jauns – speciālas programmas ģimenēm, kur bērni darbojas kopā ar vecākiem," plānus ieskicē Kroņkalne.

"VIZIUM" atklāšana plānota 2022. gada pavasarī, bet precīzākus datumus pagaidām pāragri minēt. Šāda mēroga projekta realizācijā ir daudz iesaistīto pušu, un savas korekcijas plānos ieviesusi un vēl turpinās ieviest arī pandēmija. Tomēr viens ir skaidrs – sākoties nākamā gada tūrisma sezonai, Zinātnes centrs būs vēris durvis apmeklētājiem un gatavs uzņemt jebkuru interesentu.
Kā tas sākās?
Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas ir būtisks virziens Ventspils nākotnes vīzijā. Kā pirmo lielo pieturas punktu šajā attīstības ceļā, kas likumsakarīgi novedis pie "VIZIUM" izveides, Kroņkalne min 2000. gadu, kad tapis projekts "e-Ventspils". "Tika izstrādāts tam laikam ļoti moderns, apjomīgs un saturiski vērtīgs projekts, kas ietvēra modernu pilsētas portālu, visu pašvaldībā sniegto pakalpojumu aprakstus, kopējās IKT infrastruktūras izprojektēšanu visās pašvaldības ēkās, vienoto grāmatvedības sistēmu, kā arī pašvaldības darbinieku un iedzīvotāju apmācību. Tagad šķiet, ka tas ir standarts, bet tolaik tas bija jauns un unikāls risinājums," atceras Digitālā centra vadītāja. Lai turpinātu un attīstītu šo virzienu, 2003. gadā tapa Ventspils Digitālais centrs, kas joprojām rūpējas, lai pilsētā informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jomā viss notiktu.

"Mēs apkalpojam visu IT nozari pilsētā, bet paralēli tam, protams, ir ļoti būtiski visu laiku izglītot iedzīvotājus un pilsētas viesus, raisot viņu interesi un stiprinot sapratni par tehnoloģijām," Digitālā centra funkcijas skaidro Kroņkalne. Sākumā centrs fokusējies uz pieaugušo izglītību, un pirmajos gados cilvēkiem mācīts ieslēgt datoru, uzrakstīt "Word" tekstu un to izdrukāt, bet tagad prasmes ir citā līmenī – cilvēki mācās foto apstrādi, rasēšanu, 3D modelēšanu un citas prasmes gan hobijiem, gan profesionālai pilnveidei.

Nākamo Ventspils "uzrāvienu" digitālās izglītības jomā iezīmē 2015. gads, kad tika uzsākta rīcības programma datorprasmju apguvei visām Ventspils vispārizglītojošām skolām, un tagad Digitālajā centrā ikviens Ventspils skolēns bez maksas var apgūt aizraujošas un nākotnē noderīgas iemaņas – programmēšanu, foto un video apstrādi, robotiku un citas prasmes, izvēloties no vairāk nekā 20 dažādiem pulciņiem sev saistošāko.

Ņemot vērā pašreizējos apmācību apmērus un nākotnes plānus, Zinātnes un inovāciju centra kā mūsdienīgas mācību vides izveide bija loģisks nākamais solis. "VIZIUM" mirdzošajā kuģī Digitālā centra štatu papildinās aptuveni 20 jauni darbinieki, starp kuriem būs ekspozīcijas zāļu gidi, pasniedzēji, tehniskie darbinieki un citi speciālisti jaunās ēkas veiksmīgas darbības nodrošināšanai.
Mēs vēl plašāk attīstīsim izglītības funkciju – pulciņus un tehnoloģiju darbnīcas, tāpēc mums vēl vajadzēs mācībspēkus. Mums ir izdevies panākt, ka Digitālajā centrā bērnus māca savas jomas speciālisti, cilvēki, kuri ir profesionāļi un ir ar to patiesi aizrāvušies, cilvēki, kuriem tā ir sirdslieta, jo tikai tāds cilvēks var iemācīt otram. Šādu ceļu arī turpināsim.
Elīna Kroņkalne, Ventspils Digitālā centra direktore
No nulles būvēti unikāli eksponāti
Zinātnes un inovāciju centra ēkas arhitekts ir Audrius Ambrasas no Lietuvas, kuram, kā smejas Digitālā centra vadītāja, šis būvniecības process pandēmijas laikā ir kļuvis par unikālu pieredzi – kamēr vēl bija pārvietošanās ierobežojumi, viņš daudzām lietām būvobjektā sekojis līdzi, izmantojot "Zoom" vai citas digitālās platformas, bet klātienē, protams, lietas uzraudzījis būvprojekta vadītājs – Juris Poga ar savu komandu no SIA "Arhitekta J. Pogas birojs".

Darbs pie ekspozīcijas izveides sācies jau pirms vairākiem gadiem, kad pašvaldības veidota ekspertu komisija apbraukājusi dažādus ārvalstu pasaules zinātnes centrus, pētījusi un vērtējusi, kas katrā ir interesants, kas piesaista cilvēkus, kam ir augsta pievienotā izglītojošā vērtība. Tādējādi tapis apjomīgs eksponātu "katalogs", no kuriem tad atlasīti tie, kas ar savām funkcijām ir vistuvāk "VIZIUM" mērķiem un vīzijām, un tad arī no nulles sākta eksponātu veidošana.
"Tika veidotas tehniskās specifikācijas, kurās noteikts, kādu zinātnisko fenomenu cilvēks pie tā var iemācīties, bet to, kā tas izskatīsies, mēs nezinājām. Tas nav gatavs produkts, kuru ierauga katalogā un nopērk, un darīts. Protams, tas rada daudz izaicinājumu, jo būvēt kaut ko jaunu un nebijušu ir pavisam cita lieta, bet tas dos plusu nākotnē – mēs varēsim teikt, ka mums ir unikāli eksponāti.

Pati Digitālā centra vadītāja kā vislielāko izaicinājumu "VIZIUM" iekārtošanā izceļ simulatoru zonu. "Šie viedo tehnoloģiju eksponāti šobrīd ir "top" objekti, un mēs cīnāmies, lai tie ir interesanti, atraktīvi un radītu cilvēkam sajūtu, ka viņš patiesi ir citā pasaulē ar kustību, skaņām un visām sajūtām," stāsta Kroņkalne.
Pilsēta no cita skatpunkta
Gluži vai citā pasaulē "VIZIUM" nākotnes apmeklētāji nonāks, uzkāpjot Zinātnes centra jumta terasē. Sajūtas ir neaprakstāmas, un skats, kas no tās paveras, aizsit elpu. Arī burtiski, jo, kā jau piejūras pilsētā, vējš ir Ventspils ikdiena.

Kur vēl uzkāpt?

Starp citu, iespaidīgu skatu cienītājiem var ieteikt brīvdienu maršrutā iekļaut vairākus punktus, kas ļauj uz pilsētu palūkoties no augšas.
Lemberga hūte
Atvērta apmeklētājiem katru dienu no pulksten 11.00 līdz 22.00.
46. krasta aizsardzības baterijas uguns koriģēšanas tornis
Atvērts katru dienu no pulksten 10.00 līdz 19.00.
Jaunrades nama observatorija
Interesentiem pieejama no 1. jūlija. Iespēja apmeklēt ar Covid-19 sertifikātu.
Dienvidu mola skatu tornis
No 12 metrus augstā torņa paveras iespaidīgs skats uz Baltijas jūru, un no tā labi pārskatāma ostas teritorija ar jūras vārtiem Ventas lejtecē. Atvērts visu diennakti
RT-8 radioteleskopa tornis Ventspils radioastronomijas centrā Irbenē
Kariljonu zvanu tornis (ar skatu platformu)
Apaļās stundās pulkstenis atskaņo dziesmas "Pie dzintara jūras" melodiju, bet plkst. 12.33 un 00.33 ar Ulda Marhilēviča dziesmas "Uz priekšu, Kurzeme" piedziedājumu ieskandē īpašo Ventspils laiku.
Izzinošai vasarai
Sākoties skolēnu vasaras brīvlaikam, Ventspils Digitālais centrs sagatavojis nebijušu piedāvājumu ģimenēm un grupām – izzinošas un aizraujošas darbnīcas "Tehnotopia". Darbnīcas lieliski papildinās dzimšanas dienas svinības vai kādu citu pasākumu, kā arī būs lieliska brīvā laika pavadīšanas iespēja.

"Tehnotopia" ietvaros tiek piedāvātas 16 dažādas nodarbības, kurās būs iespēja jautri pavadīt laiku, gūt jaunas zināšanas fizikas, STEM, programmēšanas, 3D modeļu veidošanas un citās jomās, kā arī izpausties radoši un attīstīt loģisko domāšanu.

Ventspils Digitālais centrs piedāvā gan izbraukuma darbnīcas, sniedzot iespēju nodarbību noorganizēt ārpus Digitālā centra telpām, gan klātienē, Akmeņu ielā 3. Darbnīcām reģistrēties var grupa vai ģimene līdz 12 cilvēkiem un tās tiek piedāvātas dažādām vecuma grupām, sākot no 5 gadu vecuma. Darbnīcas pieejamas no pirmdienas līdz sestdienai, nodarbības ilgums ir 90 minūtes un cena par nodarbību sākot no 60 EUR, neatkarīgi no dalībnieku skaita. Izbraukuma darbnīcām papildus tiek piemērota maksa par ceļa izdevumiem.

Plašāk par nodarbību saturu un cenas pieejamas bukletā.
Neskaidrību gadījumā aicinām sazināties ar Ventspils Digitālā centra Pieaugušo izglītības programmu vadītāju Daci Bergmani pa tālruni: 63607607 vai e-pastu: dace.bergmane@ventspils.lv.

Darbnīcas tiek organizētas, ievērojot valsts noteiktos Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumus.

Lasi vēl

Projekta ''Iepazīsti Ventspili vietējo acīm"' veidotāji: saturs – Kristīne Melne, foto – Kārlis Dambrāns, video – Patriks Pauls Briķis, dizains – Inga Čujevska, izstrāde – Emīls Cinītis, projekta vadītāja – Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte – Liene Lacberga, aģentūru grupas vadītāja – Kristīne Brahmane.

Projektā izmantoti Montas Blāzes, Renāra Boļšēvica, Elīnas Emares, Mārtiņa Dangas un Annas Grudiņinas foto un attēli no Ventspils muzeja arhīva.

Raksta "Iziet ārpus klases: mācību tūrisma iespējas Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils Izglītības pārvaldei.

Raksta "Iekāpt nezināmos ūdeņos un ļauties. Ventspils kultūras elpa" veidošanā īpašs paldies SIA "Kurzemes filharmonija".

Raksta "Kustību prieks Ventspilī – idejas aktīvām brīvdienām un ikdienai" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas domes Sporta pārvaldei.

Raksta "Noslēpumainā cirka pasaule Ventspilī: cilvēks-varde un īsts komediants" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.

Raksta "Piedzīvot dienu nākotnē: kas gaida 'Vizium' viesus" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Idejas ideālai vasarai: ko redzēt un piedzīvot Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils Kultūras centram.

Raksta "Kā skan Ventspils? Konkurēt ar galvaspilsētas pārsātinājumu" veidošanā īpašs paldies SIA "Kurzemes filharmonija".

Raksta "Kopā būšanas prieks: Ventspils bagātīgā kultūras dzīve" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas domes Kultūras centram.

Raksta "Pietrūkst laimes hormonu? Idejas enerģijas uzlādei Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas domes Sporta pārvaldei.

Raksta "Slavenākā laiva Latvijas kino un vēstures liecība ar labāko skatu" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.

Raksta "Kur satiekas sports, prieks un ielu kultūra: aktīva dzīvesveida iespējas Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Olimpiskajam centram "Ventspils".

Raksta "Ekskluzīvs ieskats: kā top Ventspils Zinātnes un inovāciju centrs" veidošanā īpašs paldies Ventspils Izglītības pārvaldei.

Raksta "Ventspils zaļā būtība, dabas noteikumi un 200 tūkstoši sīpolpuķu" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Atmiņām un garšas kārpiņām – ko pārvest mājās no Ventspils" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.

Raksta "Izvēdināt galvu. Idejas zaļām brīvdienām Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Radoši izaicinājumi, augstākās klavieres un skaļākā bibliotēka: Ventspils kā kultūras tūrisma galamērķis" veidošanā īpašs paldies Venstpils pilsētas domes Kultūras centram un SIA "Kurzemes filharmonija".

Raksta "Izkustēties Ventspilī: idejas aktīvām un sportiskām brīvdienām" veidošanā īpašs paldies Olimpiskajam centram "Ventspils" un Ventspils pilsētas domes Sporta pārvaldei.

Raksta "Pazemes tunelī, kosmosā un rotaļās: idejas ģimenes brīvdienām Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils Izglītības pārvaldei.

Raksta "Maģiskā Ventspils vietējo acīm – skaistākie pilsētas skati dažādos rakursos" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Smiltīs pazudusī pilsēta, Melnais sivēns un pasaulslavenais drosminieks Rebels" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.