Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Iepazīsti Ventspili vietējo acīm
Iekāpt nezināmos ūdeņos un ļauties. Ventspils kultūras elpa
Iepazīsti Ventspili vietējo acīm
Iekāpt nezināmos ūdeņos un ļauties. Ventspils kultūras elpa

Šovasar Ventspils koncertzāle "Latvija" svinēja savu trešo dzimšanas dienu. Pirmie darbības gadi izvērtušies citādi nekā plānots, bet tas nav bijis šķērslis meklēt un atrast ceļu pie klausītājiem.

Teksts: Kristīne Melne
Foto: Publicitātes foto, Kārlis Dambrāns, Delfi
Video: Patriks Pauls Briķis
"Koncertzāle "Latvija" nevienu brīdi savu darbību nav pārtraukusi, bet ir skumji, ka mums nav bijis neviens pilns klātienes darbības gads. Tad, kad atvērāmies 2019. gadā, mēs tikai pusgadu nostrādājām, un 2020. un 2021. gadā, kā mēs visi zinām, bija ierobežojumi, līdz ar to tur arī iznāca darboties pa pusgadam – kad 2019. gadā riktīgi iesākām un ieskrējāmies ar auļiem uz priekšu, likās, ka nu tik būs, nu tik būs, bet apstājāmies. Tas gan nebūt nenozīmē, ka apstājāmies pilnībā tukšgaitā. Koncertzāles komandai tas bija izaicinājums domāt citādāk – kā nepazaudēt sevi, kā atgādināt, ka mēs šeit esam, ka darbojamies," uz pirmajiem trim koncertzāles "Latvija" darbības gadiem atskatās SIA "Kurzemes filharmonija" valdes priekšsēdētāja Sigita Migoļa.

Līdz ar jūlija beigās nosvinēto jubileju, koncertzālē "Latvija" ierasti sācies pasākumu mutulis, kas līgani iestiepsies rudens sezonā. Augusta pirmajā nedēļas nogalē Ventspils pilsētas svētku ietvaros gaidāmi divi pasākumi – dāņu perkusiju dueta "Svaneborg Kardyb" un Matīsa Čudara trio nakts dubultkoncerts 5. augustā un itāļu pianista Federiko Albanēzes solo koncerts klavierēm 7. augustā.

"Tāpat šovasar plānos liels notikums – pēc divu gadu pārtraukuma pie mums atgriežas Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) ar savu "Vasarnīcu", tā kā no 19. līdz 21. augustam ventspilniekus un pilsētas viesus gaida intensīva, skaista un dažāda programma kopā ar LNSO, dažādiem solistiem un dažādām programmām," tuvākos plānus ieskicē SIA “Kurzemes filharmonija” kultūras projektu producente Anna Zagorska.
Ventspils pilsētas svētkos uz teātra nama "Jūras vārti" skatuves būs izdzīvojams Rasas Šmites un Raita Šmita mākslas projekts "Atmosfēriskais mežs" – instalāciju, skaņu un gaismas piedzīvojums. 5. un 6. augustā pastaiga virtuālajā mežā iespējama līdz pat pulksten vieniem naktī. Pilsētas svētkos notiks arī vietējās mākslinieces Sarmītes Caunes jubilejas izstādes atklāšana – ventspilnieces darbi "Jūras vārtos" būs skatāmi mēnesi.
Sarežģīts uzdevums un saruna ar skatītāju

Domājot par koncertzāles "Latvija" un teātra nama "Jūras vārti" piedāvājumu, tiek piedomāts arī par skatītāja izglītošanu, sarūpējot kaut ko jaunu, neredzētu un parādot pasaules tendences.

SIA “Kurzemes filharmonija” valdes priekšsēdētāja Sigita Migoļa. Foto: privātais arhīvs

"Protams, viens no galvenajiem uzdevumiem mums ir piedāvāt profesionālo mākslu. Jau sākotnēji mūsu mērķis koncertzālē bija ne tikai parādīt dažādas programmas, bet arī veidot tās uz vietas – gan sadarbībā ar Ventspils un Latvijas labākajiem māksliniekiem, gan, protams, arī ar ārzemju māksliniekiem. Jāsaka paldies koncertzāles mākslinieciskajam vadītājam Mikam Magonem, kurš ietur šo līniju, un gadā pāris reižu ir speciāli veidotas programmas, kas tikai vienreiz tiek rādītas koncertzālē "Latvija"," vērtē Migoļa.


"Tāpat vēlamies piedāvāt ne tikai akadēmisko mūziku, bet arī laikmetīgo mūziku, jo pasaule iet uz priekšu un mūzikas ir dažādas. Viennozīmīgi – tas ir grūts uzdevums, bet mēs uzskatām, ka mums tas ir jāpiedāvā. Varbūt, pateicoties tam, ka šeit atbrauc mākslinieks, kura vārdu kāds dzird pirmo reizi, mēs iepazīstam jaunu mūzikas pasaules šķautni un paplašinām savu redzesloku. Protams, kādam tas var patikt, kādam tas var nepatikt, bet tieši tāpēc ir šie dažādie žanri, dažādie mākslinieki un izpildītāji, lai ikvienam ir iespēja izvēlēties," skaidro SIA "Kurzemes filharmonija" valdes priekšsēdētāja.

Ventspils kā kultūras tūrisma galamērķis ir veidojies salīdzinoši nesen, līdz ar to cilvēkam vēl ir jāpierod. Pilsēta ar katru gadu piedāvā arvien vairāk, lai jebkuram tūristam, kurš varbūt ir tikai atbraucis pastaigāt pa mazajām Ventspils ieliņām, apmeklēt Zilā karoga pludmale vai atpūsties Piedzīvojumu parkā, būtu daudz plašākas izvēles iespējas, piemēram, jaunatklātā "Vizium" centra apmeklējums vai pasākums koncertzālē "Latvija".
Sigita Migoļa, SIA "Kurzemes filharmonija" valdes priekšsēdētāja
SIA “Kurzemes filharmonija” kultūras projektu producente Anna Zagorska. Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

"Mēģinot atvest ko jaunu, skatītājs, protams, ir uzmanīgs, tā kā tas katru reizi ir darbiņš – izskaidrot, pastāstīt, kas ir tas jaunais, ko mēs šoreiz esam mēģinājuši atvest. Piemēram, ja runa ir tiešām par kādu laikmetīgāku teātra izrādi vai savdabīgāku formu, piemēram, izrāde pastaigas veidā, tad to tik bieži mēs vēl šeit nepiedzīvojam, bet tieši tāpēc tas ir mūsu darbiņš un mūsu misija – parādīt pēc iespējas plašāku spektru.


Es joprojām gribu pastāvēt uz to, ka izglītošana ir mūsu uzdevums un mums tas kā reģiona kultūras centram ir jādara – nevis jāizvēlas vieglākais ceļš, bet jādomā, kā atvest jaunāko un aktuālāko, kas šobrīd Latvijā un arī, protams, pasaulē notiek. Un tas, protams, prasa daudz lielākas pūles – tā ir saruna ar skatītāju, bet mēs ceram, ka skatītāji mūs sadzird un saprot," vērtē Zagorska.

Ļoti gribas aicināt ikvienu skatītāju iekāpt nezināmos ūdeņos un ļauties tam, ko nezini vai neesi dzirdējis ierastajā radio, jo viss, kas šeit notiek, manuprāt, ir tiešām ļoti vērtīgs un laikmetu apliecinošs. Tie ir profesionāli mākslinieki, mākslinieki ar lielo burtu, kuri katram cilvēkam iedod kādu ļoti svarīgu atziņu par sevi un pasauli apkārt.
Anna Zagorska, SIA “Kurzemes filharmonija” kultūras projektu producente
Visu iespēju okeāns – Ventspils mūzikas vidusskola
Koncertzāles "Latvija" namā par nebeidzamu dzīvību, kustību un skaņu rūpējas arī Ventspils mūzikas vidusskola – mācību iestāde ar savu ļoti īpašu auru, profesionāliem pedagogiem, radošu un vienmēr attīstībā esošu vidi un iespēju saņemt pilnvērtīgu vidējo izglītību, kas ļaus nākotnē izvēlēties ne tikai mūzikas ceļu, bet droši doties citu nozaru iekarošanā.

Ventspils mūzikas vidusskolas direktora vietnieks radošajā darbā Jēkabs Macpans novērojis interesantu fenomenu: pēdējo gadu laikā ļoti mainījusies proporcija starp audzēkņiem no citām Latvijas pilsētām un no Ventspils – ja agrāk vietējie bijuši izteiktā mazākumā, tad tagad lielākā daļa audzēkņu ir ventspilnieki. Viņš to skaidro gan ar jaunajām vidusskolas telpām koncertzālē "Latvija", gan laikmetam atbilstošu paradigmu un vecāku domāšanas maiņu, gan to, ka izglītības sistēmā ir ienākusi jauna un spēcīga pedagogu paaudze ar citu pieeju, kas bērnu pašu mudina izvēlēties dzīvi saistīt ar mūziku.
Ventspils mūzikas vidusskolas direktora vietnieks radošajā darbā Jēkabs Macpans . Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

"Mācības mūzikas vidusskolā paver iespēju domāt citādāk. Te nekas neapstājas – darba laiks ir līdz deviņiem vakarā, un tu ej uz kopmītnēm kopā ar dežurantu pēc darba laika beigām. Tas cikls nekad nebeidzas, un katrā audzēknī veidojas pārliecība – tu izvēlējies šo ceļu, tev ir dotas telpas, fantastiski pedagogi, savs instruments un apziņa un tev ir jāpiepilda savs sapnis. Šī ir vieta, kur šie sapņi tiek piepildīti – es uzskatu, ka katram, kurš šeit mācās, ir iespēja kļūt par labāko sevis variantu. Pat, ja viņš neizvēlēsies profesionālo skatuvi.


Tas domāšanas veids un socializācija mūziķu vidū padara pasaules redzeslauku daudz, daudz plašāku – tas kļūst par milzīgu okeānu, kurā nav robežu nedz dziļumā, nedz platumā un caurredzamībā, nedz visā pārējā skaistumā," vērtē Macpans.

Šeit nekā netrūkst – šeit ir tikai jādara.
Jēkabs Macpans, Ventspils mūzikas vidusskolas direktora vietnieks radošajā darbā
Jauniešiem mācības Ventspils mūzikas vidusskolā nozīmē ne tikai iespēju būt klātesošiem pasākumiem piesātinātā vidē, iepazīt daudzveidīgu piedāvājumu, redzēt mijiedarbību starp mūziķi un producentu, bet arī pašiem kāpt uz skatuves vai praktizēt citas mācību laikā iegūtās zināšanas. "Tā ir tiešām laba iespēja tiem jauniešiem, kuri šeit apgūst, piemēram, skaņu režiju vai gaismošanu. Viņiem ir iespēja praktizēt tiešām labā zālē, un, ja viņi ir centīgi un talantīgi, tad viņiem pilnīgi noteikti ir iespējas attīstīties un turpināt savu karjeru šeit," plašās iespējas ieskicē Zagorska, neslēpjot – dažreiz tas, ka papildspēki – jaunie pianisti, vokālisti, džeza nodaļas jaunieši un citi – meklējami turpat blakus, ir pat izglābis kādu koncertu.
Projekta ''Iepazīsti Ventspili vietējo acīm"' veidotāji: saturs – Kristīne Melne, foto – Kārlis Dambrāns, video – Patriks Pauls Briķis, dizains – Inga Čujevska, izstrāde – Emīls Cinītis, projekta vadītāja – Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte – Liene Lacberga, aģentūru grupas vadītāja – Kristīne Brahmane.

Projektā izmantoti Montas Blāzes, Renāra Boļšēvica, Elīnas Emares, Mārtiņa Dangas un Annas Grudiņinas foto un attēli no Ventspils muzeja arhīva.

Raksta "Iekāpt nezināmos ūdeņos un ļauties. Ventspils kultūras elpa" veidošanā īpašs paldies SIA "Kurzemes filharmonija".

Raksta "Kustību prieks Ventspilī – idejas aktīvām brīvdienām un ikdienai" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas domes Sporta pārvaldei”.

Raksta "Noslēpumainā cirka pasaule Ventspilī: cilvēks-varde un īsts komediants" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.

Raksta "Piedzīvot dienu nākotnē: kas gaida 'Vizium' viesus" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Idejas ideālai vasarai: ko redzēt un piedzīvot Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils Kultūras centram.

Raksta "Slavenākā laiva Latvijas kino un vēstures liecība ar labāko skatu" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.

Raksta "Kur satiekas sports, prieks un ielu kultūra: aktīva dzīvesveida iespējas Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Olimpiskajam centram "Ventspils".

Raksta "Ekskluzīvs ieskats: kā top Ventspils Zinātnes un inovāciju centrs" veidošanā īpašs paldies Ventspils Izglītības pārvaldei.

Raksta "Ventspils zaļā būtība, dabas noteikumi un 200 tūkstoši sīpolpuķu" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Smiltīs pazudusī pilsēta, Melnais sivēns un pasaulslavenais drosminieks Rebels" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.

Raksta "Maģiskā Ventspils vietējo acīm – skaistākie pilsētas skati dažādos rakursos" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Pazemes tunelī, kosmosā un rotaļās: idejas ģimenes brīvdienām Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils Izglītības pārvaldei.

Raksta "Izkustēties Ventspilī: idejas aktīvām un sportiskām brīvdienām" veidošanā īpašs paldies Olimpiskajam centram "Ventspils" un Ventspils pilsētas domes Sporta pārvaldei.

Raksta "Radoši izaicinājumi, augstākās klavieres un skaļākā bibliotēka: Ventspils kā kultūras tūrisma galamērķis" veidošanā īpašs paldies Venstpils pilsētas domes Kultūras centram un SIA "Kurzemes filharmonija".
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.