Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Iepazīsti Ventspili vietējo acīm
Noslēpumainā cirka pasaule Ventspilī: cilvēks-varde un īsts komediants
Iepazīsti Ventspili vietējo acīm
Noslēpumainā cirka pasaule Ventspilī: cilvēks-varde un īsts komediants
"Sanāciet, sanāciet, pirmo reizi Ventspilī, caurbraucot no Somijas uz Parīzi, pasaules slavenais cirks no Bergamo," mūs aicina skanīga balss Ventspils Amatu mājas pagalmā. Tur sastopam Solvitu Bodogu, kuras pavadībā iespējams ielūkoties cirka vēsturē Ventspilī, iepazīties ar atmiņām par noslēpumaino Ventspils cilvēku-vardi un – ne mazāk intriģējoši – pats uz brīdi kļūt par daļu no maģijas apvītās cirka pasaules.
Teksts: Kristīne Melne
Foto: Kārlis Dambrāns, "Delfi", no Amatu mājas un Solvitas Bodogas privātā arhīva
"Es esmu ceļojošs komediants, kurš ir stāvējis pie ceļojošā cirka "Beztemats" šūpuļa un vedis Latvijā iekšā jaunās cirka vēsmas un pats mācījies dažādās pasaules vietās. Tagad es esmu nokļuvusi šeit, Ventspilī, kur esam izdarījuši vienu ļoti labu lietu – atvērušu Mazo komediantu skolu," ar sevi iepazīstina Solvita.

Komediantu skolā ikviens – gan Amatu mājā, gan izbraukumos – var uzzināt vairāk par komediantu un cirka vēsturi un apgūt dažādas komediantu pamatprasmes: pārbaudīt savu līdzsvara izjūtu, izmēģināt spēkus ar kādu acis maldinošu triku, žonglēt un darīt citas lietas, ko ikdienā pat neiedomājamies, ka protam.
"Senos laikos komediants bija viss: leļļu meistars, marionešu vadītājs, dziedātājs, akrobāts, žonglieris, lāču dīdītājs. Būtībā – tas bija cilvēks, kurš bija citādāks nekā lielākā daļa cilvēku un kuram patika izklaidēt ar tām prasmēm, kas nebija lielākajai daļai sabiedrības. Komedianti ir gājuši cauri gadsimtiem, bet tas vārds ir aizmirsies – tā vietā nācis multimākslinieks, kurš var žonglēt, pūst trompeti un darīt daudz citu lietu. Mūsdienās tas ir laikmetīgais cirks, kur darbojas universāli mākslinieki universālās izrādēs ar dažādiem žanru sajaukumiem," skaidro Solvita.

Komediantu skolas izveide Ventspilī nav nejauša – papētot cirka vēsturi, Solvita atklājusi daudz interesantu stāstu.

"Latvija cirka māksliniekiem bija tranzīta valsts, piemēram, virzoties no vienas turīgas Rietumvalsts uz citu. Te cauri ir gājuši tādi mākslinieki, par kuriem latvietis pat nevar iedomāties, ka tāda līmeņa mākslinieku ir varējis, piemēram, Kolkas ragā redzēt," stāsta Mazo komediantu skolas vadītāja.
Mūsdienās šķiet, ka Ventspilij nav nekāda sakara ar cirku, bet, kad papēta, atklājas, ka savulaik te, piemēram, ir četrās vietā būvēti pagaidu cirki. Tā kā – cirks Ventspilī ir bijis, un vēl aizvien ir dzīvi stāsti par to.
Solvita Bodoga, komediants
Eiropas zvaigzne - cilvēks-varde "Ferry"
Ar Ventspili saistās kāds neparasts dzīvesstāsts, kas vilinās tos, kurus interesē ceļojošo cirku un to varoņu gaitas. Ventspilī ir dzimis un audzis cilvēks-varde jeb cirka mākslinieks Nikolajs Rutkovskis, kurš guvis slavu Eiropā.

"Viņš bija "cilvēks bez kauliem" – kārtīgs vīrietis ap 1,80 m, kurš varēja kājas aizlikt aiz galvas vai ielīst mazā 50x52 cm mazā kastītē. Nebija tā, ka viņš uzreiz piedzima slavens un jau piecu gadu vecumā gāja manēžā. Nē, viņš strādāja ar sevi un attīstīja dabas doto talantu. Attīstot savu talantu, tas arī kļūst par pasaules cienītu talantu, un Nikolaja Rutkovska vārds cirka pasaules vēsturē ir ierakstīts ja ne zelta, tad sudraba burtiem," par neparasto mākslinieku, kura radinieki vēl aizvien dzīvo Ventspilī, stāsta Solvita.
Nikolajs ir dzimis Ventspilī 1906. gadā dzelzceļnieka ģimenē, bet no kuplā bērnu pulciņa – ģimenē bijuši astoņi bērni – tikai viņš dzīvi saistījis ar cirku. Uz profesionālās skatuves viņš kāpis apmēram 16 gadu vecumā pirmo reizi, un, kā Nikolajs pats vēlāk stāstījis intervijās, tas noticis Rīgas kinoteātros. Savu vizuālo tēlu un priekšnesumu koncepciju "cilvēks-varde" līdz ar trikiem un kostīmu viņš atradis diezgan ātri, bet skatuves vārds "Ferry" atnācis vēlāk. Ar saviem neparastajiem akrobātikas trikiem viņš gan izbraukājis neskaitāmas pasaules malas, gan strādājis Rīgā, bet 1944. gadā Nikolajs kopā ar sievu un skatuves partneri Klāru (tobrīd abi strādā Rīgas cirkā) dodas bēgļu gaitās, par patstāvīgu dzīvesvietu izvēloties Hamburgu un vēlāk turpinot ar saviem priekšnesumiem apceļot Eiropu. Šajā laikā arī viņš izvēlas skatuves vārdu Ferry.

Profesionālo darbību mākslinieks beidzis 60 gadu vecumā, lai gan, kā pats stāstījis intervijās, vēlējies to darīt jau agrāk. Mūžībā devies Vācijā 1994. gadā.
Pēc Kurzemes labumiem un izaicinājums ar "mekliņu"
Azartiskākie un zinātkārākie Amatu mājas viesi tur var ne tikai iepazīt cirka pasauli, bet arī izmēģināt spēkus "Mekliņu" spēlē. Ko tas nozīmē? Katrs spēlētājs saņem spēles karti ar norādēm, pēc kurām jāatmin priekšmeti un tie arī jāatrod. "Tā ir lieliska izklaide vismaz pusstundas garumā. Cilvēki ieiet azartā, jo tā tomēr ir sacensība. Īpaši aizraujoši tas ir ģimenēm ar bērniem, kuri grib visu zināt un uzvarēt," aicina Amatu mājas vadītāja Inguna Heinrihsone.
Amatu māja šovasar sarūpējusi vēl kādu iemeslu doties uz Ventspili – 30. jūlijā ar Amatnieku festivālu tā svinēs savu 15 gadu jubileju. Tur varēs gan iegādāties amatnieku un mākslinieku darbu, gan darboties dažādās darbnīcās.
Izklaides būs dažnedažādām gaumēm – notiks podnieku sacensības, savām rokām varēs izmēģināt dažādus amatus, būs muzikāli priekšnesumi, festivāla dalībnieku gājiens, un, protams, neiztiks arī bez baudījuma garšas kārpiņām.
Šajos svētkos mēs vēlamies godināt Kurzemes amatniekus un māksliniekus, un arī programma ir veidota tā, lai parādītu ventspilniekiem un pilsētas viesiem talantu un prasmju daudzveidību.
Inguna Heinrihsone, Amatu mājas vadītāja
Projekta ''Iepazīsti Ventspili vietējo acīm"' veidotāji: saturs – Kristīne Melne, foto – Kārlis Dambrāns, video – Patriks Pauls Briķis, dizains – Inga Čujevska, izstrāde – Emīls Cinītis, projekta vadītāja – Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte – Liene Lacberga, aģentūru grupas vadītāja – Kristīne Brahmane.

Projektā izmantoti Montas Blāzes, Renāra Boļšēvica, Elīnas Emares, Mārtiņa Dangas un Annas Grudiņinas foto un attēli no Ventspils muzeja arhīva.

Raksta "Iziet ārpus klases: mācību tūrisma iespējas Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils Izglītības pārvaldei.

Raksta "Iekāpt nezināmos ūdeņos un ļauties. Ventspils kultūras elpa" veidošanā īpašs paldies SIA "Kurzemes filharmonija".

Raksta "Kustību prieks Ventspilī – idejas aktīvām brīvdienām un ikdienai" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas domes Sporta pārvaldei.

Raksta "Noslēpumainā cirka pasaule Ventspilī: cilvēks-varde un īsts komediants" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.

Raksta "Piedzīvot dienu nākotnē: kas gaida 'Vizium' viesus" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Idejas ideālai vasarai: ko redzēt un piedzīvot Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils Kultūras centram.

Raksta "Kā skan Ventspils? Konkurēt ar galvaspilsētas pārsātinājumu" veidošanā īpašs paldies SIA "Kurzemes filharmonija".

Raksta "Kopā būšanas prieks: Ventspils bagātīgā kultūras dzīve" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas domes Kultūras centram.

Raksta "Pietrūkst laimes hormonu? Idejas enerģijas uzlādei Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas domes Sporta pārvaldei.

Raksta "Slavenākā laiva Latvijas kino un vēstures liecība ar labāko skatu" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.

Raksta "Kur satiekas sports, prieks un ielu kultūra: aktīva dzīvesveida iespējas Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Olimpiskajam centram "Ventspils".

Raksta "Ekskluzīvs ieskats: kā top Ventspils Zinātnes un inovāciju centrs" veidošanā īpašs paldies Ventspils Izglītības pārvaldei.

Raksta "Ventspils zaļā būtība, dabas noteikumi un 200 tūkstoši sīpolpuķu" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Atmiņām un garšas kārpiņām – ko pārvest mājās no Ventspils" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.

Raksta "Izvēdināt galvu. Idejas zaļām brīvdienām Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Radoši izaicinājumi, augstākās klavieres un skaļākā bibliotēka: Ventspils kā kultūras tūrisma galamērķis" veidošanā īpašs paldies Venstpils pilsētas domes Kultūras centram un SIA "Kurzemes filharmonija".

Raksta "Izkustēties Ventspilī: idejas aktīvām un sportiskām brīvdienām" veidošanā īpašs paldies Olimpiskajam centram "Ventspils" un Ventspils pilsētas domes Sporta pārvaldei.

Raksta "Pazemes tunelī, kosmosā un rotaļās: idejas ģimenes brīvdienām Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils Izglītības pārvaldei.

Raksta "Maģiskā Ventspils vietējo acīm – skaistākie pilsētas skati dažādos rakursos" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Smiltīs pazudusī pilsēta, Melnais sivēns un pasaulslavenais drosminieks Rebels" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.