Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Iepazīsti Ventspili vietējo acīm
Pietrūkst laimes hormonu? Idejas enerģijas uzlādei Ventspilī
Termometra stabiņam un mūsu noskaņojumam pamazām ieslīdot "rudens režīmā", īpaši svarīgi ir atcerēties, – kustība un svaigs gaiss ir tas, kas ļauj justies labi un stiprina mūs gan fiziski, gan emocionāli. Pavisam labā ziņa – fiziskās aktivitātes brīvdabā ir bez maksas un pieejamas jebkurā diennakts laikā. Kāpēc gan nedoties uz Ventspili kārtīgi saelpoties mežu, jūru un jaunus iespaidus?
Teksts: Kristīne Melne
Foto: Kārlis Dambrāns
Video: Patriks Pauls Briķis
Ja šķiet, ka visi interesantie tūrisma objekti Latvijā jau apskatīti un visas dabas takas izstaigātas, bet garāks atvaļinājums ārzemēs nav iespējams, Ventspils ir laba izvēle īsām, bet piesātinātām brīvdienām. Tur vienviet atrodams gandrīz viss – jūra ar lielisku pludmali, spēcinošs priežu mežu gaiss, muzeji un omulīgas ēstuves, pasākumi un dažādas atrakcijas lieliem un maziem, parki un burvīgas vecpilsētas ieliņas, ko izpētīt ar kājām vai velosipēdu.
Atrast savu kustību
Gan ventspilnieki, gan pilsētas viesi bieži vien uzsver, – Ventspils aicina kustēties! Gan tad, ja vēlies trenēties nopietni, gan tad, ja gluži vienkārši vēlies savā ikdienā ieviest nedaudz vairāk kustību, iespēju Ventspilī ir daudz. Pastaigas, nūjošana vai skriešana pilsētas zaļajās zonās, skeitparks, jūra un ezers vēlīnām peldēm izturīgākajiem, āra trenažieri, kas ir vienkārši un intuitīvi saprotami un bez ierobežojumiem pieejami jebkurā diennakts laikā, velobraucieni, kas ļauj ne tikai kārtīgi izkustēties, bet arī iepazīt pilsētu – tā ir tikai daļa no plašā piedāvājuma, kas pieejama ikvienam.
Uz Ventspili pēc laimes hormoniem
Īsts enerģijas lādiņš un dzīvs piemērs tam, kā ar kustību mainīt savu dzīvi un iedvesmot pārmaiņām citus, ir Andris Valerts, kurš pirms 15 gadiem atgriezies Ventspilī. "Es skrienu, braucu ar velosipēdu, eju pārgājienos un ceļoju. Tā mēs tiekam pie laimes hormoniem, kuru dēļ ir vērts dzīvot," savas enerģijas noslēpumu ieskicē Andris.
Aktīvā dzīvesveida entuziasts atceras, ka pirms 15 gadiem, vēl dzīvojot galvaspilsētā un cīnoties ar dažādām veselības problēmām, kāda ārste viņam ieteikusies izģērbties, paraudzīties spogulī un atbildēt sev uz jautājumu – vai šāds viņš var patikt savai sievai? Tas arī bijis brīdis, kad Andris nolēmis pievērsties sportam. Šis lēmums mainījis viņa dzīvi – kilogrami pamazām kusuši un dzīvesprieks audzis.

Vēlāk arī pats kļuvis par treneri, 2009. gadā izveidojis Ventspils Maratona klubu, kas rīko gan dažādus pasākumus, gan koptreniņus, un ar savu piemēru iedvesmo un mudina citus kustēties un dzīvot veselīgāk.

"Ja kāds stāsta par veselīgu uzturu, un pats neizskatās veselīgi, baigi negribas klausīties. Es varu parādīt bildes no laikiem, kad biju liels. Visi smejas, ka tas neesmu es, bet brālis vai kāds cits, bet tas esmu es. Ar savu piemēru vislabāk varu parādīt, cik daudz var sasniegt un kā būt visu laiku smaidīgam un laimīgam," atzīst Andris, uzsverot, – Ventspilī ir tik daudz vietu, kur būt aktīvam, ka dažreiz ir pat grūti izvēlēties.
Mums ir veloceliņi, mums ir parki, mums ir daudz vietu, kur skriet. Mēs varam skriet dažādās vidēs – gan mežā, gan pludmalē. Kad 2007. gadā sāku trenēties, bija izaicinājums Ventspilī noskriet 20 kilometrus, bet tagad viss ir ļoti labi sakārtots sportiskām aktivitātēm. Kad es taisu treniņus, izaicinājums ir izvēlēties, kur to darīt, jo vietu ir tik daudz.
Andris Valerts, Ventspils Maratona kluba dibinātājs un aktīva dzīvesveida entuziasts
Andris arī novērojis, ka Covid-19 ierobežojumi mudinājuši ventspilniekus pievērsties aktīvākam dzīvesveidam – krīzes apstākļi liek mainīties: "Šajā ziemā es uzsāku organizēt pārgājienus, un cilvēki pavilkās. Mēs visi sēdējām mājās, kulinārijas grāmatas priekšā, cepām un ēdām, un cilvēki juta nepieciešamību doties ārā un pastaigāties. Krīze ir vilcējs."

Sportiska dzīvesveida cienītāji šoruden īpaši Ventspilī tiek gaidīti Latvijas valsts svētkos. "18. novembrī notiks Latvijas kontūras skrējiens –10 kilometrus skriesim, 20 kilometrus brauksim ar riteņiem," aicina Ventspils Maratona kluba vadītājs.
Atklāj citādu pilsētu
Kur tad doties, ja vēlies kustēties? Populārākās vietas, ko iecienījuši gan ventspilnieki, gan pilsētas viesi, ir Jūrmalas parks, Reņķa dārzs, pludmale, Ostas ielas promenāde, Būšnieku ezera taka, Piejūras brīvdabas muzejs, bet tāpat interesantus pastaigu vai velo maršrutu objektus var atrast citviet pilsētā.
Pastaigu vai velobrauciena maršrutā noteikti iesakām iekļaut Ostgalu, kas sniegs citādas Ventspils sajūtu. Tā ir pilsētas daļa, kuras pirmsākumi meklējami 19. gadsimta vidū pēc Krievijas valdības aicinājuma apkārtnes zemniekiem apmesties uz dzīvi kāpu joslā, lai novērstu pilsētas aizputināšanu ar smiltīm. Šodien Ostgalā valda rimta un romantiska noskaņa ar bruģētām ieliņām un 19. gadsimta koka apbūvi, kas priecēs gan klusu pastaigu tīkotājus, gan skaistu "Instagram" kadru medniekus.
Ventspilī pašlaik kopā ir izbūvēti jau vairāk nekā 65 km veloceliņu, un tas ir lielisks veids, kā aplūkot iecienītākos tūrisma objektus pilsētā. Saģērbies laikapstākļiem atbilstošā apģērbā, sēdies uz velosipēda un laid piedzīvojumā!
Ja esi pilsētas viesis, te meklē velosipēdu īres iespējas
Saules enerģijai pa pēdām
Aizvadītā vasara mūs lutināja ar laikapstākļiem, kādus Latvijā bieži negadās piedzīvot. Tomēr vasara vienmēr ir par īsu, un pat tie, kuri lielajā tveicē elsa un pūta, ir spiesti atzīt – drūmajam rudenim vēl neesam gatavi. Lai vēl mazliet uzladētu baterijas ar saules enerģiju, iesakām kādu rītu pamosties ļoti laicīgi un doties skatīties saullēktu. Izpēti laika prognozes, izvēlies rītu, kad sola sauli, vakarā sagatavo maizītes, no rīta piepildi termosu ar karstu dzērienu un aidā - piedzīvojums tevi gaida. To droši var darīt arī darbadienā, tādējādi dienu iesākot atmiņā paliekoši, bet, ja esi devies brīvdienās uz Ventspili, nepaslinko un piecelies dažas stundas ātrāk – cīņa ar silto segu un spilvenu nebūs viegla, bet mēs garantējam, ka katrs saullēkta maģijas piepildītais mirklis būs tā vērts.
Protams, vislabāk saullēktu sagaidīt pie ūdens – Ventspils pludmale un Staldzenes stāvkrasts vilināt vilina, un, ja saulrieta vērošana no Dienvidu mola vai Ostas ielas promenādes jau izbaudīta, vienmēr šeit ir vērts atgriezties uz saullēkta stundu. Tāpat skaistu skatu un jaunu sajūtu medībās var doties uz Būšnieku ezeru, lai baudītu rīta migliņas izklīšanu pār ūdens klāju vai spirdzinošā rīta dzestrumā izstaigātu ezera dabas taku, kur aktīvā dzīvesveida piekritējus noteikti iepriecinās 10 vingrošanas stendi visām vecuma grupām. Šajā pavasarī Būšnieku ezera dabas takā mājvietu radušas septiņu zivju sugu koka figūras un uzstādīts taktilais informatīvais stends par takas iemītniekiem un tuvumā esošajām aktivitātēm.
Atvasarai piestāvēs arī pikniks kādā no Ventspils labiekārtotajām atpūtas vietām. Rudenīgie laikapstākļi nav šķērslis dzīves svinēšanai – galvenais nodrošināties ar laikapstākļiem atbilstošu apģērbu un siltajiem dzērieniem.
Iepazīsti Ventspili vietējo acīm
Tests: pārbaudi, cik labi tu pazīsti Ventspili?
Aplūko attēlu un izvēlies atbildi!
Foto: Kārlis Dambrāns
Sākt testu
Kur slēpjas šie varoņi?
Tālāk
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
Kur ved šīs kāpnes?
Tālāk
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
Kur meklēt šādu skatu?
Tālāk
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
Kur meklējami šie koka iemītnieki?
Tālāk
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
No kurienes paveras šis skats?
Tālāk
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
Kas šī par ēku?
Tālāk
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
No kurienes uz Piejūras brīvdabas muzeja atceļojušas šīs vējdzirnavas?
Tālāk
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
Kur Ventspilī iespējams izbaudīt 19. gadsimta skolas noskaņu?
Tālāk
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
Kur, paceļot galvu, paveras šis skats?
Tālāk
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
Kur notverts šis saulriets?
Tālāk
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
Ventspils tevi vēl var pārsteigt!
Tev noteikti vēl ir daudz vietu, ko atklāt Ventspilī – ieplāno brīvdienas un dodies piedzīvojumos!
Pildīt vēlreiz
Tu pazīsti Ventspili, bet arī tevi vēl gaida jaunatklājumi.
Ja esi iepazinis populārākās tūrisma vietas, tagad ir īstais laiks doties pilsētas slēpto pērļu un stāstu meklējumos.
Pildīt vēlreiz
Apsveicam, tu Ventspili pazīsti kā savu kabatu.
Ventspilnieks vai vērīgs pilsētas viesis, bet tavas zināšanas ir pārsteidzošas. Ieplāno nākamo pastaigu, lai iepazītu pilsētu vēl labāk.
Pildīt vēlreiz

Lasi vēl

Projekta ''Iepazīsti Ventspili vietējo acīm"' veidotāji: saturs – Kristīne Melne, foto – Kārlis Dambrāns, video – Patriks Pauls Briķis, dizains – Inga Čujevska, izstrāde – Emīls Cinītis, projekta vadītāja – Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte – Liene Lacberga, aģentūru grupas vadītāja – Kristīne Brahmane.

Projektā izmantoti Montas Blāzes, Renāra Boļšēvica, Elīnas Emares, Mārtiņa Dangas un Annas Grudiņinas foto un attēli no Ventspils muzeja arhīva.

Raksta "Iziet ārpus klases: mācību tūrisma iespējas Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils Izglītības pārvaldei.

Raksta "Iekāpt nezināmos ūdeņos un ļauties. Ventspils kultūras elpa" veidošanā īpašs paldies SIA "Kurzemes filharmonija".

Raksta "Kustību prieks Ventspilī – idejas aktīvām brīvdienām un ikdienai" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas domes Sporta pārvaldei.

Raksta "Noslēpumainā cirka pasaule Ventspilī: cilvēks-varde un īsts komediants" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.

Raksta "Piedzīvot dienu nākotnē: kas gaida 'Vizium' viesus" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Idejas ideālai vasarai: ko redzēt un piedzīvot Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils Kultūras centram.

Raksta "Kā skan Ventspils? Konkurēt ar galvaspilsētas pārsātinājumu" veidošanā īpašs paldies SIA "Kurzemes filharmonija".

Raksta "Kopā būšanas prieks: Ventspils bagātīgā kultūras dzīve" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas domes Kultūras centram.

Raksta "Pietrūkst laimes hormonu? Idejas enerģijas uzlādei Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas domes Sporta pārvaldei.

Raksta "Slavenākā laiva Latvijas kino un vēstures liecība ar labāko skatu" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.

Raksta "Kur satiekas sports, prieks un ielu kultūra: aktīva dzīvesveida iespējas Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Olimpiskajam centram "Ventspils".

Raksta "Ekskluzīvs ieskats: kā top Ventspils Zinātnes un inovāciju centrs" veidošanā īpašs paldies Ventspils Izglītības pārvaldei.

Raksta "Ventspils zaļā būtība, dabas noteikumi un 200 tūkstoši sīpolpuķu" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Atmiņām un garšas kārpiņām – ko pārvest mājās no Ventspils" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.

Raksta "Izvēdināt galvu. Idejas zaļām brīvdienām Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Radoši izaicinājumi, augstākās klavieres un skaļākā bibliotēka: Ventspils kā kultūras tūrisma galamērķis" veidošanā īpašs paldies Venstpils pilsētas domes Kultūras centram un SIA "Kurzemes filharmonija".

Raksta "Izkustēties Ventspilī: idejas aktīvām un sportiskām brīvdienām" veidošanā īpašs paldies Olimpiskajam centram "Ventspils" un Ventspils pilsētas domes Sporta pārvaldei.

Raksta "Pazemes tunelī, kosmosā un rotaļās: idejas ģimenes brīvdienām Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils Izglītības pārvaldei.

Raksta "Maģiskā Ventspils vietējo acīm – skaistākie pilsētas skati dažādos rakursos" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Smiltīs pazudusī pilsēta, Melnais sivēns un pasaulslavenais drosminieks Rebels" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.