Aicina uz sezonas atklāšanu Brīvdabas muzejā
Foto: Vēsturniece Eva Liepiņa pie Vidzemes podnieka darbnīcas-cepļa "Čipati". Foto no muzeja arhīva

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz vasaras sezonas atklāšanu 1. maijā no pulksten 10 līdz 14. Arī šogad muzejā pēc garā ziemas miega apmeklētājiem tiek atvērtas ēkas, sētās atgriežas rosīgie amatnieki, dārzus sāk piepildīt pirmie asniņi un ziedi, bet mežus putnu treļļi, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja pārstāve Harita Maniņa.

Šajā vasarā īpaši tiks godināts Vidzemes podnieka darbnīcu-cepli "Čipati", kas šogad svin savu piecdesmit gadu jubileju jaunajās mājās – Brīvdabas muzejā. Vasaras sezonas atklāšanā "Čipatos" lieliem un maziem būs iespēja ne tikai doties izzinošā ekskursijā par latviešu podnieka dzīvi 19. gadsimtā, bet iemēģināt arī roku radošās meistarklasēs īstā podnieka darbnīcā. Svētku laikā nesnaudīs arī cepļa kaimiņmājas – viesi varēs ciemoties pie audējas un ratiņdreimaņa, izzināt, kā senāk tika mazgāta un velēta veļa, un uzdziedāt kopā ar folkloras kopu.

Pasākuma atklāšanai un keramiķes Baibas Dumpes un vēsturnieces Evas Liepiņas ievadvārdiem pulksten 11 sekos Lejasciema folkloras kopas "Smaržo siens" muzikālā uzstāšanās, savukārt pulksten 12 visiem interesentiem būs iespēja doties ekskursijā uz Vidzemes podnieka darbnīcu un uzzināt vairāk par šo vēsturisko ēku cauri laikiem. 19. gadsimta 70. gados celtajā darbnīcā "Čipati" savulaik ir darbojies izcilais Lejasciema podnieks Gustavs Ozoliņš, kurš šobrīd ir pazīstams ar īpašajām trauku rotāšanas tehnikām, kurās roku varēs izmēģināt arī katrs svētku viesis. Drosmīgākajiem interesentiem būs iespēja arī ielūkoties ceplī, kas izmūrēts zem darbnīcas grīdas un ir raksturīgs tieši Vidzemei.

Aicina uz sezonas atklāšanu Brīvdabas muzejā
Foto: Vidzemes podnieka darbnīca-ceplis "Čipati". Foto no muzeja arhīva

No pulksten 10 līdz 14 apmeklētāji radošajās meistardarbnīcās podnieka darbnīcā-ceplī varēs ne tikai veidot svilpauniekus un rotaļlietas no māla, bet izmēģināt arī kājminamo ripu, kāda tā bijusi laikā, kad "Čipatos" vēl darbojies amata meistars Ozoliņš. Šajās meistardarbnīcās izgatavotie māla trauciņi un veidojumi tiks izdedzināti 17. un 18. maijā īstā malkas ceplī un būs pieejami ņemšanai līdzi uz mājām. Kad podnieka zinības būs apgūtas, svētku viesi varēs izciemoties arī tuvākajā apkārtnē esošajās zemnieku-amatnieku sētās, kur notiks veļas mazgāšanas un velēšanas demonstrējumi un darbosies ratiņdreimanis un audēja.

Sezonas atklāšanai tuvojoties noslēgumam, aktīvākie svinētāji pulksten 13.15 tiks aicināti uz Lejasciema folkloras kopas uzstāšanās otro daļu.

Pie muzeja pieejama bezmaksas autostāvvieta. Mājdzīvniekus šoreiz vajadzētu atstāt mājās.

Pirmsskolas vecuma bērniem ieeja muzejā ir bez maksas. Ģimenes biļete (1 līdz 2 pieaugušie + 1 līdz 4 bērni līdz 18 gadu vecumam) 8,50 eiro. Ieejas maksa skolēniem 1,40 eiro, pilna laika studentiem 2 eiro, pensionāriem 2,50 eiro, pieaugušajiem 4 eiro.

Ieeja pasākumā no muzeja galvenās ieejas – Brīvdabas ielas 21. Muzejs apmeklētājiem būs atvērts no pulksten 10 līdz 20.

Source

Tūrismagids

Tags

Brīvdabas muzejs Ģimene Muzejs Vasara
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form