Aizkrauklē atklāta iespaidīga pastāvīgā ekspozīcija 'Padomju gadi'
Foto: Publicitātes attēli

Svinot Latvijas simtgadi, atklāta Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja ekspozīcija "Padomju gadi" – plašākā 20. gadsimta 50.80. gadu kultūrvēsturiskajam mantojumam veltītā ekspozīcija Baltijā. Tā būs skatāma trīs stāvos jeb 1060 kvadrātmetru platībā.

Aizkraukle jeb padomju laikos dēvētā Stučka ir viena no jaunākajām Latvijas pilsētām. Tā radās 20. gadsimta 60. gados kā celtnieku ciemats, saistīts ar Pļaviņu HES celtniecību. Stučka asociējas ar tipisku padomju laika telpu. Likumsakarīgi, ka tieši Aizkrauklē padomju gados celtajā kultūras nama ēkā ilgi plānota un vairāku gadu laikā tapusi šim vēstures periodam veltīta ekspozīcija.

2016. gadā Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejs uzsāka apjomīgo projektu: pastāvīgās ekspozīcijas "Padomju gadi" izveidošanu trīs stāvos. 2017. gadā tika pabeigta 1. kārtas realizācija, kas ir ieguvusi plašu sabiedrības atzinību. Otrās kārtas izveide noslēgta 2018. gada novembrī, līdz ar to pilnībā pabeidzot ekspozīciju un atklājot to 16. novembrī.

Ekspozīcijas mērķis ir parādīt padomju cilvēka dzīvi tās daudzpusībā: visu dzīves pušu ideoloģizāciju, sadzīvi, darbu un atpūtu, izglītību un kultūru. Atsevišķas ekspozīcijas daļas veltītas Pļaviņu HES un Aizkraukles pilsētas tapšanas vēsturei.

Aizkrauklē atklāta iespaidīga pastāvīgā ekspozīcija 'Padomju gadi'
Foto: Publicitātes attēli

Ēkā atrodas liela skatītāju zāle, kurā paredzēts rādīt padomju laika dokumentālās un mākslas filmas, un, protams, multfilmas. Visur ekspozīcijā redzami arī padomju laikā radīti mākslas darbi. Centrālās telpas otrā stāva galerijā skatāmi izcili padomju laika glezniecības paraugi. Savukārt pirmajā stāvā eksponētas padomju laika automašīnas – tās ik reizi izraisa apmeklētāju interesi un sajūsmu.

Atsevišķi iekārtota bibliotēka – Sarkanais stūrītis. Tajā var iepazīt politinformāciju materiālus, padomju laikā izdotās grāmatas, žurnālus.

Aizkrauklē atklāta iespaidīga pastāvīgā ekspozīcija 'Padomju gadi'
Foto: Publicitātes attēli

Ekspozīcijā atrodami arī interjera elementi, proti, mēbeles un sadzīves priekšmeti, trauki, tekstilijas un elektroierīces. Vesela siena veltīta TV un radio aparatūrai. Eksponēti pirmo izlaidumu televizori, radiotranslācijas aparāti, apskatāmi Rīgas radiorūpnīcā ražotā radiola "Rigonda", tranzistori "Spīdola", "Selga", "Tūrists", skaņuplašu atskaņotājs, plates ar dažādu gadu populāro vietējo un ārzemju mūziku. Lenšu magnetafons, diapozitīvu aparāti un diapozitīvi.

Aizkrauklē atklāta iespaidīga pastāvīgā ekspozīcija 'Padomju gadi'
Foto: Publicitātes attēli

Virtuves ekspozīcijā skatāmas gan piena un krējuma pudeles, gan atmiņā paliekošie iepirkuma tīkliņi. Protams, arī kafijas dzirnaviņas, iepakojumi, tējas un kafijas servīzes.

Turpat arī vannasistabas un tualetes priekšmeti: mazgājamie toveri, veļas mašīna "Rīga" un cita sadzīves tehnika.

Skatāmi arī dzērienu, cigarešu, ziepju un mazgājamo līdzekļu taloni.Partijas funkcionāra kabinetā ir ne tikai iespēja pāršķirstīt Latvijas PSR spēkā esošo likumdošanas aktu hronoloģisko krājumu (1961– 1986), bet arī ielūkoties oriģinālajā "bāriņa" saturā.

Atsevišķas telpas veltītas emigrācijai, padomju gadu represijām, medicīnai, valsts struktūrām (milicija, armija utml.), tūrismam un sportam.

Daudziem apmeklētājiem saistoša noteikti būs kultūrai veltītā ekspozīcija par māksliniecisko pašdarbību Aizkraukles rajonā. Izbrīnu jaunākajai un nostalģiskas atmiņas vecākām paaudzēm izraisīs bērnībai un izglītībai veltītā telpa. Viena no tajā atspoguļotajām tēmām ir ideoloģiskā audzināšana. Skatāmi skolēnu formas tērpi, mācību grāmatas, plakāti, atmiņu klades un atskaites par paveikto darbu kolhozos. Protams, būs arī bērnības stūrītis ar rotaļlietām un citiem mazuļu piederumiem.

Aizkrauklē atklāta iespaidīga pastāvīgā ekspozīcija 'Padomju gadi'
Foto: Publicitātes attēli

Ekspozīcijā skatāmi priekšmeti no Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja, Madonas Vēstures un mākslas muzeja, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja, Daugavas muzeja un Antīko automobiļu kluba fondiem. Muzejā šobrīd skatāma arī izstāde "Divreiz rakstīta grāmata", kas veltīta Andreja Upīša mūža darba – romāna "Zaļā zeme" tapšanai. Izstādi veidojis Andreja Upīša memoriālais muzejs (Memoriālo muzeju apvienība) un dizaina birojs "H2E". Ekspozīcija tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Lauku atbalsta dienesta finansiālu atbalstu.

Ja šādas apskates vietas tev iet pie sirds, vērts iepazīties arī ar šīm vietām, kas tūristus vilina ar padomju laika objektiem.

Source

Tūrismagids

Tags

Aizkraukle
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form