Foto: Alūksnes novada pašvaldības arhīvs
Otrdien, 3. decembrī, Eiropas izcilāko tūrisma galamērķu EDEN ("European Destinations of Excellence") nacionālajā konkursā "Veselības un labjūtes tūrisms 2019" apbalvoti tā uzvarētāji.

Konkursu organizēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), un uzvaras laurus plūca Alūksnes tūrisma informācijas centrs ar pieteikumu "Aizsargājamo ainavu apvidus "Veclaicene"", bet sekotāji ir Vecumnieku novada dome – Dienvidzemgales latviskā eko spa šūpulis, Jūrmalas pilsētas dome – Ķemeru nacionālā parka neskartās dabas pieskāriens, Tukuma tūrisma informācijas centrs – "Jūties labi Tukuma pusē!", kā arī Ventspils pilsētas dome – Ventspils.

Alūksnes tūrisma informācijas centra vadītāja Iveta Veļķere teic tā: "Mēs cenšamies radīt un piedāvāt iespēju brīvdienas pavadīt Veclaicenē, padzīvojot pie dabas un izmantojot labumus, ko piedāvā vietējie amatnieki, ražotāji un pati daba. Tā ir iespēja klusumā sadzirdēt dabu un būt daļai no tās. Vairāku gadu darbs pie Veclaicenes teritorijas attīstīšanas ir vainagojies panākumiem un esam ļoti priecīgi par to!"

LIAA Tūrisma departamenta direktore Inese Šīrava: "Šī gada konkursa tēma rosināja galamērķus parādīt, kā tiek izmantotas vietējās kultūras un dabas bagātības veselības un labjūtes tūrisma piedāvājuma veidošanā. Konkursa žūrija, apmeklējot konkursam pieteiktos galamērķus, iepazinās ar lieliskiem cilvēkiem, kuri dzīvē īsteno brīnišķīgas idejas un rūpējas par mūsu labsajūtu. Konkursa uzvarētājs – Veclaicene – ir fantastiska un pat vietējiem tūristiem vēl maz zināma un atklājama vieta. Veclaicenes stiprā puse žūrijas skatījumā noteikti bija spēja prezentēt šo vietu kā vienotu galamērķi, kurā viens pakalpojums papildina citu, prasmīgi tiek izmatoti vietējie resursi – daba, ainava, vietējie iedzīvotāji, viņu prasmes un radošums, vietējie produkti, tehnoloģijas – tas viss sasaistīts kopā vienotā piedāvājumā, izveidoti arī aktīvā tūrisma maršruti, tostarp, veselības takas."

Šā gada konkursa tēma bija "Veselības un labjūtes tūrisms". Šī konkursa laikā ar terminu "veselības un labjūtes tūrisms" tiek saprasts tāda veida tūrisms, kura galvenais motīvs ir fiziskā un garīgā labsajūta (t.i., sevis palutināšana, joga, meditācija, sporta nodarbības, skaistumkopšanas procedūras, garīgās aktivitātes, uztura un detoksikācijas programmas, talasoterapija), kas tiek nodrošināti ar dažāda veida produktiem un pakalpojumiem (spa, pirtis, brīvā laika pavadīšanas centri, viesnīcas, kūrorti, festivāli, kruīzi, retrīti). Šī definīcija izslēdz "medicīnisko tūrismu", kas ir vērsts uz medicīniskās palīdzības sniegšanu, ieskaitot ķirurģiskos, klīniskos, rehabilitācijas un terapeitiskos pakalpojumus.

Tūrisma galamērķu piedāvājuma novērtēšanas galvenie kritēriji atbilda Latvijas tūrisma attīstības pamatnostādnēm. Uzmanības centrā bija piedāvājuma kvalitāte, ilgtspēja, individualizācija, augsta pievienotā vērtība, tūristu iesaiste un iespēja tūristiem apgūt jaunu pieredzi. Ņemot vērā tūrisma nozares nepieredzēti straujo attīstību mūsdienu sabiedrībā, EDEN projektā ilgtspējas faktors uzskatāms par īpaši svarīgu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!