Atjaunos trīs ievērojamus apskates objektus Daugavas krastos
Foto: Publicitātes foto.

Piektdien, 6. aprīlī, ir noslēgta vienošanās par Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansēta projekta "Kultūras mantojuma saglabāšana un attīstība Daugavas ceļā" īstenošanu. Tā ietvaros jaunu saturu un atjaunotas aprises iegūs trīs spilgti kultūras pieminekļi Daugavas krastos – Krustpils pils, Kokneses pilsdrupas un bijusī sanatorija "Ogre", informē Kultūras ministrijas pārstāve Inita Kabanova.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kopējās projekta izmaksas ir 3, 41 miljoni eiro, t.sk. ERAF finansējums – 1,39 miljoni eiro, savukārt nacionālais publiskais finansējums ir 372 tūkstoši eiro.

Vienošanos ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru parakstīja projekta iesniedzējs – Jēkabpils pilsētas pašvaldība. Tās sadarbības partneri projektā ir Kokneses novada dome un Ogres novada pašvaldība.

Atjaunojot unikālos kultūras pieminekļus un veidojot tajos jaunus pakalpojumus, pašvaldības paredzējušas veicināt reģionālo attīstību, dot jaunas iespējas uzņēmējdarbībai un palielināt tūrisma plūsmu Zemgales reģionā.

Atjaunos trīs ievērojamus apskates objektus Daugavas krastos
Foto: DELFI Aculiecinieks


Krustpils pils celta kā bīskapa pils 13. gadsimtā pēdējā ceturksnī, vēlāk daudzkārt pārbūvēta, un 19. gadsimtā tai izbūvētas modernas muižas saimniecības ēkas un košumdārzs ar strūklaku. Šodien lielākajā daļā telpu joprojām ir padomju mantojuma atstātās pēdas, tāpēc projekta ietvaros ir paredzēts sakārtot pils A korpusu, lai apmeklētājiem atklātu unikālās vēsturiskās celtnes patieso vērtību. Korpusa pirmajā stāvā paredzēts atjaunot 18. gadsimta sienu gleznojumus un izvietot pastāvīgo pilsētas vēstures ekspozīciju, savukārt otrajā stāvā atjaunot vēsturiskās telpas, paverot iespējas dažādu pasākumu rīkošanai. Atbilstoši vēsturiskajām liecībām atjaunots tiks arī pils dārzs un strūklaka. Vairāk par Krustpils pili, tās vēsturi un spoku – Brūno dāmu – lasi šeit.

Atjaunos trīs ievērojamus apskates objektus Daugavas krastos
Foto: DELFI Aculiecinieks

Savukārt Kokneses viduslaiku pilsdrupās paredzēts nostiprināt vairākas sienas, kas pašlaik laikapstākļu un laika zoba radītās erozijas ietekmē ir avārijas stāvoklī un nav drošas apmeklētājiem. Pēc neatliekamajiem pilsdrupu glābšanas darbiem tajās paredzēts izveidot jaunus, tūristiem interesantus pakalpojumus – radošās un vēstures izzināšanas aktivitātes. Vairāk par Kokneses apskates objektiem lasi šeit.

Atjaunos trīs ievērojamus apskates objektus Daugavas krastos
Foto:  no Ogres Vēstures un mākslas muzeja krājuma

Savukārt bijušajā sanatorijā "Ogre" paredzēts rekonstruēt valsts nozīmes mākslas pieminekli – A. Cīruļa sienu gleznojumus, – kā arī atjaunot ēkas jumtu. Ēka, kurā vēl līdz 2014. gadam atradās Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Rehabilitācijas nodaļa, pašlaik stāv tukša, tāpēc unikālo gleznojumu atjaunošana būs pirmais solis tās iedzīvināšanai jaunā veidolā – ēkā tiks ierīkots "Zilo kalnu" informācijas cents, bet skolēniem notiks interaktīvas nodarbības. Par šo un citiem Ogres apskates objektiem lasiet šeit.

Projekts "Kultūras mantojuma saglabāšana un attīstība Daugavas ceļā" ir viens no kopumā 10 kultūras un dabas mantojuma saglabāšanai un attīstībai veltītiem projektiem, kuri pēc Kultūras ministrijas organizētas projektu ideju priekšatlases ir saņēmuši iespēju pieteikties ERAF līdzfinansējam.

Projekts tiks īstenots Kultūras ministrijas pārziņā esošā ERAF līdzfinansētā specifiskā atbalsta mērķa "Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus" ietvaros.

Jau iepriekš rakstījām, ka arī gar Gauju atjaunos deviņus ievērojamus kultūras un tūrisma objektus. Vairāk lasiet šeit.

Tags

Jēkabpils Koknese Krustpils Kultūras ministrija Ogre Zemgale Latvija Eiropa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form