Jaunais gads bez kaviāra: krievu tūristi aizplūst no Baltijas
Foto: LETA

Pavisam drīz visur paukšķēs šampanieša korķi un salūta gaismas izgaismos svinētāju sejas, sagaidot 2016. gadu. Daudzi šos svētkus svinēs ārzemēs, arī Baltijas valstis ir iecienīts svētku svinēšanas galamērķis. Tomēr tūrisma nozarē šie svētki tika gaidīti ar bažām. Vai visa gada laikā piedzīvotais krievu tūristu skaita kritums Baltijā ir mazinājies un vai izdevies to kompensēt citos tirgos?

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ierasts, ka sevišķi liels Jaungada sagaidītāju skaits pie mums Rīgā un Jūrmalā, kā arī Viļņā un Tallinā ierodas no kaimiņzemes Krievijas. Pērn ģeopolitisko notikumu ēna krita arī pār svētkiem – ceļotāju skaits no Krievijas strauji samazinājās, bet Jaungada un pareizticīgo Ziemassvētku pasākumus daudzviet pat nācās atcelt. Kā būs šogad – vai atkal plūdīs šampanietis un tiks notiesāts kaviārs, vai tomēr jāsamierinās ar knapāku svētku piedāvājumu? To Delfi.lv sadarbībā ar kolēģiem no Delfi.ee un Delfi.lt jautāja nozarē strādājošajiem.

Iespaidīgs krievu tūristu skaita kritums

Pērnais gads Latvijas tūrisma nozarei nav bijis viegls, jo Krievijas tūristu, kas ierasti bijuši viens no galvenajiem vai pat nozīmīgākais ienākumu avots, skaits strauji saruka. Īpaši tas attiecas uz Jūrmalas un Rīgas uzņēmējiem. Centrālās Statistikas pārvaldes (CSP) dati rāda, ka pērn visciešākajā saistībā ar naidīgo ģeopolitisko situāciju un tautsaimniecisko krīzi Krievijā sākās liels kaimiņvalsts tūristu skaita kritums. 2014. gadā Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs apkalpoto krievu tūristu skaits samazinājās par 4,1%, bet 2015. gada deviņos mēnešos – par 33,3 %.

Ja kādreiz Krievijas tūristi viesnīcu šajā periodā piepildīja pilnībā, tad tagad tā ir tikai trešā daļa no visas viesnīcas. Kristīne Štāla - Bula, Hotel Jurmala SPA

Visizteiktāk kritums bijis jūtams vasarā. Ja vēl gada sākumā tūristi no Krievijas Rīgas naktsmītnēs bija lielākā klientu grupa, tad jau gada otrajā pusē tos pārspējuši vācieši. Jāpiebilst gan, ka viss vēl nav tik slikti, kā pirmajā brīdī varētu šķist, ieraugot statistikas datus. Lai gan tūristu skaits no Krievijas ir samazinājies, kopējais apkalpoto viesu skaits viesnīcās un citās tūrisma mītnēs saglabājies stabili pozitīvs un to daudzviet izdevies kompensēt ar pašmāju un Eiropas ceļotājiem.

"Gadiem ilgi krievu ceļotāji veidojuši būtisku mūsu tūrisma tirgus daļu, līdz nesenai pagātnei, vēl šā gada sākumā, pat dominējuši tajā, atrodot savām vēlmēm un vajadzībām atbilstošu piedāvājumu. Mūsu piedāvājums ir tāds pats kā iepriekš vai pat kļuvis labāks, ņemot vērā nozares pastāvīgo cenšanos paaugstināt savu pakalpojumu kvalitāti. Mūsu durvis ir atvērtas, un krievu tūristi tiks viesmīlīgi uzņemti arī turpmāk," uzsver Latvijas Tūrisma attīstības valsts aģentūras (TAVA) direktora pienākumu izpildītāja Inese Šīrava.

Lai arī 2015. gada pirmajā pusē aģentūra veikusi apjomīgu Latvijas kultūras tūrisma reklāmas kampaņu Krievijas tirgū, gada otrajā pusē, ņemot vērā nelabvēlīgo situāciju lielajā kaimiņvalstī, kultūras tūrisma rudens kampaņa vairs nav rīkota. "Tomēr Latvijas tūrisma mārketinga aktivitātes Krievijā tiks turpinātas, un arī turpmāk Krievija būs mūsu tūrisma mērķa valsts," pārliecināta Šīrava.

"2013. gada nogalē un 2014. gada sākumā viesu īpatsvars mūsu viesnīcā no Krievijas bija 49%, turpretim 2014. gada nogalē un 2015. gada sākumā - 36%. Šogad īpaši lielāks viesu skaits no Krievijas netiek prognozēts. Sagaidām, ka, tuvojoties Jaunajam gadam, kopējais rezervāciju skaits vēl pieaugs," skaidro Evita Upeniece, viesnīcas "Bergs" Mārketinga un pārdošanas nodaļas vadītāja.

Jaunais gads bez kaviāra: krievu tūristi aizplūst no Baltijas
Foto: DELFI


Viesnīcu pārstāvji stāsta, ka palielinājies Skandināvijas un citu Eiropas valstu klientu skaits. Tāpat būtiski audzis tūristu skaits no kaimiņvalstīm - no Lietuvas tas palielinājies par 30,9% un no Igaunijas - par 30,0%, liecina CSP 2015. gada 3. ceturkšņa publiskotie dati.

"Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, protams, ir kritums. Ja kādreiz Krievijas tūristi viesnīcu šajā periodā piepildīja pilnībā, tad tagad tā ir tikai trešā daļa no visas viesnīcas. Papildus šajā periodā nāk rezervācijas no Igaunijas, nedaudz arī no Skandināvijas. Neskatoties uz tūristu kritumu no Krievijas, kopumā viesnīcas noslogojums ir pieaudzis," stāsta Kristīne Štāla-Bula, "Hotel Jurmala SPA & Conference Centre" pārdošanas un mārketinga nodaļas vadītāja.

Mainījušies arī krievu tūristu paradumi - arvien vairāk ceļotāju plānojot ceļojumus individuāli un iegādājas tos internetā. Grupu tūrisms iet mazumā, un tas, protams, nozīmē, ka viesnīcām ir un būs vairāk darba nekā tas bija iepriekš, uzņemot grupas. To apstiprina arī viesnīcu "Radisson Blu" marketinga menedžera Kaspara Ekšas teiktais: "Lai arī decembra mēnesī rezervāciju skaits turpina pieaugt, tas joprojām nespēj sasniegt iepriekšējo gadu līmeni, kad tūristi no Krievijas veidoja lielāko daļu no viesnīcas viesiem. Lielā mērā tas ir saistīts ar viesu vēlmi pašiem rezervēt viesnīcu, nevis iegādāties jau iepriekš izveidotu ceļojuma programmu no tūrisma aģentūrām."

Kaimiņos samazinās ne tikai krievu, bet arī somu un baltkrievu tūristu skaits

Jaunais gads bez kaviāra: krievu tūristi aizplūst no Baltijas
Foto: turisti

2015. gada pirmajos desmit mēnešos arī Igaunija piedzīvojusi 34% krievu tūristu skaita kritumu. Savukārt Lietuvā krievu tūristu skaits šī gada pirmajos deviņos mēnešos samazinājies par vairāk nekā 33%, bet baltkrievu - par 12,6%.

Līdzīgi kā Latvijā, arī kaimiņvalstīs palielinās vietējo un netālo valstu ceļotāju skaits. "Ārzemju tūrisma nozīme mazinājusies, savukārt palielinājies Igaunijas iekšējais tūrisms un tā nozīme. Galvenais, kas negatīvi ietekmējis Igaunijas viesnīcu (un tūrisma nozari kopumā) darbību 2015. gadā, ir ekonomikas vājināšanās Krievijā un Somijā, kas ir Igaunijas galvenie ienākošā tūrisma tirgi," situāciju kaimiņvalstī skaidro Mārika Līvamegi ( Maarika Liivamägi), Igaunijas Viesnīcu un restorānu asociācijas izpilddirektore.

Pagaidām Igaunijas tūrisma mītnes, iespējams, var piedāvāt labākas cenas nekā Latvijā, jo pievienotās vērtības nodoklis (PVN), ko maksā kaimiņvalsts viesnīcas ir 9%, tomēr no 2017. gada tas pieaugs līdz 14%, kas jau tagad radot bažas nozares uzņēmējos. "Igaunijas viesnīcām būs jāstrādā ļoti intensīvi, lai to kompensētu šajos ne visai labvēlīgajos apstākļos. Redzam, ka Latvijā ir sava veida bums viesnīcu nozarē, tiek būvētas daudzas jaunas viesnīcas, bet uz Igauniju nodokļa dēļ investori skatās daudz piesardzīgāk," stāsta Līvamagi. Jāpiebilst, ka Latvijā izmitināšanas pakalpojumiem tūrisma mītnēm tiek piemērota samazinātā PVN likme - 12%.

Katru dienu, kad rubļa vērtība attiecībā pret eiro samazinās, samazinās arī iespējamība, ka krievu tūristi pavadīs ziemas brīvdienas ārzemēs Mārika Līvamegi, Igaunijas Viesnīcu un restorānu asociācija

Arī Lietuva sāpīgi izjutusi krievu tūristu skaita kritumu. Piemēram, populārajos Druskininku kūrortos un SPA tūristu skaita kritums šogad esot aptuveni 20%, ņemot vērā, ka šie klienti veido aptuveni 25 – 30% no visiem viesiem, tas ir nozīmīgs rādītājs, skaidro Valds Trikūns, Druskininku SPA kūrorta pārstāvis. "Runājam ar viņiem un vaicājam, kādēļ viņi neplāno braukt vai brauc retāk. Tie, kas brauc šurp regulāri, nepievērš uzmanību politikai, bet viņiem svarīgi ekonomiskie faktori. Viņiem eiro kļuvis ļoti dārgs, līdz ar to - arī Lietuvas apmeklēšana. Daži vēl joprojām var atļauties braukt šurp, citi vairs nē."

Arī lietuvieši jau sākuši lūkoties citu tirgu virzienā, saprotot, ka krievu tūristu skaita kritums ir neizbēgams. "Sagaidām zaudējumus krievu tūristu skaita ziņā, bet kompensēsim to ar ceļotāju skaita pieaugumu no kaimiņvalstīm: Latvijas, Polijas, Igaunijas, arī Skandināvijas un Izraēlas. Tāpat redzam tendenci, ka, lai arī krievu tūristu kļūst mazāk, tie, kas atbrauc, pavada pie mums ilgāku laiku," stāsta Jurgita Kazlauskiene, Lietuvas Valsts tūrisma departamenta vadītāja.
Tāpat Lietuvas lidostas strauji attīstās ekonomisko lidojumu segmentā, kas rada arī būtisku tūristu pieplūdumu, tostarp arī ceļotāju no Latvijas, kas izvēlas doties uz tālākiem galamērķiem no Viļņas un Kauņas, jo biļetes ir lētākas nekā, lidojot no Rīgas. Lietuva cer uz tūristu pieplūdumu no austrumiem līdz ar jaunajiem "Wizz Air" lidojumiem uz Telavivu un "Turkish Airlines" maršrutu uz Stambulu.

"Redzam, ka kaimiņvalstu skati ir vērsti mūsu virzienā. Arī mūsu pašu, lietuviešu, tūristi pavada vairāk laika mūsu kūrortos. Ģeopolitiskās situācijas dēļ lietuvieši izvēlas pavadīt brīvdienas šeit – SPA centros un lauku viesu mājās. To pašu redzam saistībā ar latviešiem – lietuvieši vairāk brauc uz Latviju, bet latvieši - uz Lietuvu," skaidro Evalda Šiškauskiene, Lietuvas viesnīcu un restorānu asociācijas prezidente.

Jaunajā gadā - pieticīgāk, bet cerīgi


Jaunais gads bez kaviāra: krievu tūristi aizplūst no Baltijas
Foto: Shutterstock

Viesnīcas un restorāni rūpīgi apsvēruši, vai riskēt un vispār organizēt pasākumus Jaungada naktī, ņemot vērā pērnā gada bēdīgo pieredzi. "Mūsu portālā redzams, ka Rīgas restorāni, kafejnīcas un viesnīcas arī šogad gan vietējiem iedzīvotājiem, gan ārvalstu viesiem piedāvā dažādus Ziemassvētku un Jaunā gada sagaidīšanas pasākumus. Tas nozīmē, ka pieprasījums ir, un tie tiek organizēti joprojām, iespējams gan, ka ar mazāku vērienu nekā pirms trim gadiem. Ja pērn daži pasākumi tika atcelti, tad šogad redzams, ka tie ir pārdomātāki un atbilstoši auditorijas maksātspējai un vēlmēm," Jaungada sagaidīšanas svinību tendences prognozē Rīgas Tūrisma attīstības biroja valdes locekle Vita Jermoloviča.

Tomēr tie, kas nolēmuši riskēt, tagad ir visai apmierināti, jo svinētgribētāju netrūkstot, lai arī šo klientu sastāvs ir mainījies. "Jauno gadu un pareizticīgo Ziemassvētku periodu gaidījām ar bažām. Bija pat doma – vai organizēt Jaungada programmu. Nolēmām organizēt un pavērot, kā mainās pieprasījums, kā mainās klientūra. Lēmums bija pareizs, jo Jaungada programmas visas vietas bija izpārdotas jau novembrī," stāsta Kristīne Štāla-Bula. Šogad programma tiekot organizēta divās valodās – krieviski un latviski. Pieejamie dati gan parāda jau zināmās iepriekšējo mēnešu tendences - uz Jaungada periodu no Krievijas rezervāciju principā neesot. "Ir pāris klienti, kas norezervējuši nakšņošanu un programmu. Programmas biļetes visas ir pārdotas, bet šogad to ir piepildījusi cita publika – viesi no Igaunijas un Latvijas vietējie iedzīvotāji."

Pareizticīgo Ziemassvētku periodā gan esot vairāk tieši Krievijas tūristu rezervāciju.

Arī igauņi ir visai piesardzīgi, runājot par viesiem no Krievijas svētku laikā. "Neuzdrošināmies izteikt nekādas prognozes par iespējamo tūristu skaitu no Krievijas Igaunijā šo brīvdienu laikā. Katru dienu, kad rubļa vērtība attiecībā pret eiro samazinās, samazinās arī iespējamība, ka krievu tūristi pavadīs ziemas brīvdienas ārzemēs," zina teikt Līvamegi.

"Ja runājam par tūristu skaitu no Krievijas Jaungada svinību laikā, pašreizējie rezervāciju cipari "Tallink" viesnīcās ir aptuveni tādi paši kā pērn. Pašlaik ir ļoti maz brīvu numuru, un līdz Jaunajam gadam tie visi, visticamāk, būs aizņemti, tāpat kā tas bija pērn. Tāpēc paredzam "pilnu māju" Jaungada naktī gan Tallinas, gan Rīgas viesnīcās," apmierināti prognozē Svea Altjoe (Svea Altjõe), "Tallink Hotells" pārdošanas un mārketinga direktore.

Tags

Baltija Centrālā Statistikas pārvalde Tallink Turkish Airlines
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form