Lai bērni zinātu, kas ir govs – aicina skolēnus braukt ekskursijās uz lauku saimniecībām
Foto: Shutterstock

Tuvojoties pavasarim, skolu ekskursiju un brīvdienu laikam, kad ģimenes kopā ar bērniem dodas dažādos izbraukumos uz laukiem, Latvijas Lauku tūrisma asociācija "Lauku ceļotājs" apzinājusi tās Latvijas lauku saimniecības, kuru piedāvājums ir īpaši izstrādāts bērniem un jauniešiem. Kopumā apkopotas 120 dažādas idejas īsākiem un garākiem ceļojumiem visā Latvijā. Tās atrodamas mājaslapā šeit.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izrādās Latvijā ir vairāk nekā 90 saimniecības, kas ar izzinošām, izklaidējošām programmām piedāvā iepazīt lauku dzīvi. Mājaslapā atrodami arī 20 ceļojumu maršruti un naktsmītnes vasaras nometnēm. "Lauku ceļotājs" aicina skolas, skolotājus, vecākus un bērnus izmantot šo informāciju, lai iepazītu Latvijas laukus, plānotu skolu ekskursijas, projektu nedēļas, ēnu dienas, ģimeņu un draugu izbraukumus un citus pasākumus un iegūtu jaunas prasmes un neaizmirstamu pieredzi.

Lūk, dažas idejas, kā iepazīt Latvijas laukus:

Lai bērni zinātu, kas ir govs – aicina skolēnus braukt ekskursijās uz lauku saimniecībām
Foto: LETA


• nogaršot laukos audzētu produkciju un izzināt, kā ēdiens nonāk līdz mūsu galdiem: piemēram, kazkopības saimniecībā "Līcīši", Ozolnieku novadā, iespējams ne tikai nogaršot kazas sieru, bet arī paviesoties kazu kūtī, paglaudīt mazos kazlēnus un dzirdēt šarmantus stāstus no saimnieka par inteliģentajām kazām, bet lauku mājās "Donas", Smiltenes novadā, katrs var izveidot savu maizes kukulīti pēc sentēvu metodēm, uzliekot uz kļavu lapām un iešaujot īstā maizes krāsnī.

• apgūt jaunas prasmes amatniecībā un iepazīt daudzveidīgās koka, māla, ādas un citu materiālu izmantošanas iespējas. Piemēram, radošā darbnīcā "Ezeriņi", kur var vērot, kā top akmens skulptūras, kā arī izmēģināt stikla krūzīšu vai akmens apgleznošanu. Bet "Laima Ceramics", Rundāles novadā, var izmēģināt talantu darbā ar mālu, izveidojot savu māla figūriņu un apgleznojot ar akrila krāsām.

• apskatīt dažādus laukos mītošus dzīvniekus – gan mums ierastākus, tādus kā staļļos audzētus zirgus "Klajumos", Krāslavas novadā, Zvaigžņu aitas, Ogres novadā, vai pīles, kazas, vistas "Bukos", Ventspils novadā, gan ne tik ierastus, piem., savaļļas zirgus z/s "Jaunieviņās", Raunas novadā, dambriežus un savvaļas govis "Saulītēs", Ķeguma novadā.

• izzināt latviešu tradīcijas un vēsturi. Piemēram, paviesoties īstā zvejnieku sētā "Dieniņas", Engures novadā, kur ne tikai zivju smeķēšana, bet dažādas zvejnieku izdarības pie jūras, zivju kūpināšana un zvejnieksievu stāsti.

• iepazīt klātienē uzņēmējdarbību laukos, iepazīstoties ar lielajām saimniecībām un gūstot idejas, kā veidot savu uzņēmumu nākotnē. Tādās lielās saimniecībās kā z/s "Valti", Skrundas novadā, var iepazīt gan lopkopības, gan graudkopības, gan bišķopības un zivju audzēšanas principus. Bet "Mežvidos", Kārsavas novadā, var redzēt kosmiskai stacijai līdzīgas siltumnīcas, kur tiek ražoti tomāti ar mūsdienīgām fotosintēzes tehnoloģijām.

Un tās ir tikai dažas no idejām, ko piedāvā Latvijas lauki. Vēl var doties uz Pļaviņu HES, lai apskatītu Enerģētikas muzeja ekspozīciju, Ekopoligonu "Getliņi", Nacionālo botānisko dārzu Salaspilī, Ķemeru nacionālo parku un citiem objektiem.

Daudzviet saimniecībās iespējams ne tikai viesoties vai degustēt produkciju, bet arī iegādāties laukos audzētus produktus, amatnieku darinājumus un suvenīrus līdzņemšanai, tamdēļ ieteicams pirms braukšanas precizēt, vai saimniecībā iespējams norēķināties ar maksājuma karti vai tikai skaidru naudu. Tāpat jāņem vērā, ka lielākā daļa saimniecības uzņem gan individuālus apmeklētājus, gan organizētas grupas, tomēr visās saimniecībās nepieciešams precizēt grupas lielumu, iepriekš pieteikties, saskaņojot ar saimnieku apmeklējuma laiku, ilgumu, samaksu un programmas norisi.

Biedrība "Lauku ceļotājs" ir vecākā un spēcīgākā lauku tūrisma organizācija Latvijā, dibināta 1993. gadā. Biedrības mērķis ir lauku tūrisma attīstība Latvijā kopējā lauku ekonomikas kontekstā, sadarbojoties ar lauksaimniecības, pašvaldību, dabas aizsardzības un citām nozarēm. "Lauku ceļotājs" pārstāv savu biedru intereses, iesaistās uzņēmējiem labvēlīgas politikas veidošanā, kalpo kā profesionālas informācijas forums un mārketinga platforma. "Lauku ceļotāja" biedri ir lauku tūrisma, lauksaimniecības, amatniecības uzņēmēji, pašvaldības, valsts iestāžu un organizāciju struktūrvienības visos Latvijas novados.

Seko TūrismaGids.lv arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form