Melnās jūras pērle Odesa iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā
Foto: Shutterstock

Janvāra beigās Ukrainas ostas pilsētas Odesas vēsturiskais centrs tika iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Tāpat pilsēta tika iekļauta apdraudēto pasaules mantojuma vietu sarakstā. UNESCO norāda – tas dod pilsētai iespēju saņemt pastiprinātu finansiālu un tehnisku atbalstu, lai to aizsargātu un atjaunotu, vēsta "The Guardian".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Par Pasaules mantojuma statusa piešķiršanu Odesai nobalsoja 21 valsts pārstāvis, 14 atturējās un viena balss bija pret. Savukārt UNESCO ģenerāldirektore Odrija Azoulaja uzsvēra, ka Pasaules mantojuma statuss nodrošinās, lai Ukrainas vēsturiskā ostas pilsēta tiktu pasargāta no turpmākās iznīcināšanas.

Melnās jūras pērle Odesa iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā
Foto: Shutterstock
Baleta un operas nams Odesā

Aģentūra piebilda, ka jau ir palīdzējusi remontēt Odesas Tēlotājmākslas muzeju un Odesas Modernās mākslas muzeju pēc bojājumiem, kas radušies kopš kara sākuma.
"Odesa ir brīva un leģendāra ostas pilsēta, kas atstājusi pēdas kino, literatūrā un mākslā, tādējādi tā ir pelnījusi pastiprinātu starptautiskās sabiedrības aizsardzību," teikts UNESCO ģenerāldirektores Odrijas Azoulas paziņojumā.

Melnās jūras pērle Odesa iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā
Foto: Shutterstock
Piemineklis hercogam de Rišeljē Odesā

Arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis atzinīgi novērtēja šo lēmumu. Prezidents jau oktobrī lūdza Odesu iekļaut Pasaules mantojuma sarakstā, lai pasargātu pilsētu no Krievijas bombardēšanas.

Papildus Odesai apdraudēto pasaules mantojuma sarakstā tika iekļauti arī vēsturiski objekti Jemenā un Libānā.

Jemenā sarakstam pievienoja senās Sābas karalistes mantojumu Maribā. Pilsētā atrodas septiņas arheoloģiskas vietas, kas ir spilgti pierādījumi Sābas karalistes varenajai arhitektūrai un tehnoloģiskajiem sasniegumiem. Sābas karalistes plaukuma periods bija aptuveni no 1. tūkstošgades pirms mūsu ēras līdz islāma ienākšanai ap 630. gadu pēc mūsu ēras, raksta "Travel and Leisure".

Melnās jūras pērle Odesa iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā
Foto: Shutterstock

Drupas Maribā
Savukārt Libānā Pasaules mantojuma sarakstam tika pievienots Tripoles "Rachid Karameh" tirgus. Ēku 1962. gadā projektēja brazīliešu arhitekts, taču šobrīd tā atrodas kritiskā stāvoklī, jo saskaras ar finansiālām grūtībām, kas varētu ietekmēt kompleksa turpmāko pastāvēšanu.

Seko TūrismaGids.lv arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.