Foto: Publicitātes foto
Lai iepazīstinātu ar dabas un kultūrvēstures vērtībām, kā arī seno amatu prasmēm sestdien, 13. jūlijā, norisināsies jau trešā Rāznas nacionālā parka Ceļotāju diena, kurā ikviens interesents aicināts doties ekskursijās, pārgājienā Padebešu kalna apkārtnē vai velobraucienā apkārt Ežezeram, apmeklēt vietējos ražotājus un amatniekus, kā arī iesaistīties izglītojošās un radošās aktivitātēs.

Arī šogad ceļotāju dienas apmeklētājiem būs iespēja izbaudīt izbraucienus ar buru laivu Rāznas ezerā, izliet vaska sveces un izmēģināt roku medus sviešanā, apmeklēt ģitāru darbnīcu vai Kaunatas kandžas muzeju, apskatīt zvaniņu privātkolekciju, piedalīties podnieku radošajās darbnīcās un paviesoties Lūznavas muižā.

Savukārt laikā no pulksten 11 līdz 13 varēs apmeklēt Zosnas Sv. Erceņģeļa Miķeļa Romas katoļu baznīcu, kas ir viena no mazākajām koka baznīcām Latgalē.

"Dabas un kultūrvēstures daudzveidība Rāznas nacionālajā parkā ir viens no stūrakmeņiem, kas raksturo Ceļotāju dienas piedāvājumu. Tomēr neatņemama sastāvdaļa ir cilvēki – amatnieki, ražotāji, stāstnieki, vietējie iedzīvotāji, kuri dzīvo un saimnieko Rāznas nacionālā parka teritorijā un ir gatavi dalīties ar veikumu un izrādīt paveikto – no tradicionālās amatniecības darbnīcām un lauku saimniecībām līdz privātkolekcijām un muzejiem," stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) dabas izglītības centra "Rāzna" vadītāja Regīna Indriķe.

Apmeklētājus gaidīs arī dabas izglītības centrs "Rāzna" un Jaundomes muižas vides izglītības centrs. Dabas izglītības centrā "Rāzna" varēs apmeklēt ekspozīciju, apskatīt centrā izvietoto DAP mākslinieces Daigas Segliņas oriģinālzīmējumu izstādi un piedalīties zīmēšanas meistarklasē, izpildīt uzdevumus ar orientēšanās elementiem Rāznas nacionālā parka izzināšanai. Savukārt Jaundomes muižas vides izglītības centrā varēs ne tikai apskatīt ekspozīciju, bet arī izcept "Muižkunga kruasānu".

Aktīvās atpūtas cienītāji aicināti doties aptuveni 18 kilometru garā pārgājienā Mākoņkalna apkārtnē, kuru vadīs ceļotājs, stāstnieks un ģeogrāfs Ivars Matisovs. Pārgājienā varēs gan izbaudīt Padebešu kalna apkārtnes ainavu, iepazīt dabas daudzveidību, sajust Latgales novada kultūrvēsturisko mantojumu. Pārgājiens sāksies pulksten 10 pie dabas izglītības centra "Rāzna" Lipuškos. Pieteikties pārgājienam var līdz līdz 10. jūlijam, sūtot informāciju uz e-pastu regina.indrike@daba.gov.lv vai zvanot 29139677.

Savukārt velobraucēji tiek gaidīti pulksten 10 pie Dagdas novada tūrisma informācijas centra, lai kopā mērotu 45 kilometru garu maršrutu no Dagdas uz Ežezeru un Andrupeni. Velobraucienam iepriekš jāpiesakās, zvanot pa tālruni 65681420.

Rēzekniešiem un pilsētas viesiem ir iespēja apmeklēt vairākas Ceļotāju dienas norises, dodoties bezmaksas ekskursijā ar autobusu, izvēloties vienu no diviem piedāvātajiem maršrutiem.
Maršruts "Izbrauc Rāznas loku" vedīs no Rēzeknes uz Strodiem, kompleksu "Skaistā Rāzna", tālāk uz Bišu muižu Batņos, Lipuškiem, kur varēs apskatīt ekspozīciju "Iepazīsti un atklāj Rāznas nacionālo parku!". Ekskursijas dalībnieki varēs apmeklēt zvaniņu kolekciju, Itkaču mājas un Akmeņu taku Jaunstašuļos, Svētā Ercenģeļa Miķeļa Romas katoļu baznīcu Zosnā un Lūznavas muižu.

Savukārt maršruts "Dabas, kultūrvēstures un amatu pieturas" vedīs no Rēzeknes uz Kromakalna pili, Andrupenes purva taku un Niedru jumtu darbnīcu, Jaundomes muižas vides izglītības centru, Lielo Liepukalnu un Ģitāru darbnīcu "Batņi".

Abām ekskursijām izbraukšana no stāvlaukuma pie veikala "Rimi", Galdnieku ielā 8, pulksten 9 un 9.15, vietu skaits ierobežots, tādēļ obligāti nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni 29139677 (Regīna). Plašāka informācija par Ceļotāju dienas aktivitātēm šeit.

Ceļotāju dienu Rāznas nacionālajā parkā rīko DAP sadarbībā ar Rēzeknes, Ludzas un Dagdas novada pašvaldībām un uzņēmējiem, kuri darbojas nacionālā parka teritorijā. Ceļotāju dienas tradīcija Rāznas nacionālajā parkā sākta 2017.gadā, svinot nacionālā parka desmitgadi. Rāznas nacionālais parks izveidots 2007. gadā, lai saglabātu dabas vērtības, kā arī raksturīgo Latgales kultūrainavas vidi plašā Latgales teritorijā.Nacionālais parks ir vieta, kur iepazīt Latgales – zilo ezeru zemes – dabas un kultūrvēsturiskās vērtības, izbaudīt ainavas skaistumu, novērtēt latgaliešu viesmīlību, izzināt paaudzēs izlolotu amatu prasmes un tradīcijas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!