Trīs mēneši brīvības: neliels ciemats Sardīnijā aicina strādāt attālināti un dzīvot par baltu velti
Foto: PantherMedia/Scanpix

Vai vēlaties strādāt no mājām gleznainā vietā, kas konkurē ar jūsu klēpjdatora ekrāntapetes daili? Pateicoties jaunai iniciatīvai, iespējams trīs mēnešus bez maksas dzīvot Sardīnijā – kalnu ieskautā ciematiņā, namos ar terakotas jumtiem. Ar noteikumu – jābūt tā dēvētajam digitālajam klejotājam jeb nomadam.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pirmā attālinātā darbiniece, kas izmantoja šo piedāvājumu, bija 39 gadus vecā programmatūras dizainere Klarisa Partisa no Losandželosas, raksta "Euronews".

Vēloties izrauties no pūļa un strādāt autonomā režīmā, viņa aizlidoja no ASV un pagājušajā nedēļā ieradās salā, padarot par savu jauno mājvietu mazo Ollolajas ciematiņu. "Sajutu, ka man ir jānomaina dzīvesvieta," viņa skaidro.

"Lai nav tūristiska, bet ir dabas ieskauta," norāda Partisa. "Svaigs gaiss, kalni, skaistas pludmales, kur es varētu atrast vairāk miera, klusuma un lēnāku dzīvesveidu."

Pēc Covid-19 pandēmijas to vēlas daudzi, un viesnīcas un tūrfirmas, kuru mērķauditorija ir digitālie nomadi, steidzas apmierināt pieprasījumu.

Ollolaja, kas atrodas Sardīnijas centrālajā daļā, ir tālu no populārās un bieži pārpildītās piekrastes. Tā ir sava veida "laika kapsula", kurā joprojām skaidri nolasāms valsts kultūras mantojums. To var redzēt šejienes dzīvesveidā.

"Man patīk iet uz zemnieku tirgu pēc svaigiem produktiem, piemēram, trifelēm, gatavot makaronus un ņokus ar pesto," saka Partisa. "Ēdiens te ir brīnišķīgs."

Kāpēc Ollolaja grib digitālos nomadus?


Lai gan Ollolaja ir skaista pēc jebkuriem tūrisma standartiem, tās iedzīvotāju skaits samazinās. Pēdējo 100 gadu laikā tas nokrities no 2250 līdz 1300 cilvēkiem. Itālija ir cīnījusies ar šo problēmu gadiem ilgi, un tā tiek uzskatīta par valsts mēroga ārkārtas situāciju: 2022. gadā Itālijā bija reģistrēts rekordzems iedzīvotāju skaita pieaugums.

Kopš tā laika valsts cenšas piesaistīt tūristus gan īstermiņā, gan ilgtermiņā. Iniciatīva "Pērc māju par 1 eiro" piesaista interesentus no visas pasaules. Ollolaja tajā iesaistījās cerībā, ka ārzemnieki investēs ciemata seno ēku rekonstrukcijā.

"Tas bija liels panākums – daudzi ārzemnieki iegādājās un atjaunoja desmitiem pamestu māju," CNBC saka pilsētas mērs Frančesko Kolumbu.

Trīs mēneši brīvības: neliels ciemats Sardīnijā aicina strādāt attālināti un dzīvot par baltu velti
Foto: Shutterstock

Programmā "Darbs Ollolajā" ciematu plānots pārvērst par digitālā nomadisma centru, tās īstenošanai atvēlēti 20 tūkstoši eiro investīcijām. Nākamo divu gadu laikā ciemats pieņems pa individuālam attālinātam darbiniekam uz laiku līdz trim mēnešiem (maksimālais uzturēšanās laiks neeiropiešiem, kuri ierodas bez vīzas). Tiem, kas vēlas kļūt par digitālajiem nomadiem, jāpiesakās tiešsaistē līdz decembra beigām.

Kādi ir digitālo nomadu dzīves apstākļi Sardīnijā?

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma


Ja iepazīšanās ar vietējo dzīvi jums šķiet pievilcīga ideja, tad Ollolaja ir lieliska vieta, kur to darīt. Tie, kuri vēlas šeit palikt, nonāk mājās, kurās kādreiz dzīvoja zemnieki un gani, kas gulēja uz grīdas kopā ar saviem dzīvniekiem. Tagad šajās mājās ierīkots birojs un ātrgaitas internets.

"Vietējie ir tik sirsnīgi un pretimnākoši," saka Partisa. "Un tas nav tāpēc, ka viņi vēlas jums kaut ko pārdot, kā tas ir tūristu vietās."

Pašvaldība apmaksā nomadiem īri, komunālos pakalpojumus, rēķinus un pakalpojumu nodokļus, bet ne transportu.

Ne gluži bezmaksas naktsmītne


Ir gan viena neliela nianse. "Šis nav atvaļinājums," saka vietējās kultūras biedrības "Sa Mata" vadītāja Veronika Matta. "[Darbiniekiem] ir jāpierāda digitālā nomada darba pieredze un jāatstāj pēc sevis konkrēts darbs – vai tā būtu konference, eseja, pētnieciskais darbs vai dokumentālā filma."

Viņa uzsver, ka "tiek gaidīti visu jomu profesionāļi, kas strādā attālināti: tehnoloģiju, mediju, finanšu, nekustamā īpašuma, arhitektūras, kā arī mākslinieki, rakstnieki, mūziķi, zinātnieki un skolotāji."

Visi laipni aicināti, ja vien ir atvērti savstarpēji vienoties un piekrīt atstāt aiz sevis "zināšanu impulsu", kas bagātinās ciema kultūru.

Seko TūrismaGids.lv arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.