Projektu atbalsta
Sponsor Logo
close-ad
Laižam uz Lietuvu
Aizliegtais laukums un telefona zvans no skulptūras: idejas stilīgām brīvdienām
Tiem, kuri brīvdienas vai īsu atvaļinājumu vēlas apvienot ar kulturālu bagātināšanos, iesakām doties uz Lietuvu, maršrutā iekļaujot mūsdienu Lietuvas galvaspilsētu Viļņu un vēsturiskās galvaspilsētas Kauņu un Traķus.

Foto: A. Aleksandravičius
Kauņa ir pilsēta, kurā pēc Pirmā pasaules kara piepildījās jauno mākslinieku un arhitektu sapņi. Šodien, pateicoties viņu radītajam mantojumam, pilsētai piešķirts UNESCO dizaina pilsētas statuss, bet britu laikrakstam "The Guardian" šķiet, ka starp Eiropas pilsētām, kurām raksturīga "Art Deco" stila arhitektūra, Kauņa piekāpjas vienīgi Parīzei. Kauņa kļuvusi par 2022. gada Eiropas kultūras galvaspilsētu.
Viesojoties Kauņā, noteikti ir jāizbauda brauciens ar trošu tramvaju. Tā starpkaru perioda pilsētas iedzīvotāji dēvēja funikulierus, kuri tā laika Kauņā, kas kļuva aizvien modernāka, savienoja pilsētas centru un attālākus rajonus. Šodien funikulieri turp un atpakaļ vadā ne tikai pilsētas iedzīvotājus, bet arī romantiski noskaņotus tūristus. Vai arī tos, kas ir gatavi pārkāpt viena no Eiropas dīvainākajiem un pasaulē tāda vienīgā muzeja – Velnu muzeja – slieksnim.
Foto: A. Aleksandravičius
Publicitātes foto
Kauņā dzimis un bērnību pavadījis arī 20. gadsimtā izveidotās mākslinieku, dizaineru un komponistu kustības "Fluxus" aizsācējs Jurģis Mačūns, un pilsēta viņu nolēmusi godināt īpaši neparastā veidā – pirms trim gadiem te tika izveidots laukums, kurā nav atļauts ieiet, jo tas atrodas ielas vidū, un arī apskatīt to nav nemaz tik vienkārši.

Laukuma simbolika un ietvertā doma sasaucas ar Mačūna 1963. gadā publicēto "Fluxus" kustības manifestu. Tajā nevienam nav atļauts ieiet, kā arī tas redzams, paceļoties pāris metru virs zemes, – ja cilvēks stāv vienā līmenī ar to, piemēram, uz blakus esošās ietves, laukums acīm nepavērsies, jo to ieskauj trīs ielas, kuras dienas gaišajā laikā parasti ir mašīnu pārpilnas.
Kauņa ir īstā vieta ielu mākslas cienītājiem – tur meklējami neskaitāmi interesanti un aizraujoši sienu zīmējumi, kas ne tikai lieliski izskatās sociālo tīklu bildēs, bet arī ļauj iepazīt pilsētas vēsturi un iedzīvotājus. Šajā maršrutā noteikti jāiekļauj Pagalma galerija (Kiemo galerija), uz kuras sienām atdzīvojas viena pagalma iedzīvotāju kopīgā pagātne.
Foto: I. Ordienė
Kad būsiet piesātināti ar ielas mākslu, atelpu radīsiet Nacionālajā M. K. Čurļoņa mākslas muzejā, kurš glabā lielākās mūsu mākslas vērtības – komponista un mākslinieka Mikaloja Konstantīna Čurļoņa darbus. Saka, ka lielais mākslinieks gleznoja mūziku. Varbūt tieši tādēļ viņa darbus šodien pazīst pasaulē.
Foto: A. Aleksandravičius
Pēc mākslas baudījuma Kauņā var doties uz Viļņu – pilsētu, kurā kā reibinošā kokteilī sakulta romantiskā baroka, atturīgā klasicisma, modernās mākslas un hipsterīgā dzīvesveida dvēsele. No mežģīņainajām Sv. Pētera un Pāvila baznīcas velvēm un vienas no senākajām augstskolām Austrumeiropā – Viļņas Universitātes – pagalmiem līdz Daniela Libeskinda projektētajam modernās mākslas centram, kur iekārtots "MO muzejs".

Bet sāciet, protams, ar hipsterīgo Viļņas stacijas rajonu. Ceļojot dziļāk vecpilsētā, uzmanīgi ieklausieties, ko stāsta skulptūras. Vēl vairāk – runājošās skulptūras var jums piezvanīt!
Foto: Rytis Seskaitis/Nendre Zilinskaite
Īpaša noskaņa meklējama Viļņas Užupē – mākslinieku republikā ar savu konstitūciju, prezidentu un tradīcijām. Tai piestāv Viļņas Monmartras vārds, jo nevar zināt, ko te satiksi – nāriņu, eņģeli vai Baltijas šamani. Paejiet garām robežpostenim, Tibetas skvēram, izlasiet konstitūciju savā valodā un dodieties nesteidzīgā pastaigā gar upi. Te vienmēr ir pilns ar māksliniekiem.
Foto: Laimonas Ciūnys
Šo ceļojumu var noslēgt Traķos, izbaudot dažādu neparastu pieredzi, – pacelieties ar gaisa balonu, aplūkojiet iespaidīgo Traķu salas pili un 32 šajā apkārtnē esošos ezerus, bet, nolaidušies uz zemes, ienirstiet roku darba meditācijā – izgatavojiet baltu rotas, kuras atgādinās jums par ceļojumu un neparasti skaisto zemi.

Šogad Traķi ir Lietuvas kultūras galvaspilsēta, un tur tiek piedāvāta plaša dažādu pasākumu programma jebkurai gaumei. Vairāk informācijas par pasākumiem un atpūtas iespējām Traķos var atrast šeit.
Projekta ''Laižam uz Lietuvu!"' veidotāji: saturs tapis sadarbībā ar Lietuvas nacionālo tūrisma attīstības aģentūru, redaktores – Kristīne Melne un Sabīne Košeļeva, dizains – Inga Čujevska, izstrāde – Nikolajs Trubačistovs, projekta vadītāja – Anta Akantjeva-Ummere.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.