Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Foto: Andrius Aleksandravičius
Tonijs Soprano, Viedais vīrs un bārene: ielu māksla Lietuvā
Viens no aizraujošākajiem veidiem, kā iepazīt jaunu pilsētu vai ieraudzīt jau vairākkārt apciemotu vietu citos leņķos, ir ielu mākslas objektu meklējumi. Iespaidīgu lielizmēra sienu zīmējumu netrūkst arī Lietuvā, un šoreiz dosimies virtuālā ekskursijā, aplūkojot daļu no tiem.
Izstaigāt Kauņu, sekojot zīmējumiem
Ja jūs meklējat aizraujošus un iespaidīgus ielu mākslas paraugus, Kauņa jūs pārsteigs – desmitiem zīmējumu un citu objektu, kas ļaus izstaigāt un iepazīt pilsētas vietas un rajonus, kuros citādi, iespējams, jūs nenonāktu.

Par tūristu iecienītāko sienu zīmējumu un Kauņas simbolu kļuvis Rozā zilonis. Tāpat labi zināms ir Viedais vīrs – baskājis uz bijušās apavu fabrikas fasādes, kas ir veltījums 20. gadsimtā izveidotās mākslinieku, dizaineru un komponistu kustības "Fluxus" aizsācējam Jurģim Mačūnam, kurš Kauņā ir dzimis un pavadījis bērnību, bet pilsētā meklējami tik daudz vizuālu stāstu, ka vienā dienā visus aptvert nemaz nav iespējams.

Ielu māksla nav tikai zīmējumi uz sienām – vairumā gadījumu tie ir emocionāli spēcīgi vēstījumi vai atgādinājumi mums par lietām, ko ikdienas gaitās var gadīties aizmirst. Leduslācis Nemunas upes krastā mums skumji ironiski atgādina par klimata izmaiņām, "Viņa un viņas" portreti savulaik par bīstamu uzskatītajā Šančiai rajonā, kam padomju gados vietējie metuši līkumu, simbolizē draudzību un kopības sajūtu, sirmgalves un putna zīmējums ar daudznozīmīgo nosaukumu "Ziema ir beigusies" uzjundī cerības un skumjas vienlaikus, un šādi varētu turpināt vēl ilgi.
Viens no jaunākajiem – atklāts tikai šajā pavasarī – un lielākajiem Kauņas ielu mākslas objektiem ir iespaidīgais zīmējums "P.S." uz "Drobė" fabrikas sienas. Tā autori ir mākslinieku apvienība "Gyva Grafika", kas radījuši ne vienu iespaidīgu darbu un zīmējums simbolizē saikni starp aizgājušajiem laikiem un tagadni.
Foto: Andrius Aleksandravičius
Īsts saldais ēdiens ielu mākslas un stilīgu bildīšu cienītājiem ir Pagalma galerija, kas ir atvērta 24 stundas septiņas dienas nedēļā un ir skaists un emocionāls veltījums bijušajiem un tagadējiem Kauņas iedzīvotājiem – uz balkoniem ir tagadējo iedzīvotāju portreti, bet uz sienām lasāmas liecības par ebreju ģimenēm, kas tur kādreiz dzīvojušas.
Foto: Andrius Aleksandravičius
Lai atbalstītu ielu mākslas attīstību un iezīmētu jaunus akcentus pilsētas sejā, Kauņas pašvaldība ir uzsākusi projektu "Dzīvās sienas", kura mērķis ir savest kopā māju īpašniekus un māksliniekus. Tas guvis lielu atsaucību, un var droši prognozēt – Kauņas sienas turpinās dzīvot un stāstīt.

Kauņas ielu mākslas objektu meklētājiem sarūpēts arī digitāls ceļvedis (atrodams šeit), bet jāņem vērā, ka pilsēta mainās un Kauņas ielas papildina arvien jauni objekti, kuru ceļvedī vēl nav.
Foto: Andrius Aleksandravičius
Šī rudens jaunums Kauņas ielās ir leļļu vīriņš kafijas pauzē pie leļļu teātra.
Kur slēpjas Tonijs Soprano?
Interesanti ielu mākslas objekti meklējami arī Lietuvas galvaspilsētā Viļņā, kur slēpjas gan vietējo mākslinieku, gan zināmu ārzemju ielu mākslas meistaru darbi. Arī šeit sienu zīmējumi meklējami dažādos pilsētas rajonos, sākot no radošu personību iecienītām pulcēšanās vietām un beidzot ar industriāliem nostūriem, kur, visticamāk, tūrists var ieklīst tikai mākslas aicināts.

Iespaidīgu darbu kopums apskatāms "Open Gallery" jeb brīvdabas mākslas galerijā , kas atrodas Viļņas Jaunajā pilsētā (Jaunamiestis).
Starp pieturas punktiem Viļņā noteikti jāiekļauj viena no bohēmiskākajām vietām Viļņā – Užupes republika, ko vietējie dēvējot par Viļņas sirdi. Savulaik tas bijis nabadzīgs un bīstams rajons, taču radošas personības – dzejnieki, gleznotāji un muzikanti – to mainījuši, un tagad tur var baudīt gan izklaides, gan visnegaidītākajās vietās meklēt un atrast dažādus mākslas objektus.
Viļņa paslēpies Tonijs Soprano. Milzigā figūra tapusi 2009. gadā, kad Viļņa bija Eiropas kultūras galvaspilsēta un vienlaikus valsts pārdzīvoja ekonomisko krīzi un dažādas nozares tika aicinātas samazināt izmaksas un taupīt ik kapeiku. Sākotnēji Tonijs "dzīvojis" Lietuvas teātra, mūzikas un filmu muzeja pagalmā, un tā radītājs Donats Jankauskis skaidrojis – šo muzeju ilgi pārraudzījusi viena ģimene, tāpēc tam piestāv šāds ģimenisks tēls. Tagad piecus metrus augstais Soprano tēls meklējams Viļņas stacijā.

Viļņa paslēpies Tonijs Soprano. Milzigā figūra tapusi 2009. gadā, kad Viļņa bija Eiropas kultūras galvaspilsēta un vienlaikus valsts pārdzīvoja ekonomisko krīzi un dažādas nozares tika aicinātas samazināt izmaksas un taupīt ik kapeiku. Sākotnēji Tonijs "dzīvojis" Lietuvas teātra, mūzikas un filmu muzeja pagalmā, un tā radītājs Donats Jankauskis skaidrojis – šo muzeju ilgi pārraudzījusi viena ģimene, tāpēc tam piestāv šāds ģimenisks tēls. Tagad piecus metrus augstais Soprano tēls meklējams Viļņas stacijā.

Foto: Publicitātes foto
Kur vēl meklēt ielu mākslu?
Protams, ielu māksla meklējama ne tikai Viļņā un Kauņā – zīmējumi vai neparasti objekti meklējami daudzviet Lietuvā. Kaimiņvalsts ielu mākslas kartē kā būtisks pieturas punkts iezīmēta arī Marijampole.

Tur zināmākais darbs ir Ņujorkas mākslinieka Reja Bartkus uzburtā peldošā pasaule kājām gaisā upes krastā, bet gadu gaitā Marijampolē tapusi arī virkne citu iespaidīgu zīmējumu – šogad jau septīto reizi tur norisinājās starptautiskais radošais simpozijs "MALONNY. Marijampole, Londona, Ņujorka – ideju migrācija", kur tradicionāli līdztekus dažādām mākslinieciskām izpausmēm top arī jauni ielu mākslas darbi.
Vairāk par Marijampolē apskatāmajiem ielu mākslas darbiem iespējams uzzināt šeit.
Foto: Publicitātes foto
Šis meitenes zīmējums meklējams Klaipēdā. "Jūs jau tagad uz mani skatāties ilgāk, nekā to darīja mani vecāki," vēsta paraksts pie zīmējuma. Tā autori ir dvīņu brāļi Aļģirds un Remigijs Gatavecki, kuri paši ir uzauguši bērnunamā, un arī zīmējumā attēlota reāla meitene.
Foto: Publicitātes foto
Tāpat Lietuvas ielu mākslas objektus var aplūkot sociālajos tīklos – tas ir ne tikai lielisks veids, kā gūt jaunus iespaidus laikā, kad paši nevaram doties ceļojumos, bet arī veids, kā atzīmēt noteikti apskatāmos pieturas punktus nākotnes braucieniem. Te daži no tēmturiem, kas palīdzēs atrast interesantas vietas #wallsthatremember (Viļņas ebreju vēstures interesentiem), #kiemogalerija (Kauņas Pagalma galerija), #malonny (ja posies ceļojumā uz Marijampoli), #uzupisrepublic (ieskats Užupes republikā), #gyvagrafika (ieskats apvienības "Gyva Grafika" darbos).
Projekta ''Laižam uz Lietuvu!"' veidotāji: saturs tapis sadarbībā ar Lietuvas nacionālo tūrisma attīstības aģentūru, redaktores – Kristīne Melne un Sabīne Košeļeva, dizains – Inga Čujevska, izstrāde – Nikolajs Trubačistovs, projekta vadītāja – Anta Akantjeva-Ummere.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.