26. novembrī notiks Sedas pamesteņu ekspedīcija
Foto: Publicitātes foto

Seda ir vieta, kas sevī glabā neskaitāmus stāstus, atmiņas un vēstures liecības, un 26. novembrī ikvienam ir iespēja ceļot laikā Sedas pamesteņu ekspedīcijā kopā ar vietējo iedzīvotāju, Sedas pilsētas bibliotēkas vadītāju un stāstnieci Viktoriju Brjuņinu, stāsta Valmieras novada Tūrisma pārvaldes pasākumu organizatore Madara Stukmane.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ekspedīcija vedīs pa daudzveidīgo Sedas pilsētas apbūvi – pa vietām, kas laika lokos saglabājušas savu būtību, pa vietām, no kurām pāri palicis vien stāsts, ķieģeļu iezīmes un veci pieraksti, kas noklāj pamesteņu grīdu, pa vietām, kuras ikdienā aizmirstas un acīm slēptas, norāda Stukmane.

Ekspedīcijas maršruts būs apļveida, aptuveni septiņus kilometrus garš, tas būs vieglas grūtības pakāpes, tomēr dalībniekiem obligāti būs jāievēro drošības norādījumi. Aktivitāte kopumā aizņems līdz piecām stundām, un tās noslēgumā varēs baudīt tēju, kavēties sarunās un iepazīties ar kultūrvēsturiskā mantojuma ekspozīciju. Lai aktivitāte būtu baudāma, ieteikts vilkt pārgājienu zābakus ar biezu zoli un ērtu, laika apstākļiem atbilstošu apģērbu, kā arī paņemt līdzi kādu siltu dzērienu un našķi.

Lai piedalītos izzinošā ekskursijā pa Sedas pilsētu, nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, aizpildot elektronisko reģistrēšanās anketu, kas būs pieejama, klikšķinot šeit, no 21. novembra pulksten 9.30 līdz grupas nokomplektēšanās brīdim. Dalība ekspedīcijā tikai no 18 gadu vecuma; vietu skaits ierobežots. Dalības maksa pieci eiro, norēķināšanās Valmieras Tūrisma informācijas centrā (Rīgas ielā 10) līdz 24. novembrim.

Teju pirms 70 gadiem Sedas pilsētas teritoriju klāja biezs mežs, meža vidū atradās vien "Salāniešu" mājas. Teritoriju strauji attīstīja blakus esošais tīrelis un Kūdras fabrikas "Seda" celtniecība. Seda izveidojās par sava veida paradīzi zemes virsū, ciematu apdzīvoja ap 4000 iedzīvotājiem, tur atradās viss nepieciešamais dzīvošanai – sākot no slimnīcas, beidzot ar speciāli pielāgotu slēpošanas trasi.

Šodien Seda ir kompakta, starveida ielu plānojuma pilsēta ar 1200 iedzīvotājiem un bagātu vēstures mantojumu. Sarūkot kūdras purva izstrādes apjomam un mainoties pastāvošajai valsts varai, Sedas iedzīvotāju skaits būtiski samazinājies. Mazāks iedzīvotāju skaits apdzīvoja aizvien mazāku daļu no pilsētas ēkām, un ar laiku Sedas teritorijā izveidojās pamesteņi – neapdzīvotas, neapsaimniekotas un/vai nopietni nolietojušās ēkas vai teritorijas, kurām raksturīgs nesakārtots un/vai vidi degradējošs tēls. Nereti šādas pamestas ēkas rada cilvēku interesi tās izpētīt un dokumentēt, šādu fenomenu sauc par pamesteņu tūrismu.

Seko TūrismaGids.lv arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.