Aicina uz tradicionālajiem vasaras saulgriežu svētkiem Turaidas Jāņkalnā
Foto: Turaidas muzejrezervāts

Turaidas kultūrvēsturiskajā telpā – Turaidas muzejrezervātā – 21. jūnijā jau desmito gadu pēc kārtas Jāņu tradīcijas tiks iedzīvinātas, svinot vasaras saulgriežu svētkus. Gada īsākajā naktī katrs līgotājs tiek aicināts sajust saulgriežu burvību unikālā dabas vidē, izdzīvot senās tradīcijas – sētas pušķošanu, vainagu vīšanu, siera siešanu, lāpu gatavošanu, spēka dziesmu dziedāšanu, saules pavadīšanu, kā arī uguns rituālus, senos dančus, raganu dzīšanu, rasas vākšanu un saules sagaidīšanas rituālu rīta pusē, informēja Turaidas muzejrezervāta pārstāve Anda Skuja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pasākums harmonijā ar dabu ļaušot izdzīvot Jāņu nakts norises no vakara līdz pat rīta gaismai, šogad daudzinot tikumu gaismu sevī un pasaulē, saka pasākumu organizatori.

"Vasaras saulgrieži ir brīdis, kad apstājamies, ieklausāmies sevī un dabas ritumā, kā arī sajūtam vienotību ar paaudžu paaudzēm, kas atnesušas līdz mūsdienām senos ritus, dziesmas, dejas un tikumus. Tas ir laiks, kad īpaša nozīme ir gaismai. Saule ir uzkāpusi visaugstāk debesu kalnā un tās simboliskais atspulgs, gaisma mūsos, arī svin svētkus. Gaisma mājo tur, kur mājo tikums, tāpēc šajā gadskārtā vētīsim dainu tikumu pūru, ceļot gaismā senču dzīvošanas likumus, kas arī šodien katru no mums un tautu kopumā tuvina gaismai sevī un pasaulē," teikts pasākuma aprakstā.

Svētku programma:

19.00-21.00 Pulcēšanās. Zāļu vakars – gatavošanās Jāņu svinībām
Siera siešana kopā ar Ozolmuižas folkloras kopu "Ūzuleņi", sētas un saimes aplīgošana kopā ar Jērcēnu "Mežābeli", vainagu vīšana kopā ar etnogrāfi Indru Čeksteri un Margitu Porieti, pirts zintis kopā ar Kaiju Brisoni un Juri Krauci, zāļu zintis kopā ar Zeltīti Kavieri, lāpu gatavošana – "Roķi", uguns degšana ar kramu un senās rotas – Māris Braže.
19.30-20.30 Interaktīva Jāņu programma bērniem "Mazie Jāņi" kopā ar Latvijas Leļļu teātra aktieriem Baibu un Valdi Vanagiem un Daugmales folkloras kopu Dziesmu dārzā.
20.00-20.30 Jāņa tēva – Siguldas novada Domes priekšsēdētāja Uģa Mitrevica un Jāņa mātes – Turaidas muzejrezervāta direktores Annas Jurkānes daudzināšana un līgošana Jāņa sētā.
21.00-21.10 Gājiens Jāņkalnā, nesot ozolzaru viju.
22.10-22.15 Uguns iedegšanas rituāls. Tikumu daudzināšana. Saules pavadīšana.
22.15 Uguns pūdeles aizdegšana.
22.20-23.00 Rotaļas kopā ar Ogres Danču klubu.
23.00-00.00 Lielā sadziedāšanās pie Jāņu ugunskura ar folkloras kopām un zīlēšana kopā ar Valkas folkloras kopu "Nāburgi".
00.00-00.30 Nakts vidus rituāls – pērno vainagu dedzināšana.
00.30 Ugunsrata ritināšana.
01.00-03.00 Tradicionālie danči Dziesmu dārzā kopā ar Rīgas Danču klubu.
01.00-02.30 Dainu nakts meditācija Jāņkalnā kopā ar Inesi Kozuliņu.
02.30-03.00 Lēkšana pār ugunskuru Jāņkalnā.
03.00-04.00 Gaismas ceļš pretim saulei uz Dainu kalnu – mazgāšanās Skandinieku avotā un rīta rasas vākšana Dainu kalnā kopā ar Rīgas folkloras kopu "Budēļi".
04.00-04.45 Saules sagaidīšana ābeļu dārzā kopā ar Rīgas folkloras kopu "Budēļi".
05.00 Jāņa uguntiņas pavadīšana cauri Gaujas lokiem.

Kuplajam līgotāju pulkam aicināti piebiedroties lieli un mazi Jāņa bērni, līdzi ņemot Jāņu zāles, jau nopītus vainagus (būs iespēja tos pīt arī uz vietas), siltāku apģērbu, piemērotus apavus, paklājamos, kas var noderēt kā sēžamie, un arī nelielu cienastu sev un savai saimei. Ieejas biļete – ziedojums un dziesma.

Pasākumu rīko "Nodibinājums Māras loks" un Turaidas muzejrezervāts sadarbībā ar Siguldas novada Domi.

Tags

Gauja Jāņi Sigulda Turaida Vasara Sigulda Latvija Eiropa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form