Apciemojot Gulbenes novadu: ko tur apskatīt un izbaudīt
Foto: Gulbenes TIC arhīvs

Arī šajā pelēko miglas vālu apņemtajā laikā noteikti jāatrod brīdis priekam un jaunu vietu atklāšanai. Izbaudīt mūsu zemes skaistumu un izzināt kultūrvēsturisko mantojumu noteikti var Gulbenes novadā, kur, ievērojot visus drošības pasākumus, iespējams jauki atpūsties.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Par Gulbenes vizītkarti gadu gaitā ir kļuvis mazais šaursliežu vilcieniņš, proti, Gulbenes-Alūksnes bānītis. Tas aizved neparastā ceļojumā, vispirms ļaujot ielūkoties depo, dodot iespēju vizināties ar drezīnām, kā arī atklājot šaursliežu dzelzceļa līnijas vēstures faktus. Turpat līdzās bānīša mājvietai, proti, depo, lepni un majestātiski slejas Gulbenes dzelzceļa stacijas ēka. Tā ir viena no skaistākajām, lielākajām un greznākajām staciju ēkām Latvijā. Turklāt tur atrodas izglītojošais un interaktīvais centrs "Dzelzceļš un tvaiks", kurā ar vairāk nekā 30 interaktīvu ierīču palīdzību var izzināt dzelzceļa pagātni, tagadni un nākotni, kā arī vismaz nedaudz apjaust, cik sena un interesanta ir dzelzceļa nozare.

Gulbene ir skaista, sakopta un zaļa pilsēta. Parki un skvēri ir tās lepnums, tie tiek kopti, atjaunoti un padarīti arvien pievilcīgāki gan vietējiem iedzīvotājiem, gan arī pilsētas viesiem. Tādējādi ir iespēja baudīt dabas elpu un vērot gadalaiku maiņas nesteidzīgās pastaigās. Parki Gulbenē ir apvīti ar skaistiem vēsturiskiem nostāstiem, vēstot par barona Heinriha fon Volfa neizmērojamo mīlestību pret sievu Marisu.

Vai esi viesojies novada muižu kompleksos un aplūkojis katras muižas un pils neatkārtojamo arhitektūru un to ainavisko apkārtni? Starp iecienītākajiem galamērķiem ir Stāmerienas pils. Pat ja ir apskatīta Gulbenes novada romantisma pērle pēc rekonstrukcijas, gadalaiku maiņas paspilgtina Stāmerienas pils majestātiskumu un skaistumu. Tur iespējams ielūkoties pils vēstures lappusēs, izzināt tās kādreizējo iemītnieku – baronu fon Volfu – dzīvesstāstus, klausīties romantiskajās leģendās, kā arī izpētīt pils istabas. Var dodieties arī romantiskā pastaigā pa pils parku, klausīties skaisto noskaņu mūziku, vērot gaismas spēles un skatīties multimediālo ekspozīciju uz pils ziemeļu fasādes ik pa stundai – no pulksten 17 līdz 22.

Apciemojot Gulbenes novadu: ko tur apskatīt un izbaudīt
Foto: Gulbenes TIC arhīvs

Vērts apciemot arī Rankas muižu, kuras saimnieki ar sirdi un dvēseli strādā un cīnās, lai Rankas muiža ar katru dienu kļūst arvien pieejamāka tūristiem un tās piedāvāto pakalpojumu klāsts ir arvien daudzveidīgāks. Apskati mākslas galeriju, Romas katoļu kapelu, antīko auto un seno priekšmetu izstādi un gūsti patīkamas emocijas pastaigā pa sakopto muižas parku!

Arī Litenes pagasts ir bagāts dažādiem apskates objektiem. Apskates vērta ir Litenes muižas apkārtne ar skaisto Pededzes upes promenādi un Sapņu templīti, kur sarīkot arī nelielu pikniku.

Turpat redzēsi arī Riteņu parku ar dažādiem vides objektiem – riteņiem, kas ir Litenes simbols. Dabas varenību var baudīt dabas liegumos "Sitas un Pededzes paliene" un "Pededzes lejtece". Iespējams, savā ceļā sastapsi arī savvaļas zirgus, kas ir saimniecības "Sopuļi" īpašums.

Litenes vārds ir saistīts arī ar Latviešu armijas virsnieku traģisko likteni. Šajā patriotisma mēnesī var apskatīt Latvijas armijas vasaras nometnes vietu Litenē un memoriālu "Sāpju siena" Litenes kapos, lai izzinātu traģiskos notikumus mūsu valsts vēsturē un godinātu kritušo piemiņu.

Apciemojot Gulbenes novadu: ko tur apskatīt un izbaudīt
Foto: Gulbenes TIC arhīvs

Taču Litenē var atrast arī kādu neparastu vietu – "Latvijas pusdārgakmeņu" darbnīcu. Ja domā, ka apkārt nevar atrast neko vērtīgu, tu kļūdies! Šeit var iepazīties ar interesantiem stāstiem un izzināt, kādus dārgumus var atrast Gulbenes novadā.

Ja vēlies gūt garšas baudījumu, arī šajā ziņā Gulbenes novada tūrisma pakalpojumu sniedzējiem būs, ko piedāvāt. Vērts nogaršot "Pakalniešu" gardos sierus, "Vecpāpanu" vīnus, "Tālavas sidra" produkciju vai arī veselīgos "Lukstiņu" medus produktus, kā arī iegādāties kādu no visgardākajām kūkām vai kārumiem, kas top kūku bodē "Gardums".

Ja ir vēlme skaisti pavadīt brīvdienas, baudot tās kādā miera pilnā vietā, var izmantot iespēju rezervēt atpūtu viesu mājā "Pincikājas" Lejasciema pagastā, atpūtas kompleksā "Dīķsalas" Stradu pagastā vai sajust mirkļa burvību lauku mājā "Riesti" Līgo pagastā.

Atpūtu dabā var baudīt arī briežu dārzā "Mežsētas", kas noteikti būs burvīgs piedzīvojums pašiem mazākajiem, jo šeit ir iespēja satikt, samīļot un pabarot skaistos briedīšus. Mazliet citādāka aktīva atpūta priecēs zirgu stallī "Grantiņi 1" Rankas pagastā. Šeit gūsi pozitīvas emocijas ne vien no izjādes, bet arī vērojot skaistos un majestātiskos zirgus.

Dodoties uz objektiem, ikviens aicināts pieteikt iepriekš savu apmeklējumu, kā arī stingri ievērot valstī noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības, piebilst Gulbenes tūrisma informācijas centra pārstāvi.

Ņemot vērā Covid-19 izplatību, "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form