Baldones muzejā apskatāma jauna ekspozīcija – 'Ceļš uz Baldones kūrortu'
Foto: Rolands Vorkals

Baldone ir pazīstama kā senākā kūrvieta Latvijā – Baldones kūrorts tika izveidots 18. gadsimta nogalē. Izrādot cieņu Baldones vēsturei un kultūrai tik nozīmīgajam laika posmam un Baldones apkārtnē joprojām pieejamajiem dabas resursiem – ārstnieciskajam sērūdenim un dūņām –, Baldones muzejā ir tapusi ekspozīcija "Ceļš uz Baldones kūrortu", pastāstīja Baldones muzeja vadītāja Elīna Rasnace.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ekspozīcijā četrās dažāda lieluma telpās latviešu un angļu valodās iespējams iegūt informāciju par Baldones kūrorta izveidi un laika periodu līdz Pirmajam pasaules karam, Baldones zirgu tramvaju jeb "trulīti" (kuram nākamgad tiks atzīmēta simtgade), rakstnieku Alfredu Dziļumu un viņa gaitām Baldonē un Baldones kūrorta uzplaukuma periodu no 1920. līdz 1940. gadam.

Baldonē esošais sēravots ar tā ārstnieciskajām īpašībām ir zināms kopš seniem laikiem, bet Baldones kūrorta pamatlicējs bija Frīdrihs Georgs fon Līvens, bijušais īpašnieks Mercendarbes muižai, kurā tagad atrodas Baldones muzejs. Līvens pirmais 1795. gadā uzbūvēja paviljonu Baldones sēravota iztekai, kā arī uzbūvēja pirmo vannu māju, kurā tika veiktas ārstnieciskās procedūras. Oficiāli Baldones kūrorts dibināts 1797. gadā un kopš tā laika slimnieki apmeklēja Baldoni katru gadu sezonā, kas parasti ilga no maija līdz augustam. Pēc Pirmā pasaules kara, kurā Baldones kūrorts smagi cieta, Latvijas Republika to pārņēma, izveidojot Baldones sēravotu iestādi "Baldones sēravoti", un tuvāko gadu laikā Baldones kūrorts guva plašu atpazīstamību gan ar tā labiekārtoto apkārtni, zemajām cenām, procedūrām un naktsmītnēm, gan jaunajiem objektiem – Baltijā modernāko peldētavu, skatu torni Riekstukalnā, kā arī 1939. gadā pabeigto vannu māju.

Ekspozīcijā Baldones muzeja krājuma priekšmetus papildina fotogrāfijas un materiāli no Baldones iedzīvotāju privātajām kolekcijām, kā arī Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas un Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva. Muzeja ekspozīcijas mākslinieciski tehnisko koncepciju izstrādājusi un realizējusi dizaina aģentūra "Raugs", vizuāli pievilcīgo dizainu apvienojot ar apmeklētājus iesaistošiem tehnoloģiskajiem risinājumiem.

Ārkārtējās situācijas laikā muzeju iespējams apmeklēt darba dienās no pulksten 10 līdz 17, iepriekš piesakot apmeklējumu pa tālruni vai e-pastu.

Ņemot vērā Covid-19 izplatību, "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form