Brīvdienas Litenē – ko apskatīt ainaviskajā ciematā Gulbenes novadā
Foto: Publicitātes attēli

Litene ir ciemats Vidzemes un Latgales sadurā, Gulbenes novadā, no kurienes ved ceļi uz Gulbenei, Balviem vai Alūksni. Litene ir vieta atpūtai kopā ar ģimeni, romantiskiem randiņiem un pastaigām pa atmiņu takām, kas saistās ar skaudro Latvijas vēsturi. Ko šeit apskatīt? Lūk, interesantas idejas!

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Litenes centrā, Pededzes upes stāvajā krastā, slejas Litenes muiža. Muižas pils celta 19. gadsimta pirmajā pusē klasicisma stilā, vēlāk vairākkārt pārbūvēta (īpaši ap 1840. gadu), un atjaunota pēc nodedzināšanas 1905. gadā. 1802. gadā par Litenes muižas īpašnieku kļuva baronu Volfu dzimta. Šajā laikā sākās muižas galveno ēku celtniecība un muižas parka izveide. Muižas kompleksā ir saglabājušās gandrīz visas saimniecības ēkas. Muižas staļļos savu mājvietu ir radis uzņēmums "Latvijas pusdārgakmeņi", kas piedāvā iespēju redzēt, kā no vienkāršiem akmeņiem var izgatavot rotaslietas. Savukārt blakus esošajā muižas šķūnī ir apskatāma Gunāra Cigļa senlietu ekspozīcija.

Brīvdienas Litenē – ko apskatīt ainaviskajā ciematā Gulbenes novadā
Foto: Publicitātes attēli

Par Litenes simbolu tiek dēvēts ritenis. Šis mīts radies no dziesmas ''Uz Liteni, uz Liteni ar vecu koka riteni". Par godu tam, Litenes centrā, netālu no muižas, ir izveidots Riteņu parks. Tajā apskatāmi dažnedažādi uzņēmēju, iestāžu un Gulbenes novada pagastu pārvalžu dāvinātie vides objekti – riteņi. Katrs no tiem ir unikāls un neatkārtojams. Ikviens ir aicināts papildināt Riteņu parku, uzbūvējot savu neatkārtojamo riteni.

Brīvdienas Litenē – ko apskatīt ainaviskajā ciematā Gulbenes novadā
Foto: Publicitātes attēli

Līkumotās Pededzes upes krastos stalti aug ozoli un pār atvariem nolīkušas ievas. Pededzes upes zaļā promenāde aicina uz romantiskām pastaigām, kas vasarā ir īpaši reibinošas, pateicoties krāšņi ziedošām rozēm. Kopš 2016. gada Pededzes upes krastā stalti slejas rotonda jeb "Tējas namiņš." Tas papildina Litenes muižas parka ainavu un ir iecienīta vieta kāzu ceremonijām.

Brīvdienas Litenē – ko apskatīt ainaviskajā ciematā Gulbenes novadā
Foto: Publicitātes attēli

Turpat muižas parkā atrodas arī Litenes stadions. Labiekārtotos laukumos iespējams spēlēt futbolu, basketbolu un lauka tenisu, pieejami četri volejbola laukumi. Savukārt Litenes estrāde pie sevis pulcina skatītājus dažnedažādos brīvdabas koncertos un zaļumballēs visas vasaras garumā. Katru gadu maija trešajā sestdienā šeit notiek vasaras sezonas atklāšanas pasākums "Vasara sākas Litenē" ar aktivitātēm visai ģimenei dienas garumā un brīvdabas koncertu noslēgumā.

Nav noslēpums, ka Litenes ainavu un Pededzes upes neskaitāmos līkumus vislabāk izbaudīt atrodoties uz ūdens – laivojot. Laivošanas pakalpojumus šeit piedāvā divi ģimenes uzņēmumi – Lauku māja "Pededzes" un "Laivot.lv". Bet dabas liegumā "Pededzes un Sitas paliene" varbūt ieraudzīsiet saimniecības "Sopuļi" savvaļas zirgus un govis.

Jau vairākus gadus Litenes vārdu Latvijā un arī pasaulē nes Pudeļu dārzs. Pudeļu dārza saimniece apskatei piedāvā vairāk nekā 30 vides objektus, kas veidoti no tukšām stikla pudelēm. Katrs objekts izceļas ar īpašu oriģinalitāti, un to skaits arvien palielinās. Plašāk par šo vietu lasi te.

Brīvdienas Litenē – ko apskatīt ainaviskajā ciematā Gulbenes novadā
Foto: Publicitātes attēli

Tomēr Litenes vārds saistās arī ar skaudriem vēstures notikumiem. Litenē 1941. gada jūnijā tika iznīcināts tautas zieds, tautas spēks, tās lepnums – Latvijas virsniecība, Latvijas armija. No Latvijas armijas vasaras nometnes Litenē kopā ar tās filiālēm represēti ap 430 virsnieki, instruktori, karavīri. 1989. gadā Litenes kapos pārapbedīja 11 virsnieku mirstīgās atliekas un uzstādīja 11 baltus krustus, kas simbolizē šo un pārējo nezināmo karavīru atdusas vietu. 2001. gada 14. jūnijā kapos atklāja idejas autores Dinas Grūbes, projekta izstrādātāju Benitas un Daiņa Bērziņu, akmeņkaļu Ivara Feldberga un Sandra Skribnovska veidotu piemiņas ansambli "Sāpju siena". Ik gadu Litenes kapos un Sitas silā – Latvijas armijas vasaras nometnes vietā – notiek piemiņas pasākumi, atceroties komunistiskā genocīda upurus.

Brīvdienas Litenē – ko apskatīt ainaviskajā ciematā Gulbenes novadā
Foto: Publicitātes attēli

Informāciju sagatavoja Litenes pagasta pārvalde sadarbībā ar Gulbenes novada pašvaldības aģentūru "Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs".

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Sludinājumi