Brīvdienu maršruts: ko apskatīt, viesojoties mierpilnās Cesvaines pusē
Foto: Cesvaines tūrisma centra arhīvs

Romantiskās pils torņi seno muižas ēku ielokā ir pietiekoši labs iemesls, kāpēc nogriezties no Gulbenes šosejas 17 kilometrus aiz Madonas un apciemot šo daudzu gadsimtu dvesmas apvējoto, šarmanto mazpilsētu. Cesvaini varētu dēvēt par mazu, gardu kumosiņu Latvijas maizes rikā. To novērtējuši arī rakstnieki, piemēram, Anšlava Eglīša darbā "Homo Novus" tā minēta kā skaista miera un laimes vieta.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Cesvaine vispirms piesaista ar savu dabas krāšņumu un interesanto reljefu. Par to var pateikties ledājam, kas, pamazām kūstot, izveidojis Sulas upes senleju pie Cesvaines pils. Nostāsti vēsta, ka savu skanīgo nosaukumu Cesvaine (Sesswegen) ieguvusi no vācu apzīmējuma "sechs Wege" – seši ceļi, kuri ir bijuši tirdzniecības un amatniecības attīstības ceļi.

Pirmo reizi Cesvaines vārds minēts Rīgas bīskapa Alberta lēņa grāmatā Jersikas valdniekam Visvaldim 1209. gadā, kad letgaļu pili Cesvaines pilskalnā pievienoja Rīgas bīskapa zemēm. Pie Cesvaines pilsvalsts 16. gadsimtā piederējis ap 100 ciematu. Ivana Bargā slaktiņā 1577. gadā tikuši nogalināti gandrīz visi Cesvaines iedzīvotāji, bet cauri laiku griežiem vieta atkal atdzimusi un nesusi savu bagātīgo stāstu tālāk.

Cesvaines evaņģēliski luteriskā baznīca

Baznīca uzcelta triju gadu laikā pēc Liepājas arhitekta Maksa Paula Berči (1840-1911) projekta. Jauncelto dievnamu ar 1000 sēdvietām svinīgi iesvētīja 1879. gadā.

Brīvdienu maršruts: ko apskatīt, viesojoties mierpilnās Cesvaines pusē
Foto: Cesvaines tūrisma centra arhīvs

Cesvaines evaņģēliski luteriskā baznīca lepojas ar diviem faktiem – pirmkārt, tā ir viena no lielākajām lauku baznīcām Latvijā, otrkārt – baznīca piesaista daudzas tūristu grupas ar savu unikālo piedāvājumu – "Martina ērģeļu stāstu" baznīcas ērģelnieces izpildījumā, kura laikā viesiem ir iespēja ieklausīties varenajās ērģeļmūzikas skaņās, uzzināt baznīcas un ērģeļu vēsturi, kā arī pašiem pamēģināt, kā tad ir skandināt šo vareno instrumentu. Par apmeklējumu nepieciešams iepriekš vienoties pa tālruni 28337510.

Seko TūrismaGids.lv arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form