Ceļojums uz viduslaikiem: aicina uz tematisku un izzinošu dienu Tukumā
Foto: Publicitātes attēli

18. jūlijā no pulksten 12 līdz 18 Tukuma muzejs aicina tukumniekus un viesus tikties Brīvības laukumā, Tukumā. Tur ikviens aicināts iejusties viduslaiku noskaņās, lai atzīmētu 575. gadadienu kopš pirmo reizi Tukuma miests minēts rakstos un Tukuma pilsētas vēstures muzeja Pils tornis 25. gadadienu. Svētkus bagātinās viduslaiku aktivitātes, muzikāli priekšnesumi, tikšanās ar arheologu. Tiks atklāta arī jauna izstāde, kas veltīta Tukuma zemessargiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Brīvības laukumā pie Pils torņa par aktīvo atpūtu un vēstures piedzīvojumu noskaņu rūpēsies pasākumu organizētājs "Araisis", kas demonstrēs viduslaikiem raksturīgos priekšmetus un bruņinieku cīņu paņēmienus. Pasākuma apmeklētāji varēs mest šķēpu, veidot kaujas ierindas, cīnīties uz baļķa un piedalīties citās aktivitātes. Dziesmas no karavīru ikdienas izpildīs folkloras kopa "Trejasmens".

Ar vēstures liecībām iepazīstinās arheologs Dr. hist. Rūdolfs Brūzis. Pasākuma laikā būs apskatāmi arheoloģiski atradumi, kas tika iegūti no izrakumiem pie Tukuma evaņģēliski luteriskās baznīcas baznīcas 2019. un 2020. gadā.

Kā ik gadu vasarā, Tukuma pilsētas un vēstures muzejā Pils tornis atklās jaunu izstādi, kuras nosaukums "Parole:1991-42-51". Tā veltīta 42. Tukuma Zemessardzes bataljona vīriem. Latvijas Republikas Zemessardze dibināta 1991. gada 23. augustā un tolaik to vadīja Augstākās Padomes priekšsēdētājs Anatolijs Gorbunovs. Tukuma rajonā pirmie zemessargi svinīgo zvērestu nodeva Kandavā 1991. gada 11. novembrī. Tukuma bataljonā drīz vien bija ap 750 vīru un tas bija viens no lielākajiem bataljoniem Latvijā.

Tā kā viduslaikos miesta dzīvi noteica baznīcas zvani, šovasar Tukuma evaņģēliski luteriskās baznīcas pulkstenis ieskanēsies jaunās melodijās, ko aranžējis Vestards Šimkus. Pavisam izskanēs 19 dažādas pulksteņa melodijas, kas ilgs līdz 15 sekundēm. Būs dzirdamas pazīstamas un mazāk pazīstamas baznīcas dziesmas pārejas stundās, pusstundās un ceturkšņos.

Šajā dienā,Tukuma evaņģēliski luteriskās baznīcā būs eksponēti arī pēdējo divu gadu laikā arheoloģiskajos izrakumos atrastās senlietas, kas apliecina Tukuma novada piederību Kurzemes kultūrtelpai un to, ka tukumnieki bijuši brīvi un pietiekami turīgi ļaudis. Tāpat durvis būs atvērtas arī uz baznīcas sakristeju, kurā apskatei izvietoti divi tālas senatnes baznīcas dzīves liecinieki – 15-16. gadsimta mijas svētā Vakarēdiena kauss un 1649. gadā Nirnbergā (Vācijā) iespiesta Bībele.

Savukārt Mākslas galerijā "Durvis" ainās ar lellēm apskatāma Tukuma pilsētas vēsture no 12. līdz 20. gadsimtam. Lelles stāsta par Tukuma Veco un Jauno pili, 13. gadsimta leģendu par bruņinieka Kastiliāna un lībiešu meitenes Rauduziņas mīlestību, pilsētas izaugsmi 17.- 20. gadsimtam. Tādējādi skatītājam iespējams vērtēt, kā pilsēta mainījusies. Maketi gatavoti darbnīcā "Animācijas brigāde".

Vakara noslēgumā, pulksten 18, Tukuma evaņģēliski luteriskā baznīcā būs svētku koncerts "Vasaras vidus laiki". Koncertā piedalīsies Ieva Parša un senās mūzikas ansamblis "Trakula". Ieeja koncertā ar bezmaksas ielūgumiem, kurus var saņemt Tukuma pilsētas Kultūras nama kasē.

Tukuma vārds ("Tuckemen") pirmoreiz pieminēts 1253. gada 4. aprīlī Kursas dalīšanas līgumā starp bīskapu un Livonijas ordeni. Tā bija zeme kopā ar mežiem starp Kandavu un Zemgali, kas atbilstoši minētajam līgumam nonāca ordeņa pakļautībā. Mestrs Gotfrīds fon Roge visticamāk apmetās Tukuma koka pilī. Mūra pili Tukumā uzbūvēja ap 1330. gadu, ordeņa mestra Ēberharda fon Monheima laikā Slocenes upes krastā. 15. gadsimtā pils priekšā bija izveidojusies apbūve. Miests pirmoreiz minēts 1445. gadā. Tajā bija Livonijas ordeņa pils, kapela un aptuveni divdesmit ēku. Iedzīvotāji nodarbojās ar tirdzniecību un lauksaimniecību. Tukuma pils 17. gadsimta sākumā kļuva par Kurzemes un Zemgales hercogistes virspilskunga rezidenci, bet 1709. gadā tā nopostīta Pētera I karaspēka uzbrukuma laikā. Pils akmeņi izmantoti daudzu ēku celtniecībā. Ap 1867. gadu sabrukušās pils ziemeļrietumu stūrī izbūvēta ēka cietuma vajadzībām. Ap 1814. gadu cietumu pārbūvēja par noliktavu, ēka kalpoja šim nolūkam arī 19. un 20. gadsimtā.

Tukuma pilsētas vēstures muzejs atklāts 1995. gada 15. jūlijā pilsētas vecākajā mūra ēkā, kas pazīstama kā Pils tornis un ir valsts nozīmes kultūras piemineklis nr. 6644. Tā ekspozīcijas atspoguļo pilsētas vēsturi, stāstot par Tukumu un tukumniekiem.

Pasākums "Ceļojums uz viduslaikiem: Tukuma miestam – 575, Pils tornim – 25" notiek kultūras notikumu cikla "Tiekamies Tukumā" ietvaros. Pasākuma laikā organizatori aicina būt atbildīgiem un ievērot visus drošības noteikumus.

Ņemot vērā Covid-19 izplatību, "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form