Dabas taka, saldējuma ražotne un citi objekti, ko apskatīt Rūjienā
Foto: Uldis Rusmanis

Rūjiena ir neliela, mājīga pilsētiņa Latvijas ziemeļu malā, kur ziemā slejas mīkstas, baltas sniega kupenas, bet vasarā zaļums žilbina acis. No šejienes nāk viens no iecienītākajiem Latvijas saldējumiem, bet pavasarī šurp jābrauc baudīt Japānas sakuru ziedēšana.

Senos laikos Rūjas upes labajā krastā, trīs kilometrus no tagadējā pilsētas centra, bijusi lībiešu valsts Metsepoles pils, kas hronikā minēta 1125. gadā, stāstot par samsaliešu un reteliešu flotes uzbrukumu un šīs pils izpostīšanu. Lībiešu koka pils vietā 1263. gadā ordeņa mestrs Burhards Hornhūzens liek celt Rūjienas ordeņa pili. Ap pili izveidojies prāvs miests, kas nosaukts par Rujeni, teikts Rūjienas mājaslapā.

Rūjiena sirmā senatnē bijusi rosīga vieta, par to liecina ziņas, ka Pleskavas, Novgorodas un Maskavas kņazi valkājuši rūjieniešu austās drēbes. Vēl Ivana Bargā laikā Maskavas galmam rujienieši auduši svārkus.

Diemžēl tā paša Ivana Bargā iebrukumā 1560. gada septembrī krievu karaspēks daļēji sagrāva Rūjienas pili un iznīcināja pašu Rūjienu. Bet pilnīgi Rūjienas pili sagrāva Ziemeļu kara laikā 1704. gadā. Mūsdienās te var apskatīti atsevišķus pilsdrupu fragmentus.

Dabas taka, saldējuma ražotne un citi objekti, ko apskatīt Rūjienā
Foto: Rūjienas baznīcas draudzes arhīvs

Skaista un nesen atjaunota ir arī gandrīz 755 gadus vecā Rūjienas Svētā Bērtuļa evaņģēliski luteriskā baznīca, kuras stāsts cieši savijies ar Latvijas valstij un cilvēkiem būtiskiem notikumiem. Par to vari lasīt šeit.

Lūk, vēl pieci objekti, ko apskatīt Rūjienā iesaka tās tūrisma informācijas centra speciālisti.

Tags

Japāna Vidzeme Rūjiena Latvija Eiropa

Comment Form