Foto: Jauns tūrisma maršruts Jūrmalā – izzinoša pastaiga pa Vecbulduriem
Foto: Artis Veigurs

Jūrmalas tūrisma informācijas centrs (TIC) izveidojis trīs jaunus pastaigu maršrutus, kas aicina iepazīt mazāk zināmas kūrortpilsētas pērles. Šajās brīvdienās Jūrmalas TIC iesaka izmēģināt maršrutu “Vecbulduri. Ziedu un kokgriezumu mežģīņu valstība” un iepazīt Vecbulduru vasarnīcu rajonu, kas ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Senāko Bulduru muižas daļu starp dzelzceļu un Lielupi sauc par Vecbulduriem. Savulaik tas bija upes zvejnieku ciems ar dažām vasarnīcām.

Pastaigu maršrutā pa Bulduriem apskatāmi izcili Jūrmalas koka arhitektūras paraugi – ēkas ar stiklotām verandām, tornīšiem, dekoratīviem kokgriezumiem, izteiksmīgiem fasādes dekoriem – un citi nozīmīgi apkaimes objekti.

Aptuveni četrus kilometru garajā maršrutā pa Bulduriem iekļauti 27 apskates objekti. Stundu līdz divas garajā pastaigā apskatāmas vietas, kas stāsta par apkaimes veidošanās vēsturi, ēkas – valsts un vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļi – un zīmīgi apkaimes objekti, piemēram, Lielupes tilts, "Līvu akvaparks", Latvijas Kristīgā akadēmija, Bulduru Dārzkopības vidusskola un citi.

Pastaigas maršruts sākas pie dzelzceļa stacijas "Bulduri", kas pēc dzelzceļa līnijas Rīga–Tukums atklāšanas 1877. gadā bija pirmā pieturvieta Jūrmalas teritorijā. Stacijas ēka funkcionālisma stilā celta pēc arhitekta Voldemāra Ozoliņa projekta.

Tālāk pastaiga ved pa Vienības prospektu, kur ielas garumā līdzās rindojas vairākas Jūrmalas arhitektūras pērles. Ēkas ar stiklotām verandām un bagātīgiem dekoratīviem kokgriezumiem, grezni verandu tornīši un oriģināli kaltie metāla žogi. Ceļā sastopama arī 20. gadsimta vidū kafejnīcu ēku arhitektūrā populāra paviljona tipa kafejnīcas ēka.

Vienības prospektā 28, pēc arhitekta Eižena Laubes projekta modernizētā klasicisma stilā celtā namā, savulaik dzīvojis viens no ievērojamākajiem Rīgas būvniekiem, uzņēmējs Ludvigs Neiburgs (1873–1948).

Pastaigā pa Vienības prospektu apskatāma 19. gadsimta beigās celta ēka – mākslīga pildrežģa būves paraugs. Koka konstrukciju režģis, kas redzams ēkas ārpusē, piešķir ēkai vizuālu izteiksmību. Arī šī ēka ir arhitektūras piemineklis.

Dodoties tālāk pa Stendes ielu, var aplūkot skaistas 20. gadsimta sākumam raksturīgas arhitektūras celtnes ar neorenesanses stila motīviem, savukārt Viļņu ielā redzama neparasta celtne ar belvederu, ko pārsedz kupols, kas liecina par Austrumu arhitektūras ietekmi.

Atpakaļceļš gar Lielupi ved garām lielākajam ūdens atrakciju parkam Baltijā – "Līvu akvaparks" – un Bulduru Dārzkopības vidusskolai, kas ir Latvijā vecākā skola ar dārzkopības novirzienu. Skolas teritorijā ir glīti iekopts parks ar krāšņām rododendru audzēm un puķu dobēm, kā arī siltumnīcu komplekss, kur var iegādāties skolas audzēkņu audzētus augus un ziedus.

Nonākot Muižas ielā, aplūkojamas vairākas Jūrmalas vēsturiskajai koka arhitektūrai raksturīgas ēkas ar stūra tornīšiem un bagātīgu dekoratīvo kokgriezumu klāstu. Rēzeknes pulka ielā redzama viena no izteiksmīgākajām jūgendstila ēkām Jūrmalā, kuru spilgti raksturo gleznieciska asimetrija, dažādo materiālu lietojums, kā arī kokgriezuma dekorējumi ar augu motīviem un fantāzijas radītiem tēliem.

Plašāki maršruta "Bulduri" un vēl divu jaunu pastaigu maršrutu – "Lielupe" un "Buļļuciems" – apraksti pieejami šeit.

Ņemot vērā Covid-19 izplatību, "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form