Idejas brīvdienām: 7 brīvdabas muzeji Latvijā
Foto: LETA

Runājot par brīvdabas muzejiem, prātā, protams, nāk tik labi pazīstamais un iecienītais muzejs Juglas ezera krastā, tomēr tā nebūt nav ienīgā vieta Latvijā, kur autentiskā vidē var izjust, iepazīt un arī izbaudīt vēsturi. Tuvojoties Muzeju naktij, kas šogad notiks 21. maijā, "Turismagids" piedāvā ieskatu brīvdabas muzejos visos Latvijas novados.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs

Juglas ezera krastā, tikai pusstundas brauciena attālumā no Rīgas centra, atrodas viens no vecākajiem un lielākajiem brīvdabas muzejiem Eiropā un, ja tā var teikt, galvenais brīvdabas muzejs Latvijā, kas šogad svinēja 92. dzimšanas dienu. Tajā iespējams apskatīt tiešām autentiskas celtnes jau sākot no 17. gadsimta. Tas padara muzeju unikālu, jo daudz kur citur šādas vēstures atceres vietas veidotas pēc Otrā pasaules kara, kurā ēkas cietušas.

Idejas brīvdienām: 7 brīvdabas muzeji Latvijā
Foto: Tagadējā Vidzemes zvejnieka sētā esošās "Cēlāju" mājas nojaukšana. Foto no Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja arhīva

Lēmumu, ka jāveido Brīvdabas muzejs, Pieminekļu valde pieņēma 1924. gada 2. februārī, kas tiek uzskatīts par muzeja dibināšanas datumu. Zemes ierīcības komisija no Valsts zemes fonda muzeja vajadzībām piešķīra zemi Juglas ezera kāpās, Berģos, daļēji iekļaujot arī bijušās Bonaventūras muižas īpašumus. Šīs teritorijas labiekārtošana ievilkusies visai ilgi, un tikai 1928. gadā tur nogādāta pirmā celtne Rizgu rija no Vestienas pagasta.

Mūsdienās muzeja teritorija ir vairāk nekā 87 hektārus liela. To Juglas ezera krastā ieskauj priežu mežs. Šajā laikā uz muzeju pārvestas, uzstādītas un iekārtotas 118 senas celtnes no visiem vēsturiskajiem Latvijas novadiem. Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā apskatāmas celtnes, kuru vecums datējams no 17. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta 30. gadu otrajai pusei.

Idejas brīvdienām: 7 brīvdabas muzeji Latvijā
Foto: DELFI

Muzejā izveidotas latviešu zemnieku, amatnieku un zvejnieku sētas. Visās apskatāmi autentiski sadzīves un darba priekšmeti, interjera iekārtojums, kas raksturo attiecīgo laika posmu, novadu un mājas saimnieku nodarbošanos.

Nozīmīga ir arī vecā Usmas baznīca ar unikālajiem griestu zīmējumiem.

Tāpat, pierādījums tam, ka vēsture ir nepieciešama, ir tas, ka Brīvdabas muzeju gadā apmeklē vairāk nekā 100 tūkstoši cilvēku no visas pasaules. Ļoti iecienīti un apmeklēti ir arī muzeja rīkotie gadskārtu svētki un gadatirgi.

Mūsdienīgs veids, kā apskatīt Brīvdabas muzeju, ir arī, izmantojot mobilo aplikāciju.

Atceries! Muzeja teritorijā aizliegts kurināt uguni, smēķēt, ievest suņus, braukt ar velosipēdu.

Latvijas Etnogrāfiskajam brīvdabas muzejam ir arī lauku ekspozīcija Vecpiebalgas novadā "Vēveros", kas izveidota 20. gadsimta 80. gados. Piebalgas Vēveriem ir vismaz 400 gadu sena vēsture. Pirmoreiz Vēveri minēti 1601. gada zviedru revidentu dokumentos kā viena saimniecība. 18. gadsimta beigās iezīmēti kartē. Vēveru kontaktinformācija: 29364806. Vairāk par "Vēveriem" un citiem Piebalgas apskates objektiem, lasiet šeit.

Otra interesanta Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja lauku ekspozīcija atrodas Rucavas novada Papes Ķoņu ciemā zvejnieku – zemnieku sētā "Vītolnieki".

Darba laiks: katru dienu, bez brīvdienām

1. maijs – 30. septembris pulksten 10.00 – 20.00 (no 17.00 eksponātēkas slēgtas, muzeja dabas parka teritorija atvērta pastaigām)

Vairāk informācijas: Brivdabasmuzejs.lv

Muzeju naktī

Idejas brīvdienām: 7 brīvdabas muzeji Latvijā
Foto: Publicitātes attēli


Arī Muzeju naktī, 21. maijā, no pulksten 19 līdz 23 Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs atvērs vārtus visiem senatnes un romantikas cienītājiem. Ieeja uz pasākumu notiks tikai pa Ezera vārtiem – Brīvības gatvē 440. Ziedošais ceļš apmeklētājus vilināšot doties uz Kurzemes zvejniekciema pļavu, kur, Juglas ezera krastā, dižojas vairākas 19. gadsimta zvejnieku sētas un ēkas ar kurzemniekiem tik raksturīgām koši krāsotām, dekorētām un apkaltām durvīm, stāsta muzeja pārstāve Inga Siliņa.

Brīvdabas programmā iekļautas dažādas atrakcijas un radošās darbnīcas. Muzeja apmeklētājiem tiks nodrošinātas interaktīvas durvju parādes ekskursijas, demonstrēti muzeja arhīva videomateriāli, kā arī īpaši Muzeju nakts tēmai veltīta, mini izstāde "Seno durvju apkalumi".

Radošo darbnīcu ietvaros varēs izmēģināt savas prasmes kalēja un podnieka amatos. Būs dancotāju un dziedātāju koncerts Juglas ezera krastā, vizināšanās zirga mugurā un silta ugunskura zupa vēderā. Turpat pļavā – dabas durvju un alu meklēšana, spēles un atrakcijas ar seniem zvejnieka amata rīkiem un durvju piederumiem.

Muzeju nakts norisināsies arī Brīvdabas muzeja lauku ekspozīcijā "Vēveri" Vecpiebalgā. Muzeju naktij ir sarūpējusi īpašu programmu. Visā Piebalgā un pašos Vēveros rīta pusē un pa dienu notiks Tūrisma orientēšanas sacensības. Vakarpusē "Vēveros" būs radošās darbnīcas – aušanas, meldru pīšanas un tradicionālo rotājumu izgatavošana. Godā tikšot celtas maizes cepšanas tradīcijas.

Brīvdabas muzeja lauku ekspozīcijā Papes ciema "Vītolniekos " Rucavas novadā notiks vakarēšana zvejnieku gaumē. Pasākuma moto "Caur verandas durvīm uz Kurzemes zvejnieka istabu" – visa pasākuma laikā zāļu tējas, vakarēšana zvejnieka gaumē un Folkloras kopas priekšnesumi pie iekurinātas krāsniņas.

Tags

Brīvdabas muzejs Dagda Jūrmala Kurzeme Lasāmgabali Muzejs Muzeju nakts Ventspils Latvija Eiropa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form