Kamaniņu trase, pils vai skola: piecas pamestas būves, kurās godība zudusi
Foto: Privātais arhīvs

Pamestas būves ne tikai interesē šausmu vai trilleru filmu varoņus, bet arī mūs – cilvēkus īstajā dzīvē. Tukšajam, noskrandušajam un arī kaut kādā mērā spocīgajam ir savs šarms, kas vilina kādreiz greznās un varenās būves iepazīt tuvāk, tās izstaigājot. Šoreiz piedāvājam paviesoties piecās zudušajā godībās virtuāli, bet, ja vēlies, tev ir visas iespējas tās skatīt arī dzīvē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Iepriekš arhitektūras pieminekļu mednieks Artūrs Tiziks dalījās ar Top 5 skaistākajām pamestajām Latvijas baznīcām, kā arī Top 5 vērienīgākajām pamestajām muižām, bet šoreiz Artūrs dalās ar Top 5 neparastākajiem un interesantākajiem pamestajiem objektiem. Kādiem? To vari uzzināt turpmākajās rindās.

''Šī gada sākumā nejaušības pēc sāku interesēties par pamestām ēkām Latvijā. Atrast šos objektus nav vienkārši, bet tas noteikti ir iespējams. Pēc pirmās tūres pa Vidzemi āķis bija lūpā, un kopš tā laika brīvdienas tiek pavadītas, medījot graustus un izbijušus vietējos, kā arī valsts nozīmes arhitektūras pieminekļus. Šis tops viennozīmīgi ir subjektīvs un balstīts uz manām izjūtām,'' uzsver Artūrs. Viņa pamesto vietu meklējumiem vari arī sekot līdzi viņa ''TikTok'' kontā.

Atgādinām – ja vēlies apmeklēt kādu no rakstā pieminētajām vietām, izturies pret to ar cieņu un atstāj neskartu!

Ņemot vērā Covid-19 izplatību, arī "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību ceļot un apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.

Gulbenes Baltā pils

Kamaniņu trase, pils vai skola: piecas pamestas būves, kurās godība zudusi
Foto: Privātais arhīvs

Pirmo reizi pa īstam esot Gulbenē, nevis tikai caurbraucot, apmeklējām Gulbenes Balto pili, kas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Ēka savulaik bijusi ļoti skaista un netipiska Latvijai, tā būvēta 18. gadsimtā, bet vēlāk tai veiktas piebūves, remonti.

Ēkai ir raiba un smaga vēsture – tā divas reizes cietusi no liesmām; tajā pēc Pirmā pasaules kara piespriesti nāves sodi un pagrabos notikusi spīdzināšana; Otrā pasaules karā pils daļēji sagrauta, bet pēc kara tur izveidoti dzīvokļi. Savukārt 20. gadsimta 70. gados tika pieņemts lēmums pārtraukt dzīvokļu darbību, piešķirt valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa statusu, atjaunot ēku un tur izveidot muzeju. Plāni īstenoti tikai daļēji – dzīvokļu darbība tika pārtraukta.

Kopš 2005. gada ēka divas reizes mainījusi īpašniekus, kuriem bijuši plāni atjaunošanai, bet tie nav realizēti. Ļoti žēl noskatīties, ka šāds skaists veidojums ir tuvu sagrūšanai, bet koncentrēšos uz pozitīvo – ēkas arkas ar torsiem ir ļoti skaistas, pils kopējā forma arī šķiet unikāla un neredzēta. No priekšas Gulbenes Baltā pils tiešām izskatās kā pils, un ļoti gribētos redzēt, kā tā izskatījusies savas spozmes laikā.

Iesaku aizbraukt apskatīt, kamēr tā vēl saglabājusi daļu šarma.

Seko TūrismaGids.lv arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Zudusī godība
44761256
Gulbene
43896602
Latvija
44761256
Madona
0
Galamērķi
0
Pilis un muižas
0
Eiropa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form