Krustpils pilī izveidota aizraujoša ekspozīcija
Foto: Publicitātes foto

Šajā vasarā, proti, 15. jūnijā Krustpils pilī atklāta jauna ekspozīcija, kuru mēneša laikā apmeklējuši teju četri tūkstoši apmeklētāju. Muzeja viesiem tiek piedāvātas septiņas jaunizveidotas pastāvīgās ekspozīcijas – "Krustpils. Jēkabpils. Daugava", "Vecticībnieki Jēkabpilī", "Izgatavots Jēkabpilī 19.–20. gadsimtā", "Cīņas par brīvību 20. gadsimtā", "Mēs lepojamies", "Senvēsture" un "Strūves ģeodēziskā loka punkts Jēkabpils", pastāstīja Jēkabpils vēstures muzeja pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Muzeja apmeklējums sākas gara gaiteņa galā. Daži apmeklētāji piesardzīgi sper soļus, jo uz gaiteņa grīdas projicējas ūdens. Un kā gan bez ūdens? Jēkabpils taču ir pilsēta pie upes! Ekspozīcijai ir arī atbilstošs nosaukums – "Daugava. Krustpils. Jēkabpils". Pēc šīs vietas paveras durvis vēl uz sešām telpām.

Vai zinājāt, ka Jēkabpilī atrodas UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautais Strūves ģeodēziskā loka punkts? Ģeodēzikie mērījumi savulaik tikuši veikti, pielietojot triangulācijas metodi. Visu par šo var uzzināt pirmajā ekspozīcijas telpā.

Nākamā telpa ir "Senvēsture" – arheoloģija, atradumi. Neticami, bet dizaineru iecerei palīdzēja pati telpa, neko nevajadzēja imitēt. Pils senie mūri atklājās, tīrot zemgrīdas slāni. Tagad šie mūri kopā ar arheologu darba piederumiem eksponējas telpas padziļinājumā. Sieviešu rotas, vīru darba rīki, sēļu etnogrāfiskie tērpi.

Tik pat ilgi, cik pastāv pilsēta, tajā dzīvo arī vecticībnieki. Izcili amatnieki un savu tradīciju kopēji. Ekspozīcija veidota kā telpa telpā. Īsta istaba ar visu iedzīvi.

Nākamajā telpā dzirdama kustīgo zobratu skaņa, ja kāds mazais apmeklētājs iemēģina roku konveijera darbināšanā. Šeit ir aplūkojams viss, ko ražojuši jēkabpilieši 19. un 20. gadsimtā. Būvmateriāli, mūzikas instrumenti, vējjakas. Ir ko redzēt un pārdomāt.

Nākamajā ekspozīcijas telpā apmeklētāji parasti uzturas visilgāk. Sēžot klubkrēslā, klausās jēkabpilieša Ilmāra Knaģa grāmatas "Bij tādi laiki" fragmentus. Padomju represijas, smagas atmiņas. Uz vienas no telpas sienām bezkaislīgi slīd uz Sibīriju izvesto pilsētnieku saraksts. Aiz ekspozīcijas skapja ierīkota īpaša slēptuve. Vecajā televizorā var noskatīties arī amatiervideo par Ļeņina pieminekļa noņemšanu Jēkabpilī. Apmeklētājos interesi izraisa ne tikai saturs, bet arī tehniskās iespējas – kā šī filma tikusi vecajā televizorā.

Un nu arī "saldais ēdiens" visiem jaunākā gada gājuma apmeklētājiem – "Mēs lepojamies". Ekspozīcijas veidotāji lepojas ar izciliem dzejniekiem, māksliniekiem, sportistiem, zinātniekiem. Te iespējams iekāpt gaisa balonā un saprast, kā ir, kad pacelies augstāk par zemi. Te var iesēsties Reiņa Nitiša auto sēdeklī. Ekspozīcijā ir atveidots auto, ar kuru Reinis 2014. gadā uzvarēja Pasaules rallijkrosa čempionāta posmā Norvēģijā. Savukārt romantiski noskaņotie dodas uz Ārijas Elksnes dzejas tornīti. Tikai tie, kuri atrodas šajā īpašajā vietā, dzird aktrises Elitas Kļaviņas lasīto Ārijas Elksnes dzeju un bauda skaisto skatu uz pils strūklaku.


Līdz 2020. gada 12. jūlijam jaunā ekspozīcija par Jēkabpils vēsturi ikvienam interesentam apskatei pieejama bez maksas. Jēkabpils Vēstures muzejs gaida Krustpils pilī uz jaunu sajūtu baudījumu, jaunu muzeja pieredzi.

Ņemot vērā Covid-19 izplatību, "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form