Meklējot koka sēnītes: ainavisks pārgājiena maršruts Siguldā
Foto: Ginta Zīverte

Soļojot pa Siguldas dabas takām, brīžiem uzmanību piesaista varena izmēra koka sēnītes, kas izvietojušās dažādās pilsētas vietās un objektos. Koka sēņu lapotnes ir kā aizsegi, kur patverties lietus laikā vai kā atpūtas malks, kas ļauj piesliet somu un uz brīdi apsēsties, lai ievilktu elpu un paraudzītos visapkārt.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Siguldas sēnītes nereti atrodas īpaši ainaviskās vietās kā Ķeizarskats vai vienā no Krimuldas muižas apkārtnes skaistākajiem skatu punktiem, sauktu par "Bellevue". Taču šīs nebūt nav vienīgās! Dodies pastaigu maršrutā vai apmeklē tikai sevis izvēlētās Siguldas sēnīšu vietas!

Maršruta gaita

Siguldas stacijas laukums–Gleznotāju kalns–Livonijas ordeņa Siguldas pils–Tilts pār Gauju–Taurētāju kalns–Krimuldas viduslaiku pilsdrupas–Krimulda (Krimuldas muiža)–Balonu pļava– Piķenes krauja–Kājnieku tilts–Ķeizarskats–Ķeizarkrēsls–Siguldas serpentīna ceļš–Siguldas stacijas laukums.

1. Siguldas stacijas laukums
Koordinātas 57.15376 24.85391

Tieši šeit vērts iesākt maršrutu, lai nu jau drīzumā atrastu un savām acīm ieraudzītu pirmās sēnītes!

2. Gleznotāju kalns/Paradīzes kalns
Koordinātas 57.17478 24.86553

Paradīzes kalns jeb Gleznotājkalns ir ērti sasniedzama vieta Siguldas pilsētā. Apmeklētājiem, kuri iecienījuši skaistas skatu ainavas un dabu, tas atrodas 30 minūšu gājienā no pilsētas centra, un vietai var piekļūt, ejot pa līdzenām dabas takām. No Paradīzes kalna vērojams skats pat 12 kilometru attālumā. Pāri ielejai skatam paveras Turaidas pils tornis, bet lejā, pamatkrasta piekājē, saskatāma seno Kalna Klauku māju vieta.

Vietai apburot ar skatu, esi atradis arī maršruta pirmās divas sēnītes! Tālākais ceļš ved uz vietu, kur sastopami pilsētas pirmsākumi un jūtama viduslaiku dvesma!

3. Livonijas ordeņa Siguldas pils un pils kvartāls
Koordinātas 57.166409 24.849655

Tieši šeit – stratēģiski pārdomātākajā vietā – meklējami pilsētas pirmsākumi. Livonijas ordeņa Siguldas pils celta 1207. gadā kā cietoksnis. Pils no jauna pievērsa uzmanību 19. gadsimta sākumā, kad atbilstoši tā laika mākslas tendencēm, to apjūsmoja kā romantiskas drupas. Šobrīd pils un pils kvartāls apvieno radošo jomu pārstāvjus – amatniekus un jaunu, pārsteidzošu ideju veidotājus, kas kvartāla teritorijā ienes kustību un māksliniecisko telpu.

Izpētot vidi, kurā ikviens sajūtas patiesi gaidīts, maršruta turpinājumu iespējams veikt virzienā pa kreisi, sekojot taciņai, kas sākas tieši pirms Livonijas ordeņa Siguldas pils vārtiem. Raitu soli sperot uz priekšu un ātri nonākot no kalna lejā pa koka trepītēm, acu priekšā sagaida veselas trīs sēnītes. Turpinājums Gaujas tilta virzienā!

4. Tilts pār Gauju
Koordinātas 57.16573 24.84097

1937. gadā pasaulē uzcēla un atklāja divus pēc to tehniskā risinājuma unikālus tiltus. Viens no tiem bija Sanfrancisko Zelta vārtu tilts, par kuru skeptiķi iepriekš esot izteikušies, ka tik garu iekārto tiltu uzcelt nav iespējams. Otrs – tilts pār Gauju Siguldā ar trīslocīklu monolītā dzelzsbetona lokiem un pārejas rāmjveida estakādēm katrā krastā. Te jāpiemin, ka Siguldas tilts ir vienīgais šāda tehniskā risinājuma un izpildījuma tilts Latvijā.

Šķērsojot tiltu, neaizmirsti "atmiņu kladē" piefiksēt ainavu, raugoties uz upi un vērojot tās lēno plūdumu!

5. Taurētāju kalns
Koordinātas 57.173167 24.837222

Drīz vien, šķērsodams tiltu, esi nonācis pavasara sajūtu senlejā, kur augi un koki pamazām sākuši atmodu, kā arī dzirdama putnu čalošana! Taurētāju kalna virsotnē ātri vari nokļūt, sākot cīņu ar trepēm tieši blakus Vikmestes takai. Šeit atradīsi vēl vienu sēnīti!

Stāsta, ka Taurētāju kalnā atradusies sena novērošanas vieta, kurā sargi ar tauru skaņām vēstījuši par ienaidnieku tuvošanos.

6. Krimuldas viduslaiku pilsdrupas
Koordinātas 57.170241 24.831713

Turpinot sekot pa pēdām sēnītēm, maršruts jāturpina, dodoties pa trepēm atpakaļ, šķērsojot Vikmestes takas sākumpunktu un virzienā uz priekšu pirms Krimuldas serpentīna ceļa, kura taka izvedīs Krimuldas viduslaiku pilsdrupu teritorijā. Laiks skaitīt – šī būs jau septītā sēnīte!

Pilsdrupu teritorijā kādreiz atradusies mazākā no visām senielejas pilīm, šobrīd apskatāmi daži šo drupu fragmenti, tomēr tā joprojām ir viena no skaistākajām skatu vietām, dēvēta par "Bellevue". Ainava ierauj pavasara sajūtu virpulī!

7. Krimuldas muiža
Koordinātas 57.167765 24.829883

Seni rakstu avoti liecina, ka jau 15. gadsimtā starp viduslaiku pili un vēl tagad muižas parkā redzamajiem dīķiem izveidojusies amatnieku pilsēta. Tā izvērtusies par novada centru un bijusi pat lielāka par pretējā ielejas krastā esošo Siguldu.

Aptverot šo iespaidīgo skatu uz muižu un tās teritoriju, maršruts turpina vest gar Krimuldas muižas labo pusi pa taciņu no kalna lejā! Pamazām pirmie zaļie asniņi virs zemes jau redzami.

8. Balonu pļava
Drīz vien taka no kalna izvedīs gana liela un plaša izmēra pļavā, kur tālāk Gaujas upes labais krasts aicina sekot tās plūdumam.

9. Piķenes krauja
Koordinātas 57.150641 24.824129

Staigājot pa Siguldas mežu takām, noteikti nedrīkst palaist garām vairākas smilšakmens atsegumu vietas un nelielo ūdenskritumu šajā posmā!

Piķenes krauja ir ap vienu kilometru garš un 70 līdz 80 metrus augsts Gaujas labā pamatkrasta posms, kas nupat sācis zaļot!

10. Kājnieku tilts
Koordinātas 57.148650 24.807424

Drīz aiz tilta, tieši pretī Velnalas klintīm, acīm tīkamu skatu rādīs jau astotā sēnīte! Laiks kārtīgi atvilkt elpu, tvert pēc kāda garda līdzpaņemta kumosa somā un atpūtināt nogurušās kājas, sajūtot siltās pavsara vēsmas sārtajos vaigos!

11. Ķeizarskats
Koordinātas 57.143704 24.819398

Pirmspēdējais kāpiens kalnā, un nu jau skatam paveras atpazīstamākā no koka sēnītēm!

Gaujas senlejas skatu vietas augstajā Beites kraujā, īpaši iekārtotas par godu cara Aleksandra II vizītei Siguldā 19. gadsimta otrajā pusē. No skatu vietām paveras zīmīga ainava uz Gauju un Turaidas pili.

12. Ķeizarkrēsls
Koordinātas 57.142749 24.824129

Jau kopš 19. gadsimta tūristi Siguldā apmeklē skatu vietas, kur tālu var redzēt Gaujas senieleju. Vēl viena no šādām vietām ir Ķeizarkrēsls. Tāpat kā Ķeizarskatu, arī Ķeizarkrēsla augsto viesu sagaidīšana notika grandiozi – cara apmeklētajās vietās tika uzcelti vairāki goda vārti, kas bija izgreznoti ar karogiem un pušķiem.

13. Siguldas serpentīna ceļš
Koordinātas 57.162106 24.843201

Serpentīna ceļš ved pa stāvo Gaujas senieleju aptuveni 600 metru garumā, dodot iespēju iepazīt Gaujas senielejas unikālo skaistumu no cita skatu punkta.

Skaidrs ir tas, ka kāpiens nebūs viegls, bet pa ceļam apskatei būs pieejams tilts pār Gauju, pati upe Gauja ar tās līkumu un Krimuldas muiža! Lai skaists un pavasarīgs ceļš virzienā uz maršruta sākumpunktu!

Šeit atradīsi godpilno desmito koka sēnīti ar brīnišķīgu skatu uz Gaujas tiltu!

Ņemot vērā Covid-19 izplatību, "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam