Pārgājienu un velobraucēju maršruts 'Zaļie dzelzceļi', kas ved pa Vidzemi un Dienvidigauniju
Foto: DELFI

Ja esi aktīvā dzīvesveida piekritējs un Latvijas izzināšana ir tavā gaumē, maršruts "Zaļie dzelzceļi" būs tev īpaši piemērots. Tas ved pa kādreizējām dzelzceļa līnijām gan Vidzemē, gan arī Dienvidigaunijā, ļaujot netraucēti baudīt šo piedzīvojumu un apskatīt pa ceļam esošos apskates objektus.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Zaļie dzelzceļi" ir jauns, galvenokārt nemotorizēts maršruts, kas izmantojams visu gadu, piemēram, velobraucieniem, pārgājieniem, nūjošanai, zirgu izjādēm, bet ziemā – slēpošanai un izbraucieniem suņu pajūgos.

Lai arī ir plāns paplašināties, šobrīd dzelzceļa līnijas sadalītas piecos loģiskos posmos, turklāt maršrutā tiek izmantoti arī savienojošie posmi, kā velomaršruts "Tour de LatEst" un Alūksne – Gulbene šaursliežu dzelzceļš "Bānītis", kopā veidojot maršrutu 750 kilometru garumā.

"Zaļo dzelzceļu" maršruti

Ceļš Latvijas apskatītājus vedīs pa kādreizējām dzelzceļa līnijām, kuru vietā tagad ierīkoti ērti celiņi aktīvā dzīvesveida piekritējiem. Ikviens savu piedzīvojumu var sākt, dodoties uz šo vietu sākumpunktiem un minoties virzienā, kurā tīk. Iespējams nobraukt visu maršrutu vai arī izvēlēties katra maršruta konkrētus posmus, jo arī šie garie posmi sadalīti īsākos gabalos un iespējams savu braucienu pie kāda ceļu atzarojuma noslēgt.

  • Valka/Valga – Ape (~55 km)
  • Melturi – Gulbene (~99 km)
  • Ainaži – Valmiera (~125 km)
  • Lāde – Rūjiena (~95 km),
  • Meizakila – Vīlande (~45 km).

Pārgājienu un velobraucēju maršruts 'Zaļie dzelzceļi', kas ved pa Vidzemi un Dienvidigauniju
Foto: DELFI

Ceļa segums

Celiņi variē no zemes ceļiem, kuri tiek arī izmantoti, lai piebrauktu pie privātmājām, līdz pat pamatīgām stigām, kur, biezu mežu ieskautiem, nāksies braukt pār saknēm. Lai vai kā – visi celiņi ir izbraucami un tomēr labi pielāgoti aktīvā dzīvesveida mīļotājiem.

Pārgājienu un velobraucēju maršruts 'Zaļie dzelzceļi', kas ved pa Vidzemi un Dienvidigauniju
Foto: DELFI

Informācija braucējiem

Par to, cik kilometri nobraukti, regulāri paziņots uz nelieliem stabiņiem. Tāpat ik pa brīdim uzstādīts plašāks ziņojumu stends, kur pastāstīts galvenais par maršrutu un tuvējām apskates vietām, savukārt Igaunijā iespējams arī aplūkot kādreizējos dzelzceļa posmus senatnīgās fotogrāfijās, kā arī nelielos vēsturiskos stāstos iepazīt agrāko rosību šeit. Vērts piebilst, ka daudzviet maršruti ved caur privātīpašumiem, tomēr zīme, ka šķērsot privātteritoriju ir ļauts, rotās ikvienu no šīm vietām.

Pārgājienu un velobraucēju maršruts 'Zaļie dzelzceļi', kas ved pa Vidzemi un Dienvidigauniju
Foto: DELFI

Pateicoties Vidzemes tūrisma un Latvijas zaļo ceļu asociācijām, "Tūrisma Gidam" bija iespēja doties trīs dienu piedzīvojumā, iemēģinot visus šos maršrutus vairākos posmos un iepazīstoties ar tuvējās apkārtnes dižākajiem apskates objektiem, ko var izcili savienot ar velobraucienu vai garāku pārgājienu. Kopā ar tūrisma piedāvājuma izpēti, trīs dienās tika pievarēti aptuveni 80 kilometri, tāpēc turpinājumā piedāvājam īsāku ieskatu apskates vietās un aktuālajā tūrisma piedāvājumā.

Seko TūrismaGids.lv arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Aktīvā atpūta Ar velosipēdu Aktivitātes Pārgājieni Ceļojuma veidi Ainaži Ape Gulbene Igaunija Latvija Rūjiena Valka Valmiera
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form